چهارشنبه 20 آذر 1398 - 14 ربيع الثاني 1441 - 11 دسامبر 2019
صفحه اصلي/خانواده

انتخاب حجاب و پشت پا زدن ستارگان غربی به نگاه تجاری به زنان

مهر گزارش مي‌دهد؛

انتخاب حجاب و پشت پا زدن ستارگان غربي به نگاه تجاري به زنان

طي سال هاي اخير اسلام گرايي و روي آوردن به حجاب ميان زنان اروپا و آمريکا رشد چشم گيري داشته و بسياري از ستارگان هاليوودي نيز به مقابله با فرهنگ بي بند و باري به پا خواسته اند.

خبرگزاري مهر؛ گروه جامعه- ساناز باقري راد: تقريباً مي‌توان گفت که تمام کشورها با مفهوم «حجاب» آشنايي دارند. هرچند که در ميان ملت‌ها و اديان مختلف اين کلمه مفاهيم مختلفي دارد و برخي مسلمانان به جهت سنت خود و غير مسلمانان نيز به عنوان پوشش از آن استفاده مي‌کنند. طي سال‌هاي اخير نيز بسياري از زنان سراسر جهان به ويژه ساکنان کشورهاي غربي، به طرق مختلف به اين عنوان روي آورده‌اند. از گرايش بسياري از زنان اروپايي و آمريکايي به اسلام تا تمايل مسيحيان و يهوديان به پوشش يا حجاب، همگي حاکي از بروز تحولي در دنياي غرب است.

تحولي که موجب شده تا زنان از گسترش فرهنگ بي بند و باري در غرب و تبديل شدن عرياني به عرف به تنگ بيايند. اخبار و آمارهاي کشورهاي غربي نشان مي‌دهد که بسياري از زنان به ويژه چهره‌هاي غربي ترجيح مي‌دهند به جاي به نمايش گذاشتن جسم خود در عرصه سينما يا فضاي عمومي جامعه و خلاصه شدن ارزش‌هاي زنانگي در ويژگي‌هاي جسمي، براي موجوديت خود ارزش قائل باشند. به عبارتي زنان غربي و حتي ستاره‌هاي هاليوودي به اين نتيجه رسيده‌اند که براي ممانعت از نگاه کردن به آنها به عنوان يک کالاي جنسي و تجاري بايد به فرهنگ بي بند و باري و عرياني پشت پا زنند. تصميمي که موجب نگراني و عصبانيت سران غربي شده و آتش هراس از گسترش اسلام گرايي را به جان آنها انداخته و آن‌ها را وادار به وضع قوانين ممنوعيت استفاده از حجاب کرده است.

نتايج مطالعاتي که حدود يک دهه گذشته در سوئد انجام شده حاکي از آن است که ميزان گرايش اجتماعي زنان و دختران اين کشور و مهاجران مسلمان و غير مسلمان به استفاده از حجاب و پوشش افزايش يافته و شمار افراد محجبه در اين کشور در حال افزايش روز افزون است. اين امري است که سياست مداران سوئدي را نيز نسبت به افزايش تمايل به اسلام نگران کرده است.

تلاش‌هاي غربي براي ممانعت از گسترش حجاب ميان زنان

فرانسه يکي از کشورهايي است که بيشترين مسلمانان اروپا را در خود جاي داده است. با وجود تلاش‌هاي فراوان اين کشور براي عدم گرايش مردم به اسلام در سال‌هاي اخير، باز هم شمار مسلمانان اين کشور در حال افزايش است. به دنبال افزايش شمار زنان و دختران محجبه در اماکن عمومي، مدارس و دانشگاه‌هاي اين کشور، سال ۲۰۱۱ استفاده از رو پوشه، چادر و حجاب براي زنان ممنوع شد و با بانوان محجبه برخورد قانوني مي‌شد.

از سوي ديگر سال ۲۰۱۶ نيز استفاده از لباس شنا پوشيده با عنوان «بورکيني» در استخرها و سواحل فرانسه ممنوع شد. اين ممنوعيت موجب باعث شد تا زنان قادر به مشارکت در برخي فعاليت‌هاي اجتماعي نشوند و براي حضور در اماکن عمومي با مشکل مواجه شوند.


اما اين پاياني براي تمايل زنان غربي به استفاده از حجاب و پوشش نبود و اين اقدام دولت فرانسه با مخالفت‌هاي زيادي از سوي زنان روبرو شد. به بطوري‌که چندي پيش چندين زن با حجاب به منظور مخالفت با قوانين ممنوعيت استفاده از حجاب در اماکن عمومي، با بورکيني وارد استخر شدند. اين اقدام زنان فرانسه کمي گسترش پيدا کرد و به همين دليل دو استخر بزرگ اين کشور از سوي دولت تعطيل شدند.

اين اعتراضات حاکي از آن است که با وجود محدوديت‌هاي فراوان دولت فرانسه براي حجاب زنان، هنوز از ميزان تمايل بانوان اين کشور در استفاده از حجاب کاسته نشده است.

زنان دانمارکي: حجاب عامل آرامش و امنيت زنان است

اما افزايش تمايل زنان به حجاب در بسياري از کشورهاي اروپايي ديده مي‌شود و همين امر نيز سياست مداران را مجبور به مقابله قانوني با آن براي عدم همه‌گيري حجاب شده است. دانمارک نيز يکي از کشورهايي است که به دنبال رشد زنان و دختران محجبه در مدارس، دانشگاه‌ها و اماکن عمومي، به تازگي استفاده از پوشيه و حجاب‌هاي پوشاننده صورت را براي زنان مسلمان و غير مسلمان ممنوع کرده است.

اما اقدام دولت دانمارک با واکنش شديد زنان اين کشور مواجه شد و بسياري از بانوان در اعتراض به اين قانون محدود کننده به خيابان‌ها آمده و براي دفاع از حجاب شعار دادند. به گفته اين بانوان، ممنوعيت استفاده از پوشش و حجاب براي زنان موجب نقض حقوق آنها است چراکه حجاب موجب ايجاد احساس آرامش و امينت در بانوان مي‌شود و قانون جديد دولت نقض کننده اين امنيت است.

تجربه زنان غربي از پوششي به نام حجاب

با وجود مخالفت‌هاي شديد کشورهاي غربي با اسلام گرايي و مصاديق آن از جمله حجاب بانوان، اما طي سال‌هاي گذشته بسياري از زنان غربي به حجاب يا مفاهيم آن ازجمله داشتن پوشش روي آورده‌اند. امري که بسياري از زنان غربي با تجربه آن احساس امنيت و آرامش بيشتري در اماکن عمومي داشته و موجب تغيير نگاه آنها به خود و شأن زنانگي شده است.

«نور تاقوري» گوينده خبر يکي از شبکه‌هاي ايالت متحده آمريکا است که داشتن حجاب و پوشش را براي ادامه زندگي خود انتخاب کرده است. وي به تازگي در مقاله‌اي تجربه خود درباره حجاب و گويندگي به عنوان يک زن محجبه را شرح داده است. اين گوينده خبر آمريکا در اين باره مي‌گويد: من هرگز نمي‌توانستم زناني که با حجاب در خيابان‌ها قدم مي‌زنند را درک کنم تا اينکه يک روز تصميم گرفتم به عنوان يک گوينده خبر پوشيده در قاب تلويزيون آمريکا حاضر شوم. حجاب و داشتن پوشش موجب تغيير نگرش من به زندگي و تغيير عقيده‌ام شد. در همين راستا ديدگاه من به زيبايي يک زن تغيير کرد. در غرب فرهنگ غلطي وجود دارد که مردم تصور مي‌کنند اگر يک زن متفاوت باشد به قدر کافي زيبا نيست.

وي ادامه مي‌دهد: اين در حالي است که زيبايي زن تنها محدود به عرياني يا نمايش موهاي بلوند نيست بلکه با داشتن پوشش نيز مي‌توان زيبا بود. متأسفانه استانداردهاي جامعه غربي از زيبايي زنان و اعتبار آنها مانع پيشرفت مي‌شود و به زنان به چشم کالا نگاه مي‌شود اين در حالي است که پوشش و حجاب موجب تغيير اين نگاه به زنان مي‌شود.

مدل غربي که زيبايي زن را در پوشش مي‌بيند

حاليما آدن يک مدل ساکن آمريکا است که در برگزاري کنسرت با ريحانا خواننده معروف غربي مشارکت مي‌کند و در عرصه موسيقي و مد نيز مشهور است. وي در سال‌هاي اخير تصميم به پوشيدن حجاب گرفته و براي اولين بار در زندگي خود با پوشش در اماکن عمومي حاضر شده است. اين مدل حتي براي شنا نيز تصميم به استفاده از لباس شنا پوشيده «بورکيني» گرفته است.

آدن از تجربه خود درباره حجاب مي‌گويد: متأسفانه برخي در غرب زيبايي زنان را در عرياني مي‌بينند. اين در حالي است انسان مي‌تواند از موي سر تا تمام اعضاي بدن خود را از نگاه ديگران بپوشاند اما در عين حال زيبا باشد چراکه زيبايي واقعي انسان‌ها و زنان به گفتار و تفکرات آنها است.

وي ادامه مي‌دهد: زنان زيبا آفريده شده‌اند اما اينکه بخواهيم بدن خود را براي مورد توجه قرار گرفتن به نمايش گذاريم، باعث مي‌شود تا مردم تنها به بانوان به چشم يک کالا نگاه کنند و از توانايي‌ها و استعدادهاي فرد غافل شوند، به همين دليل من به اين نتيجه رسيدم که پوشش براي زنان بهترين انتخاب است.

حجاب و داشتن پوشش براي برخي زنان غربي به حدي جذاب است که حتي آن را به ديگر دوستان خود نيز پيشنهاد مي‌دهند. اول فوريه امسال جمعي از زنان محجبه کشور ايرلند به مناسبت روز جهاني حجاب، تصميم به برگزاري مراسمي گرفتند و پيشنهاد تجربه استفاده از حجاب را به زنان غير مسلمان دادند. به گفته اين زنان، هدف آنها معرفي کردن حجاب به ديگر زنان کشور است تا با داشتن حجاب و پوشش، امنيت آرامش را تجربه کنند.

چرا زنان غربي به حجاب روي آورده‌اند؟

با وجود تلاش‌هاي فراوان دولت‌هاي غربي براي ممانعت از پيشرفت اجتماعي زنان مسلمان و عدم گسترش اسلام گرايي، طي سال‌هاي اخير شاهد افزايش تمايل ساکنان اروپا و آمريکا به اسلام بوده‌ايم. به همين دليل نيز بسياري از کشورهاي اروپايي ازجمله هلند، ايتاليا، دانمارک، روسيه، آلمان، سوئيس، اتريش، بلژيک، آمريکا و در رأس آنها فرانسه به دليل هراس از گرايش روز افزون مردم به ويژه جوانان به پوشش و اسلام، با اعمال محدوديت‌هاي قانوني زنان را از داشتن حجاب و پوشش منع کرده‌اند.

با اين وجود در اغلب کشورهايي که اين محدوديت‌هاي قانوني وضع شده، مردم و زنان به اعتراض برخواسته و از تصميم خود منصرف نشده‌اند. آمارها و گزارشات رسانه‌هاي غربي هر روزه خبر از پيوستن غير مسلمانان به اسلام و گرايش زنان غربي به حجاب مي‌دهد. به طوري که طي سال‌هاي اخير نمونه‌هاي زيادي از اروپايي‌ها و آمريکايي‌هايي که به اسلام روي آورده‌اند، وجود دارند.

اما نکته قابل توجه آن است که اغلب زناني که داشتن حجاب و پوشش را برگزيده‌اند، از ستاره‌هاي هاليوودي، افراد مشهور در عرصه سينما، موسيقي و بين‌الملل بوده‌اند. انتخاب حجاب از سوي ستاره‌هاي هاليوودي نشان مي‌دهد، جامعه غرب به اين نتيجه رسيده است که زنان تنها يک کالاي جنسي و تجاري نبوده و معيار تعيين کننده انسان‌ها توانايي‌هاي وجود آنها است.

به همين دليل نيز طي سال‌هاي اخير شاهد حضور بسياري از مدل‌ها، خواننده‌ها و بازيگران با پوشش حجاب در عرصه‌هاي اجتماعي بوده‌ايم. وجه اشتراک تمامي روي آورندگان به حجاب نيز تصميم براي زدودن نگاه جنسي به زنان و توجه صرف به جسم‌ها است که با تلاش براي حذف فرهنگ عرياني و بي بند و باري غربي همراه بوده است. به عبارتي زنان غربي به اين نتيجه رسيده‌اند که براي مورد توجه واقع شدن نياز است تا به جاي نمايش جسم خود، به تعالي فردي و اجتماعي بپردازند.

تعداد بازديد:155 آخرين تغييرات:98/04/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر