چهارشنبه 20 آذر 1398 - 14 ربيع الثاني 1441 - 11 دسامبر 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

نخستین رصدخانه تخصصی آموزشی سیستان و بلوچستان در چابهار افتتاح شد

مديرکل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان:

نخستين رصدخانه تخصصي آموزشي سيستان و بلوچستان در چابهار افتتاح شد

چابهار - مديرکل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان از افتتاح و بهره‌برداري نخستين رصدخانه تخصصي- آموزشي استان در چابهار خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر به‌نقل از روابط‌عمومي اداره‌کل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان، بهروز آقايي اظهار داشت: اولين رصدخانه تخصصي- آموزشي سيستان و بلوچستان شب گذشته با حضور محمد راستاد معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي کشور، اعضاي هيئت عامل و جمعي از مديران کل ستادي و استاني در محل مجموعه مدارس کوي بندر چابهار افتتاح شد.

مديرکل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان افزود: اين رصدخانه مجهز به گنبد ۵ لايه با قطر ۵.۲ متر و ۲ موتور که يک موتور مربوط به جهت چرخش ۳۶۰ درجه گنبد و ديگري جهت باز و بسته شدن دريچه اصلي است.

وي با اشاره به اينکه اين تنها رصدخانه استان سيستان و بلوچستان است، ادامه داد: مهمترين دليل ساخت اين رصدخانه در چابهار، شرايط اقليمي و آب و هوايي اين بندر براي رصد ستارگان است.

آقايي بيان داشت: همچنين تلسکوپ اين رصدخانه شامل لوله ۱۱ اينچ اشميت کاسگرين و مقر EQ۶ با قابليت جستجو و دنبال کردن است و رصد عوارض سطحي ماه، رصد سيارات و اجرام منظومه شمسي، رصد سحابي، خوشه و کهکشان‌هاي پر نور از قابليت‌هاي آن است.

تعداد بازديد:136 آخرين تغييرات:98/04/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر