سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/قرآن


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

مرحله استانی چهل‌ودومین دوره مسابقات قرآن تا تیرماه پایان می یابد

مسئول بنياد مسابقات قرآن کشور:

مرحله استاني چهل‌ودومين دوره مسابقات قرآن تا تيرماه پايان مي يابد

حجت‌الاسلام علي مقني، مسئول بنياد مسابقات قرآن کشور گفت: اين مرحله از ابتداي تيرماه آغاز شده و همه استان‌ها بايد تا پايان تيرماه جاري رقابت‌هاي مرحله استاني را به اتمام برسانند.

به گزارش خبرگزاري مهر، حجت‌الاسلام «علي مقني» مسئول بنياد مسابقات قرآن کشور بااشاره به آغاز مرحله استاني چهل‌ودومين دوره مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خيريه، گفت: اين مرحله از ابتداي تيرماه آغاز شده و برخي استان‌ها اين مرحله را به اتمام رسانده‌اند و در برخي نيز هم‌اکنون در حال برگزاري است، اما نهايتاً همه استان‌ها بايد تا پايان تيرماه جاري رقابت‌هاي مرحله استاني را به اتمام برسانند.

رئيس بنياد مسابقات بين‌المللي قرآن کريم با بيان اينکه در اين مرحله ناظراني براي نظارت و ارزيابي برخي مباحث فني انتخاب شده اند، ابراز کرد: در بخش فني همه داوران اين مرحله با مشورت و نظر کارشناسي مرکز انتخاب مي شوند.

وي ادامه داد: در بخش نظارت و ارزيابي اين مسابقات، گروهي از افرادي که هم سابقه و هم از نظر فني صلاحيت هاي لازم را دارند، شرکت کرده اند و جلسات متعددي براي تعيين شاخص هاي فني برگزار شده است.

حجت‌الاسلام مقني تأکيد کرد: از پيش از برگزاري تا پس از اختتاميه، استان‌ها در ابعاد فني، کيفي و تبليغاتي مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند و نهايتاً امتيازي به آنها اعطا مي‌شود؛ اين امتياز با امتياز بنياد مسابقات جمع و اين چنين نمره استان در اين بخش مشخص مي‌شود.

رئيس بنياد مسابقات بين‌المللي قرآن کريم با بيان اينکه مسابقات خيلي دستخوش تغيير نمي‌شود و نظام مشخصي دارد، گفت: البته برخي نقاط ضعف قابل شناسايي و رفع و نيز نقاط قوت قابل تقويت است.

وي در پاسخ به اين سوال که ممکن است استاني نصاب لازم را در اين مرحله به دست نياورد؟، بيان کرد: ممکن است برخي استان‌ها نسبت به استانداردهاي پيش‌بيني شده، عقب باشند که لازم است براي رفع اين مسئله برنامه‌ريزي و اقدام شود چنان که بعضاً عدم احاطه کارشناسانه و عدم توجيه برخي عوامل اجرايي مسابقات، سبب ضعف رقابت‌ها مي‌شود.

حجت‌الاسلام مقني درباره زمان‌بندي مرحله کشوري چهل‌ودومين دوره مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خيريه، اعلام کرد: مرحله مقدماتي مرحله کشوري در بخش برادران و در رشته‌هاي تواشيح، اذان و دعاخواني از دهم مردادماه در شهر مقدس قم برگزار مي‌شود و در پي‌هماهنگي‌هاي انجام شده به صورت استديويي است که از شبکه قرآن پخش مي‌شود.

رئيس بنياد مسابقات بين‌المللي قرآن کريم با بيان اينکه هم‌اکنون در حال گزينش داوران مرحله کشوري هستيم، گفت: مسابقات کشوري در رشته‌هاي حفظ ۱۰، ۲۰ و ۳۰ جزء قرآن کريم، ترتيل، قرائت تحقيق، اذان، دعاخواني، تواشيح و رشته‌هاي معارف برگزار مي‌شود.

وي درباره تقويم زماني مرحله کشوري مسابقات قرآن در بخش خواهران، اعلام کرد: با تغييرات اعمال شده، رقابت‌هاي خواهران از ابتداي شهريورماه در رشته‌هاي تواشيح و دعاخواني در شهر مقدس قم و در ديگر رشته‌ها به ميزباني استان اصفهان برگزار مي‌شود.

حجت‌الاسلام مقني ادامه داد: نفرات برتر بر اساس سهميه‌بندي بنياد مسابقات به اين مرحله راه مي‌يابند و طبق زمان‌بندي مشخص در رشته‌هاي مختلف با يکديگر به رقابت مي‌پردازند.

وي درباره تقويم زماني مرحله نهايي رقابت‌هاي کشوري چهل‌ودومين دوره مسابقات کشوري سازمان اوقاف، ابراز کرد: راه‌يافتگان به اين مرحله در بخش برادران از ششم تا ۱۰ مهرماه و در بخش خواهران از از ۱۱ تا ۱۷ مهرماه به ميزباني استان اصفهان، براي کسب رتبه‌هاي برتر با يکديگر به رقابت مي‌پردازند.

حجت‌الاسلام مقني درباره سهيمه پيش‌بيني شده براي بخش مقدماتي مرحله کشوري اين مسابقات، خاطرنشان کرد: به تناسب رشته‌ها و استعدادهاي استاني، بين ۵۰ تا ۷۰ نفر در هر رشته در بخش مقدماتي مرحله کشوري با يکديگر رقابت مي‌کنند که پيش‌بيني مي‌شود، جمعيتي نزديک به يک هزار نفر را شامل شود. البته سهميه استان‌ها و رشته‌ها متفاوت است، چنانکه در برخي رشته‌ها مثل اذان و دعاخواني از هر استان فقط يک نفر به مرحله کشوري راه مي‌يابد.

تعداد بازديد:238 آخرين تغييرات:98/04/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر