چهارشنبه 20 آذر 1398 - 14 ربيع الثاني 1441 - 11 دسامبر 2019
صفحه اصلي/خانواده

صدای دخترانی که در گوش شهر پیچید/ حمایت مانتویی‌ها از حجاب کامل

حاشيه نگاري مهر از تجمع «دختران انقلاب»؛

صداي دختراني که در گوش شهر پيچيد/ حمايت مانتويي‌ها از حجاب کامل

تجمع عظيم دختران انقلاب در ورزشگاه شهيد شيرودي با حواشي جالبي همراه بود که از ديد خبرنگاران و عکاسان خبري دور نماند.

به گزارش خبرنگار مهر، شلوغي هاي ايستگاه مترو هفت تير و حضور شمار زيادي از بانوان و زنان محجبه در اين مکان، خبر از وقوع اتفاقي متفاوت مي‌داد و توجه اغلب رهگذران را جلب کرده بود.

اتفاقي که چندين سال است همزمان با هفته عفاف و حجاب به دست بانوان و دختران محجبه کشور برپا مي شود.

امسال نيز عصر روز ۵شنبه ۲۰ تير ماه جمعي از زنان و دختران پايتخت به منظور حمايت از فرهنگ «حجاب» گرد هم آمدند تا صداي شعارهايشان در سطح شهر بپيچد.

هرچند که درب ورودي ورزشگاه با حضور پسران و مردان جوان گرفته شده بود. جواناني که با سر دادن شعارهايي در حمايت از وصيت نامه شهدا در مورد مسايل فرهنگي و حجاب، حمايت خود را از حياي مردان و زنان نشان مي دادند.

اما محوطه ورزشگاه و فضاي داخل سالن با حضور دختران انقلاب پر شده بود. از چادري هاي سر بند به سر گرفته تا مانتويي هاي پوستر به دست، همگي به نوعي در حال نمايش علاقه خود به عفاف و حجاب بودند.

علاقه اي که هر کس براي ابراز آن شيوه اي خلاقانه و متفاوت را برگزيده بود. يکي با در دست داشتن نوشته، يکي با همراه داشتن عکس شهدا و يکي با بستن سر بند يا زهرا.

اما وجه اشتراک جمع حاضر وحدت و هم صدايي بانوان در سر دادن شعار و حمايت از عفت و حجاب بود.

برنامه با سخنان مجري و هياهوي دختران انقلاب آغاز شد. خانواده هاي شهدا اولين ميهمانان مراسم بودند، ميهماناني که با گل هايي که دختران نثارشان مي کردند و هم صدايي حضار بدرقه مي شدند و اشک هايي که از ديد عکاسان جا نمي ماند.

اما تجمع دختران پايتخت خالي از رنگ و بوي سياسي هم نبود و حجت الاسلام و المسلمين احمد پناهيان در جريان سخنراني خود در مراسم با تاکيد بر لزوم برخورد جدي قوا با مخالفان حجاب و عفاف گفت: وقتي کساني در دولت و مجلس خواهان تغيير قانون حجاب باشند، مصداق حمله به حجاب است. به همين دليل دولت و هر سه قوه کشور موظف اند براي حفظ حجاب، قانون مصوب مجلس را با تمام قدرت اجرا کنند.

وي با بيان اينکه دولت و دستگاه ها وظيفه رسوا و معرفي کردن مخالفان حجاب و عفاف را به مردم دارند، تصريح کرد: امروز دختران و زنان در اين مکان جمع شده اند تا نشان دهند که با تمام وجود از دين، خاک و اعتقادات خود دفاع مي کنند.

پناهيان اظهار داشت: مطالبه ما اين است که مسئولين موظف به اجراي فرمان امام و رهبري در جدي گرفتن حجاب و مقابله با مخالفان آن هستند. هر کس نيز از اين مسئوليت تخطي کند، لياقت تصدي مقام هاي دولتي را ندارد.

اينها بخشي از جملات سخنران اجتماع دختران پايتخت بود که با شعارها و فريادهاي دختران نيز حمايت مي شد و با شعار دسته جمعي «مرگ بر ضد ولايت فقيه و مرگ بر منافق» به اتمام رسيد.

اما در کنار هم خواني دختران با اشعار حامد زماني خواننده حماسي کشور، حضور دختراني با ظاهري متفاوت نيز از حواشي اين مراسم بود.

دختراني که شايد حجابشان چندان هم کامل نبود اما براي نشان دادن حمايت خود از عفت و حيا، فرياد «من حجاب را دوست دارم» سر مي داده و در اين تجمع حضور پيدا کرده بودند.

يکي از اين دختران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: شايد برخي دختران امروزي حجابشان کامل نباشد و چادري نباشند اما اين به معني بي حجابي و عدم علاقه آنها به حجاب نيست.

وي ادامه داد: به نظرم حتي بسياري از دختران مانتويي نيز به حجاب و حيا معتقدند و حاضر به دست کشيدن از آن نيستند. من با يک حجاب معمولي به اينجا آمده ام تا به مخالفان خارجي و دشمنان نشان دهم که غالب دختران ايراني خواستار حجاب اند و از آن دفاع مي کنند.

در کنار هياهوي جوانان پرشور پايتخت حضور دو گروه از دختران و بانوان، رنگ و بويي متفاوت به تجمع بخشيده بود و از نگاه سوژه ياب عکاسان دور نماند.

کوچک ترين و بزرگ ترين افراد جمع با در دست داشتن بنرها و پرچم ها جذاب تر از باقي حضار بودند.

از دختران کوچکي که حتي برخي با عروسک هايشان به تجمع آمده بودند و چادرهاي کوچک شان را جمع و جور مي کردند، يکي از قشنگ ترين قاب هاي تصوير دختران انقلاب را تشکيل داده بودند. اما در کنار آنها چندين بانوي مسن تر نيز که با چادر رنگي در کنار جوانان حاضر شده بودند نيز هرچند به سختي هم پاي ديگران شعار مي دادند و تا پايان نيز همچنان انرژي داشتند.

خيابان مفتح تهران ميزبان دختران و بانواني بود که آمدند تا نشان دهند، جوانان اين نسل همچنان راه انقلاب کنندگان ۴ دهه پيش را ادامه خواهند داد.

تعداد بازديد:167 آخرين تغييرات:98/04/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر