چهارشنبه 24 مهر 1398 - 17 صفر 1441 - 16 اكتبر 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

کمبود کاغذ را می‌توان تاب آورد کمبود اعتماد را نه!

در گفتگو با مهر مطرح شد؛

کمبود کاغذ را مي‌توان تاب آورد کمبود اعتماد را نه!

مدير انتشارات معين مي‌گويد مي‌شود با مشکل کمبود کاغذ يا زينک براي چاپ کتاب کنار آمد اما مشکل بي‌اعتمادي مخاطبان است که باعث کاهش فروش کتاب شده است.

محمدقاسم ليما صالح رامسري مدير انتشارات معين در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: اين روزها کتاب «شيوه دلبري و مترو آشوبي» نوشته احسان محمدي را آماده عرضه داريم که بناست روز دوشنبه اين هفته در فروشگاه مرکزي شهر کتاب رونمايي شود. به‌نظرم اتفاقي که در اين کتاب افتاده، براي اولين‌بار در ادبيات ايران رخ مي‌دهد.

وي افزود: نويسنده کتاب زماني که به‌عنوان دانشجوي دکترا از کرج به تهران مي‌آمده، داستان‌هاي کوتاه و لحظه‌هاي ناب را شکار و در قالب قصه‌هاي کوتاه عرضه‌شان کرده است. به‌اين‌ترتيب مجموع ۶۸ داستان کوتاه را در کتاب مورد اشاره گردآوري کرده است. نکته مهم اين‌جاست که اکثر نويسندگان ما حال و هواي شهري يا روستايي دارند و عموماً از مشکلات و معضلات زندگي امروز انسان جامعه ايران غافل شده‌اند. محمدي تازه به مشکلات شهر نپرداخته و زاويه نگاه خود را به زير زمين و مترو برده است.

اين مدير نشر در ادامه گفت: اين کتاب چهارشنبه دو هفته پيش مجوز چاپ گرفت و بناست چاپ اولش با هزار و ۱۰۰ نسخه عرضه شود. برايمان جالب بود که در اولين روزي که خبر چاپ و عرضه اين کتاب به گوش مخاطبان خورد، ۳۲۰ نفر براي دريافت کتاب با امضاي نويسنده ثبت‌نام کردند. به‌نظرم مي‌رسد پس از برگزاري مراسم رونمايي و جشن امضا در شهر کتاب مرکزي، کتاب به چاپ دوم برسد. به‌هرحال زماني که براي دريافت مجوز اين کتاب اقدام مي‌کرديم، گفتند بايد چند مورد اصلاحيه بخورد، اما من برابر اين قضيه ايستادگي کردم و جلسه‌اي با مسئولان اداره کتاب وزارت ارشاد داشتم.

صالح رامسري گفت: در جلسه‌اي که همراه مولف کتاب با مدير اداره کتاب داشتم، همان ابتداي بحث به ايشان گفتم يک روز فردي پيش امام صادق (ع) آمد و گفت اين آيه معروف قرآن «باي ذنب قتلت» که مربوط به زمان زنده‌به‌گور کردن دختران در زمان جاهليت بوده، امروز که ديگر اين اتفاق نمي‌افتد، چه کاربردي دارد؟ امام صادق (ع) در جواب آن فرد گفت: تا پايان تاريخ و زندگي آدم‌ها، هرجا که استعدادي پرپر شود، اين آيه کاربرد دارد و اين سوال پرسيده مي‌شود که آن استعداد به چه گناهي پرپر شده است؟ بنابراين اين سوال را بايد درباره تعدادي از کتاب‌ها هم پرسيد که استعدادشان زير دست مميزي سليقه‌اي پرپر مي‌شود. خدا را شکر اين حرف‌ها باعث شد جلوي مميزي اشتباه کتاب «شيوه دلبري و مترو آشوبي» گرفته شود و به لطف دکتر مرادي‌نيا رئيس اداره کتاب و کتابخوني مجوزش صادر شود.

مدير انتشارات معين ادامه داد: ما مي‌توانيم با مشکل کمبود زينک و کاغذ به‌گونه‌اي کنار بياييم و کار را ادامه بدهيم، اما اگر مردم به کتاب اعتماد نداشته باشند، ديگر نمي‌شود کار کرد. مگر کتاب «ملت عشق» چه دارد که مرتب خريده مي‌شود. علتش اين است که مخاطب به آن کتاب اعتماد کرده است. بگذاريد از کتاب‌هاي خودمان مثال بزنم. يکي از نمونه‌هاي موفقي که ما داشته‌ايم، همين کتاب تازه‌چاپ «قاشق چاي‌خوري» آقاي مرادي کرماني است. اين‌کتاب همزمان با نمايشگاه کتاب امسال، ارديبهشت‌ماه با تيراژ ۲ هزار نسخه چاپ و تجديدچاپ شد، در خرداد هم با ۲ هزار نسخه، سپس در تير با همين‌ميزان و دوباره به‌تازگي با همين تيراژ به چاپ پنجم رسيد. خب، مردم به آقاي مرادي کرماني و کتابي که مي‌نويسد اعتماد دارند. اگر مردم کتاب قاچاق يا غيرقانوني و کپي مي‌خرند، به اين‌علت است که فکر مي‌کنند آن‌کتاب‌ها بدون سانسور يا مميزي هستند. نمي‌گويم مميزي لازم نيست اما حرف کلي‌ام اين است که مميزي هم بايد چهارچوب و قواعد و اصولي داشته باشد؛ مطابق با يک قانون مشخص و معين که در نتيجه مردم و مخاطبان بتوانند به کتابي که منتشر مي‌شود، اعتماد کنند. وقتي اعتماد وجود داشته باشد، خريد کتاب هم وضعيت بهتري خواهد داشت.

تعداد بازديد:110 آخرين تغييرات:98/04/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر