شنبه 14 تير 1399 - 12 ذي القعده 1441 - 4 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

ناتوانی سعودی ها برای جایگزینی نفت ایران/مشتریان بدون نفت ماندند

مهر گزارش مي‌دهد

ناتواني سعودي ها براي جايگزيني نفت ايران/مشتريان بدون نفت ماندند

همانگونه که انتظار مي‌رفت و برخلاف ادعاي سعودي ها براي جايگزين کردن نفت ايران، عربستان نتوانسته جاي خالي ايران را در بازار پر کند و مشتريان سنتي ايران از تامين نيازهايشان بازمانده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، با خروج آمريکا از برجام در ارديبهشت ماه سال گذشته، نوک پيکان تحليلگران اقتصادي متوجه بازار نفت شد که بايد با محدوديت عرضه نفت ايران دست و پنجه نرم مي‌کرد. در همان برهه بود که شيوخ حاشيه خليج فارس به سرکردگي عربستان سعودي با هدف حمايت از اربابان آمريکايي خود به ميدان آمده و مدعي شدند که براي جبران نفت ايران در بازار نگراني وجود ندارد. شيوخي که دست در پوست گردوي جنگ يمن داشتند و اخبار رسيده از اوضاع اقتصادي، خلاف ادعاي آنان را تأييد مي‌کرد.

طبق تحليل بلومبرگ، روسيه، کويت و عربستان سعودي از جمله کشورهايي بودند که در صورت کاهش عرضه نفت ايران به بازار مي‌توانستند آن را جبران کنند. کارشناسان درباره ادعاي افزايش توليد ٢ ميليون بشکه‌اي نفت توسط عربستان، ترديد جدي داشتند زيرا اين کشور طي سال‌هاي گذشته همواره از ظرفيت بالاي خود براي توليد نفت سخن گفته است ولي در عمل هيچ گاه موفق نبوده توليد خود را حتي به سطح ۱۱ ميليون بشکه در روز برساند.

ابزارهاي سياسي هم تأثير نکردند

اين در حالي است که برخي رسانه‌هاي غربي به ويژه آژانس بين المللي انرژي تلاش کردند با آمار سازي سياسي بازار را آرام نشان داده و اين طور القا کنند که در نبود نفت ايران، سعودي‌ها مي‌توانند کمبودها را جبران کنند. با وجود اينکه عربستان سعودي مي‌گويد مي‌تواند روزانه ۱۲ ميليون بشکه نفت توليد کند اما بسياري از کارشناسان معتقدند با توجه به ناکامي اين کشور در افزايش توليد نفت، در دوران تحريم‌هاي سال ۹۰ به بعد ايران و همچنين کاهش شديد توليد نفت در ليبي، ونزوئلا و … چنين هدفي دور از دسترس است.

از سويي ديگر طبق گفته متخصصان بازار نفت، سعودي‌ها براي افزايش توليد نفت خود به ميزان حتي يک ميليون بشکه دچار يک مشکل اساسي هستند؛ نخست اينکه در ماه‌هاي گرم سال مصرف نفت در عربستان به دليل افزايش استفاده از دستگاه‌هاي خنک کننده، روند صعودي به خود مي‌گيرد.

اين در شرايطي است که مصرف انرژي در عربستان طي چند سال اخير به طور ميانگين ۷.۵ درصد در سال افزايش يافته است. بر اساس گزارش انديشکده بروکينگز، اين شرايط باعث شده تا زنگ خطر براي عربستان به صدا درآيد و اين کشور به اصلاح نظام قيمت گذاري انرژي در کشورش بپردازد.

دست و پاي بسته عربستان در طرح‌هاي پالايشي

محدوديت ديگري که عربستان براي افزايش صادرات نفت خام خود با آن روبرو است، اين است که حاکمان شبه جزيره طي سال‌هاي گذشته سرمايه گذاري بزرگي روي صنايع پالايشي خود و صادرات فرآورده‌هاي نفتي انجام داده‌اند که از سود بيشتري برخوردار است؛ و دور از ذهن است که عربستان با کاهش ظرفيت پالايشي خود در کشورهاي خارجي، بخواهد با شرکاي خود وارد يک چالش بزرگ شود زيرا اين کشور در اغلب پالايشگاه‌هايي که حضور دارد، به عنوان شريک به فعاليت مشغول است.

به اين ترتيب بايد گفت در شرايطي که عمر مخازن نفت عربستان نيمه عمر مفيد خود را گذرانده و با افت توليد مواجه مي‌شود، در وهله نخست نيازمند سرمايه گذاري کلان است. از طرفي اجراي سياست‌هاي بالادستي خود در حوزه توسعه صنايع پالايشي را نيز در دست اقدام دارد که محدوديت اين کشور در عرضه نفت به بازار را بيشتر مي‌کند.

بر اساس آمار رسمي، عربستان قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ ميلادي ظرفيت پالايشگاهي خود را به ۲ برابر افزايش داده و به بيش از ۱۰ ميليون بشکه در روز برساند که اين رقم معادل حدود توليد کنوني نفت اين کشور است. در همين راستا پالايشگاه ٤٠۰ هزار بشکه‌اي جديدي در منطقه جازان درمرحله نهايي قرار داشته و به زودي به بهره برداري مي‌رسد. اين راهبرد رياض برخلاف خواسته ترامپ براي افزايش صادرات نفت است زيرا اين کشور نه ظرفيت مازادي فعلاً براي افزايش توليد دارد و نه مي‌تواند به صورت پايدار، کمبود نفت ايران، ونزوئلا و ليبي را در بازار پوشش دهد.

توليدکنندگان بزرگ نفتي داراي ۶۰ روز ذخيره نفتي صنعتي، ۳۰ روز ذخيره نفتي استراتژيک هستند که کاهش هر يک روز ازاين ۹۰ روز مي‌تواند قيمت‌ها را تکان دهد. با توجه به حساسيت عربستان به ذخاير مازاد خود در نقش سوپاپ اطمينان بازار نفت، مي‌توان گفت استفاده از ذخاير نفتي خود به منظور عرضه آن به بازار بعيد به نظر مي‌رسد.

پاي حرف مشتريان

به گزارش خبرنگار مهر، رويترز به تازگي اعلام کرد کره جنوبي به‌دنبال لغو معافيت‌ها از تحريم‌هاي آمريکا در ژوئن براي دومين ماه هيچ نفتي از ايران وارد نکرد. واردات نفت کره از ايران در نيمه اول سال جاري ۳۶.۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش يافته است. اين در حالي است که کره جنوبي پنجمين واردکننده بزرگ نفت خام و يکي از مشتريان اصلي ايران است که از ماه مي، پس از لغو معافيت‌ها واردات نفت از ايران را متوقف کرد.

از سويي ديگر صادرات نفت ايران در ۶ ماه اول سال تقريباً ۳.۹ ميليون تن معادل ۱۵۶۱۵۵ بشکه در روز بود که نسبت به ۶.۱۳ ميليون تن همين دوره در سال گذشته ۳۶.۹ درصد کمتر شده بود.

به‌طور کلي، واردات نفت کره جنوبي در ژوئن ۲۰۱۹ ميلادي (خرداد و تير ۹۸) ۲.۶ درصد کاهش يافت و به ۱۱.۴۹ ميليون تن يا حدود ۲.۸ ميليون بشکه در روز رسيد که نشان مي‌دهد اين کشور نتوانسته است جايگزين مؤثري براي نفت ايران پيدا کند.

چين، عاجز از تأمين جايگزين نفت ايران

به دنبال آغاز به کار دو پالايشگاه بزرگ جديد، مصرف نفت خام چين در ماه ژوئن ۷.۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد کرده و به رکورد جديدي رسيده است. طبق اعلام اداره ملي آمار چين، مصرف نفت خام پالايشگاه‌ها در ماه گذشته سال ۲۰۱۹ ميلادي به ۵۳.۷ ميليون تن، يا حدود ۱۳.۰۷ ميليون بشکه در روز رسيد و رکورد جديدي به ثبت رساند. رکورد قبلي مربوط به ماه آوريل (فوروردين- ارديبهشت ۹۸) ۱۲.۶۸ ميليون بشکه در روز بود.

اين نرخ بالاي پالايش نفت به علت آغاز به کار ۲ پالايشگاه بزرگ جديد صورت گرفته است؛ کارخانه پتروشيمي خصوصي هنگلي که در اواخر ماه مي ظرفيت خود را به حداکثر رسانده و روزانه ۴۰۰ هزار بشکه را پالايش مي‌کند و شرکت پتروشيمي ژه‌جيانگ که با ظرفيتي مشابه در ساحل شرقي فعاليت خود را آغاز کرده است.

رويترز اعلام کرد واردات هند در ماه ژوئن ۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش يافت و به ۴۰.۲۹ ميليارد دلار رسيد که پايين‌ترين حد طي ۴ ماه اخير بود و نشان مي‌دهد مصرف در سومين اقتصاد بزرگ آسيا کاهش يافته است.

واردات نفت هند از ايران کاهش يافت / ‏جايگزيني‬ نبود

واردات نفت هند در ژوئن امسال يعني يک ماه پس از لغو معافيت‌ها از تحريم نفتي ايران ۱۳.۳۳ درصد کاهش داشت و به ۱۱.۰۳ ميليارد دلار رسيد، افت قابل توجه واردات نفت هند نشان مي‌دهد اين کشور نتوانسته است جايگزيني براي نفت ايران پيدا کند.

تعداد بازديد:264 آخرين تغييرات:98/04/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر