چهارشنبه 20 آذر 1398 - 14 ربيع الثاني 1441 - 11 دسامبر 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بندرچابهار برای سرمایه‌گذاری جذاب‌تر شد/تخفیف ۴۰درصدی خدمات بندری

معاون وزير راه:

بندرچابهار براي سرمايه‌گذاري جذاب‌تر شد/تخفيف ۴۰درصدي خدمات بندري

مديرعامل سازمان بنادر با اشاره به اعطاي تخفيف ۴۰ درصدي هند به خدمات بندري کالاها به مقصد چابهار، گفت: انبارهاي پس‌کرانه اين بندر به کالاهاي اساسي اختصاص داده مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از سازمان بنادر و دريانوردي، محمد راستاد که در بازديد از بندر چابهار به سر مي‌برد، اظهار داشت: در اين سفر جلسه‌اي با حضور استاندار سيستان و بلوچستان، مديرعامل منطقه آزاد چابهار، مديرعامل شرکت بازرگاني دولتي و ساير دستگاه‌هاي استاني برگزار شد تا روند فعاليت‌هاي بندر ازنظر ورود و خروج کالا و اقداماتي که منجر به بهبود جذب کالا مي‌شود، موردبررسي قرار گيرد.

مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي ادامه داد: يکي از تصميمات مهم در جلسه اين بود تا تلاش شود همه انبارها در پسکرانه بندر چابهار که متعلق به شرکت بازرگاني دولتي و منطقه آزاد چابهار است به ظرفيت‌هاي اين بندر در خصوص کالاهاي اساسي اضافه شوند.

معاون وزير راه و شهرسازي افزود: در کنار اين جلسات، از زيرساخت‌ها، روبناهاي بندري و تجهيزات بازديد شد، هماهنگي‌هايي بين بندر و گمرک صورت گرفت تا به‌عنوان يک عامل ضروري منجر به‌سرعت بخشي به روند ترخيص کالا شود، البته اقدامات براي بازاريابي در بندر چابهار توسط سازمان بنادر، منطقه آزاد و بقيه دستگاه‌ها نيز مورد بررسي قرار گرفت تا بحث انتقال کالاي بيش‌تر به سمت بندر چابهار باقدرت دنبال شود.

وي يادآور شد: يکي ديگر از موارد در اين سفر موضوع مهم اعلام آمادگي سازمان بنادر و دريانوردي براي آغاز مسير دسترسي بندر چابهار از پسکرانه‌ها به جاده بود تا هرچه زودتر شاهد شروع عمليات توسعه‌اي باشيم؛ در اين بين بازديدي نيز از پروژه‌هايي که توسط سازمان يا بخش خصوصي در بندر سرمايه‌گذاري شده، صورت گرفت تا روند و شرايط آن‌ها نيز مورد نظارت و پيگيري قرارگرفته شود.

مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي در خصوص ارزيابي ميزان سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در بندر چابهار بيان داشت: خوشبختانه اقبال بخش خصوصي براي سرمايه‌گذاري در بندر چابهار بسيار خوب بوده و براي پروژه‌هاي متعددي در اين بندر توانستيم شاهد مشارکت بخش خصوصي باشيم؛ اين سرمايه‌گذاري‌ها شامل انبارهاي سرپوشيده و مخازن است که يا کار آن‌ها در حال انجام و بخش ديگر مطالعات اجرايي‌شان در دست اقدام است.

وي خاطرنشان کرد: در اين خصوص يکي از مباحثي که دنبال مي‌شود تسري قانون منطقه آزاد به بندر شهيد بهشتي و کلانتري است که اين طرح در شوراي هماهنگي اقتصادي دولت مراحل اوليه‌اش طي شده تا اميد به خدا با تسري اين قانون به بندر چابهار يک مزيت ديگر به مزاياي اين بندر افزوده شود.

راستاد در خصوص بحث اتصال مسير ترانزيتي چابهار به کشورهاي حوزه CIS به‌عنوان يک موضوع مهم براي اين کشورها و اقدامات صورت گرفته در اين زمينه تصريح کرد: در قالب توافقنامه ترانزيت چابهار که بين جمهوري اسلامي ايران، افغانستان و هندوستان به امضا رسيد، همکاري و هماهنگي‌هاي جدي دنبال مي‌شود، اين همکاري‌ها در راستاي اين است که از مسير بندر چابهار براي ترانزيت کالاهاي صادراتي هندوستان و شبه‌قاره هند و کشورهاي ساحلي اقيانوس هند به سمت CIS بيشتر استفاده شود.

وي افزود: توافقات خوبي صورت گرفته و شرکت IPGL هندوستان که اپراتوري بندر چابهار را در اختيار دارد اقداماتي را براي توسعه ترانزيت از طريق اين بندر دنبال مي‌کند.

معاون وزير راه و شهرسازي ادامه داد: به تازگي وزارت کشتيراني هند تخفيف ۴۰ درصدي به حقوق و عوارض بندري کالاهايي داده است که مقصد آن‌ها از طريق بندر چابهار باشد.

مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي اضافه کرد: اين موارد مجموعه اقداماتي است که به رشد، توسعه و تسهيل ترانزيت از طريق بندر چابهار به مقصد کشورهاي آسياي ميانه و افغانستان کمک خواهد کرد.

تعداد بازديد:130 آخرين تغييرات:98/04/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر