چهارشنبه 20 آذر 1398 - 14 ربيع الثاني 1441 - 11 دسامبر 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

کاهش تیراژ کتاب نتیجه گرانی کاغذ/ نگاه ویژه نهادهای فرهنگی به نشر

در گفتگو با مهر مطرح شد:

کاهش تيراژ کتاب نتيجه گراني کاغذ/ نگاه ويژه نهادهاي فرهنگي به نشر

رشت- نويسنده کتاب کودک و نوجوان با اشاره به اينکه کاهش تيراژ کتاب نتيجه گراني کاغذ است، گفت: نهادهاي فرهنگي بايد به حوزه نشر نگاه‌ ويژه اي داشته باشند.

حميد اباذري در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعاليت يک دهه‌اي خود در حوزه ادبيات کودک و نوجوان، اظهار کرد: تاکنون شش کتاب در حوزه بزرگسالان، کودکان و نوجوان منتشر کرده است و نوشتن کتاب براي کودکان نسبت به نوجوان و کتاب‌هاي نوجوانان نسبت به نوشتن کتاب‌هاي بزرگسالان سخت‌تر است.

نويسنده کتاب‌هاي کودکان و نوجوانان به برگزاري چهارمين کارگاه آموزشي جام باشگاه‌هاي کتابخواني کودکان و نوجوانان استان گيلان اشاره کرد و گفت: جام باشگاه‌هاي کتابخواني به صنعت نشر از مخاطب تا ناشر کمک مي‌کند.

وي آشتي کودکان و نوجوانان با کتاب و کتابخواني و دسترسي آسان به کتاب با تخفيف برخي از اهداف برگزاري اين کارگاه آموزشي است، افزود: اين جام يک فعاليت گروهي است و بچه‌ها به گروه‌هاي ۱۰ تا ۱۲ نفره تقسيم مي‌شوند و به صورت مشارکتي درباره کتاب صحبت و نقد مي‌شود.

جام باشگاه‌هاي کتابخواني يک روش مردمي و خودجوش

اباذري با بيان اينکه کارگاه آموزشي جام باشگاه‌هاي کتابخواني کودکان و نوجوانان يک روش بسيار منعطف و فعاليت مردمي و خودجوش بوده و به کمک‌هاي دولتي چندان وابسته نيست، ادامه داد: آمارها نشاندهنده عملکرد موفق در سال‌هاي اخير بوده که مورد استقبال و توجه کودکان و خانواده‌ها قرار گرفته است.

ناشر کتاب‌هاي کودکان و نوجوانان با تأکيد بر ترويج فرهنگ کتابخواني از طريق برگزاري جشنواره‌ها و کارگاه‌هاي کتاب خواني، گفت: کودکاني که اهل مطالعه هستند در دروس رياضي و علمي هوش و دقت بيشتري نسبت به ساير کودکان دارند.

اباذري با بيان اينکه هدف از ترويج فرهنگ کتابخواني تنها تربيت و آموزش مستقيم نيست، ادامه داد: مهم‌ترين هدف ما اين است که کودکان با مراجعه به کتاب در کنار تفريحات ديگري همانند موبايل و تبلت لذت ببرند.

وي با اشاره به گراني کاغذ و مشکلات ناشي از آن براي ناشران، افزود: کاهش تيراژها کتاب سبب افزايش قيمت کتاب شد که نتيجه آن خريد کمتر کتاب و مطالعه است.

افزايش کتاب به صورت فايل‌هاي pdf از اثرات گراني کاغذ

اباذري در ادامه به افزايش کتاب‌ها به صورت pdf نيز اشاره کرد و گفت: به دليل مشکلات چاپ و کم بودن يارانه کاغذ چندين سال است که کتاب‌ها به صورت pdf و به شکل مجازي و کتابخانه هاي الکترونيکي عرضه مي‌شود ولي پس از مدتي مخاطبان مجدداً به سمت خريدن کتاب بر مي‌گردند.

وي با بيان اينکه کتاب‌هاي pdf بيشتر براي مطالعه کتاب‌هاي فني و آموزشي مناسب است و مخاطبان براي مطالعه کتاب‌هاي مرجع، رمان، کتاب‌هاي کودک و نوجوان به خود کتاب رجوع مي‌کنند، اظهار کرد: وقتي کتابي براي کودکان و نوجوانان به صورت pdf ارائه مي‌شود بايد به اين نکته هم توجه کرد که براي مطالعه pdf بايد يک وسيله الکترونيکي در اختيار کودکان قرار گيرد و اين امر نيازمند نظارت والدين است که گاهاً سبب ايجاد آسيب مي‌شود.

نويسنده کتاب کودک و نوجوان با اشاره به مشکلات اقتصادي مردم در بخش‌هاي مختلف و بالا رفتن قيمت کتاب، تأکيد کرد: در ساير کشورها نيز قيمت کتاب افزايش يافته اما نهادهاي مربوطه آنها به اهميت و نقش مطالعه و کتاب آگاه هستند و حمايت‌هاي لازم را انجام مي‌دهند.

وي با تأکيد بر اينکه نهادهاي فرهنگي و سازمان‌هاي مربوطه نبايد نقش فرهنگ مطالعه را ناديده بگيرند، ادامه داد: در نظر گرفتن بودجه و سوبسيد براي تهيه کتاب و واردات کاغذ و تعيين قيمت واقعي چاپ از جمله اقداماتي است که اين نهادهاي فرهنگي مي‌توانند در شرايط موجود انجام دهند.

تعداد بازديد:127 آخرين تغييرات:98/04/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر