چهارشنبه 20 آذر 1398 - 14 ربيع الثاني 1441 - 11 دسامبر 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

«کارآمدی» کاندیداها هم ملاک شورای نگهبان است

کدخدايي:

«کارآمدي» کانديداها هم ملاک شوراي نگهبان است

سخنگوي شوراي نگهبان گفت: در انتخابات رياست جمهوري برخي وزرا تاييد و برخي تاييد نشدند، اين نشان مي‌دهد صرفاً پست وزارت ملاک نبوده و کارآمدي هم ديده شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، عباسعلي کدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان شامگاه چهارشنبه در برنامه جهان آرا گفت: سياست‌هاي کلي انتخابات با اين ايده شکل گرفت که قوانين انتخابات ما مصوب مجلس باشد اما با توجه به اينکه در انتخابات، مجلس نيز ذي نفع است لذا شايد نتواند قانوني در اين زمينه تصويب کند که تأثيرگذاري لازم را داشته باشد؛ البته بخشي از اين قوانين بايد در شکل قانون عادي به مجلس برود تا الزام آور باشد.

سخنگوي شوراي نگهبان تصريح کرد: بخش ارائه شاخص‌هاي رجل سياسي مذهبي و مدير و مدبر بودن مستقيماً بر عهده شوراست، به همين منظور دستورالعملي را در اين جهت، شوراي نگهبان به تصويب رساند که از نظر ما نهايي شده است اما بخشي از آن نياز به قانون عادي در مجلس دارد.

وي با تشريح معيار رجل سياسي بودن بيان کرد: معيارهاي مختلفي براي رجل سياسي مطرح شده است، اما اگر بخواهيم رجل سياسي يا مذهبي را تعريف کنيم، تعريف مشخصي ندارد و در اين رابطه نشد به نتيجه برسيم اما شاخص‌هايي براي آن اعلام شد. مثلاً اينکه اگر کسي بخواهد در انتخابات رياست جمهوري ثبت نام کند، کابينه احتمالي خود را معرفي کند، نهايتاً در اين حد قبول شد که مشاوران او انتخاب و اعلام شوند.

کدخدايي تصريح کرد: ما در بررسي صلاحيت‌ها دو صلاحيت عمومي و رجل سياسي و مدير و مدبر بودن داريم، در اين رابطه گاهي ما مانعي داريم که نمي‌توانيم فرد را معرفي کنيم و گاهي شرايط موجود نيست اما نهايتاً ملاک رأي گيري اعضاي شوراي نگهبان است.

وي با اشاره به اينکه هر کانديدا بايد ۷ رأي مثبت از اعضاي شورا داشته باشد در غير اينصورت معرفي نمي‌شود، اظهار داشت: کارآمدي افراد و کانديداها ملاک و تأثيرگذار است، اين در حالي است که ممکن است اين افراد سمت‌هايي در گذشته داشته باشند.

کدخدايي بيان کرد: انتخابات در کشورهاي ديگر به صورت حزبي و درون حزبي است که ويژگي‌هايي را لحاظ مي‌کنند اما نهايتاً اعضاي حزبي بايد رأي دهند، لذا همه موارد را در صلاحيت‌ها نمي‌توانيم لزوماً به صورت دو دو تا چهار تا عمل کنيم و موضوع استنباطي هم مطرح است.

سخنگوي شوراي نگهبان اظهار داشت: در انتخابات رياست جمهوري برخي وزرا تأييد و برخي تأييد نشدند، اين نشان مي‌دهد صرفاً پست وزارت ملاک نبوده و کارآمدي هم ديده شده است.

کدخدايي با بيان اينکه هم سوابق و هم رأي اعضاي شوراي نگهبان در تأييد صلاحيت‌هاي کانديداهاي رياست جمهوري مطرح است، تصريح کرد: به هيچ وجه اينگونه نيست که در بررسي صلاحيت‌ها افرادي را از جناح خاصي تأييد يا رد کنيم.

وي ادامه داد: ممکن است ما سندي داشته باشيم که منجر به اين شود که نظر ما عدم تأييد باشد، حال ممکن است فرد سند محکم‌تري در دوره بعد ارائه کند که تأييد صلاحيت شود. به عنوان مثال يکي از نمايندگان اسبق مورد اخلاقي داشت که امروز مدرکي را براي من فرستاد که سند ازدواج او بود که با آن خانم ازدواج کرده، اين مي‌تواند اين مسئله را بپوشاند و بحث عدم صلاحيت او را رد کند.

اگر کسي مواضع نظام را قبول نکند، رد صلاحيت مي‌شود

کدخدايي بيان کرد: اگر کسي مواضع نظام و قانون اساسي را قبول نکند و صراحتاً اعلام کند، اين ملاک ما بر رد صلاحيت اوست، اما اگر کسي نظر و بحثي درباره موضوعي داشته و يا اختلاف نظري دارد اينها هيچکدام ملاک نمي‌شود.

سخنگوي شوراي نگهبان يادآور شد: اگر موضع فرد و کانديداهاي انتخاباتي، خلاف سياست‌هاي نظام جمهوري اسلامي باشد طبيعتاً فرد را در بررسي صلاحيت‌ها با مشکل مواجه خواهد کرد. با چنين افرادي صحبت مي‌کنيم و نظرات او را مي‌شنويم و نهايتاً تصميمات لازم اتخاذ خواهد شد.

کدخدايي با تاکيد بر اينکه قانون انتخابات حداقل‌ها را به عنوان شرايط ذکر کرده است، گفت: در بقيه موارد هم حداقل‌ها ملاک شوراي نگهبان است، در قانون فعلي هيچ کجا از شايسته سنجي افراد سخن نگفته است لذا شوراي نگهبان ارزيابي نمي‌کند که اين فرد شايستگي ورود به مجلس را دارد يا خير.

وي با اشاره به اينکه شايستگي افراد با رأي مردم و نظر احزاب تعيين مي‌شود، افزود: لذا شوراي نگهبان هيچ نقشي در اين جهت نمي‌تواند داشته باشد.

کدخدايي ادامه داد: برخي نمايندگان گفتند نظارت استصوابي منجر شده افراد شايسته به مجلس راه پيدا نکنند، اين حرف خوبي براي نمايندگان نيست و به خودشان برمي‌گردد، با چنين فرضي، اصلاً چرا در چنين جايگاهي قرار گرفتند؟ ما که اين حرف را قبول نداريم اما اگر نظر آنها اين است بايد آن را در جاي ديگري پيگيري کنند.

شوراي نگهبان ابزار شايسته سنجي در بررسي صلاحيت‌ها ندارد

سخنگوي شوراي نگهبان با اشاره به اينکه شورا ابزار شايسته سنجي در بررسي صلاحيت‌ها ندارد، گفت: در يکي از بندهاي سياست‌هاي کلي، نسبت به احراز صلاحيت‌ها مواردي قيد شده که اميدواريم در انتخابات پيش رو لحاظ شود.

وي تصريح کرد: ما بسياري از پرونده‌ها را داريم که براي کانديداتوري در انتخابات فقط يک اسم نوشته شده و حتي آدرس خود را هم ننوشته است! ما چگونه صلاحيت اين فرد را بررسي کنيم؟ در هر کجا اگر کسي بخواهد وارد دانشگاه شود و بخواهد کارشناسي بخواند قطعاً بايد مدرک ديپلم خود را ارائه کند پس اصل برائت اينجا مطرح نيست.

هزينه‌هاي انتخاباتي بسيار بالا رفته است

کدخدايي با انتقاد از اينکه يکي از ضعف‌هاي قانون اين است که در خصوص هزينه‌هاي انتخاباتي ساکت است، گفت: متأسفانه هزينه‌هاي انتخاباتي بسيار بالا رفته است، در شهرهاي کوچک هزينه‌هاي انتخاباتي بسيار زيادي مي‌شود، مگر اين پستي که قرار است شما بگيريد چقدر ارزش دارد؟ اصلاً شما اين پول‌ها را از کجا آورديد؟

سخنگوي شوراي نگهبان در بخش ديگري از سخنانش تصريح کرد: ما در شوراي نگهبان ابزارهاي کمي در بحث هزينه‌هاي انتخاباتي داريم. رصد کردن اين موارد بسيار سخت است اما قطعاً تا جايي که بشود بررسي مي‌کنيم.

گاهي کانديداهاي انتخاباتي بين مردم مواد غذايي توزيع مي‌کنند

وي با بيان اينکه برخي افراد به دليل هزينه‌هاي غير متعارف در انتخابات رد صلاحيت شده اند، اظهار داشت: گاهي ديده مي‌شود کانديداهاي انتخاباتي مواد غذايي توزيع مي‌کنند و يا در بين دانشجويان و دانش آموزان مواردي توزيع مي‌شود. در صورت احراز غيرصحيح بودن اين هزينه‌ها و گزارش آن، ما قطعاً بررسي مي‌کنيم و در بررسي صلاحيت افراد تأثيرگذار خواهد بود.

کدخدايي ادامه داد: برخي کانديداها حتي رقم را به ما مي‌گويند که مبلغ مشخصي را براي هزينه‌هاي انتخاباتي کنار گذاشتيم که ما به آنها مي‌گوئيم براي کمک به صندوق‌هاي دانشجويي و يا ازدواج جوانان بگذاريد و ثواب هم دارد، اما به هر صورت در اين دوره نسبت به موضوع هزينه‌هاي بالاي انتخاباتي خيلي حساس‌تر شده ايم.

سخنگوي شوراي نگهبان با يادآوري سخنان اخير رهبر معظم انقلاب در جمع ائمه جمعه، گفت: در اين سخنان، رهبري نکته مهمي را اشاره فرمودند که به آرمان‌هاي انقلاب اسلامي برمي‌گردد. ايشان آقايان را انذار داده بودند که با اصحاب قدرت و ثروت حاضر نشوند و راجع به فرزندان آنها هم تذکر دادند.

وي افزود: نسبت به نمايندگان هم اين موارد هست و بايد به اين افراد بيشتر چنين تذکري داد تا در جهت نظام اسلامي تغيير ايجاد نشود و توصيه‌هاي روز گذشته رهبر بايد ملاک افرادي قرار بگيرد که مي‌خواهند در انتخابات شرکت کنند.

سخنگوي شوراي نگهبان همچنين اعلام کرد که اگر اسناد و مدارکي در خصوص فساد اقتصادي کانديداهاي انتخاباتي به دست بيايد قطعاً در بررسي صلاحيت افراد در انتخابات آينده ملاک قرار خواهد گرفت.

تحريم در کشور ما امر خنده‌آوري شده است

وي با بيان اينکه بحث تحريم در کشور ما امر خنده آوري شده است، گفت: اصلاً مردم توجهي به اين مسائل ندارند چون زندگي‌شان را با نگاه ترامپ و آمريکا تنظيم نمي‌کنند. تحريم در اين حوزه واژه بي خاصيتي است. در انتخابات هم موضوع تحريم همينطور است مردم اصلاً توجهي به اين مسائل ندارند.

کدخدايي تصريح کرد: آمار انتخابات نشان مي‌دهد مشارکت در انتخابات‌هاي متعهد، عموماً بالاي ۵۰ درصد بوده است و در انتخابات مجلس اصولاً به دليل پراکندگي نامزدها و انتخابات، تحريم جايگاهي ندارد؛ البته شوراي نگهبان هم وظيفه قانوني خود را دارد. ما اعلام کرديم قانون را مانند گذشته اجرا خواهيم کرد.

سخنگوي شوراي نگهبان همچنين يادآور شد: اجراي قانون، مشارکت را افرايش و دشمني‌ها را کاهش داده و نهادها را کارآمدتر خواهد کرد.

مردم به مسائل تحريم انتخاباتي توجه نمي‌کنند

کدخدايي با تاکيد بر اينکه قطعاً مردم به مسائل تحريم انتخاباتي توجهي نخواهند داشت، گفت: قطعاً مشارکت مردم در انتخابات پيش رو بسيار گسترده خواهد بود و اين مسائل در حد رسانه و روزنامه‌ها باقي خواهد ماند.

وي در پاسخ به سوال مجري برنامه مبني بر ديدار اخيرش با برخي اصلاح طلبان عنوان کرد: اين ديدار در حد حرف با افراد بوده است. چرا که ما هميشه اعلام مي‌کنيم درب شوراي نگهبان به روي همه باز است.

سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به اين سوال که پيام تهديد آميزي هم در اين ديدار به شما شد يا خير تصريح کرد: آنها در ملاقات‌ها پيام تهديد آميز نداشتند و اين موضوع تهديد فقط در رسانه‌ها منتشر شد و تهديد فقط در حد تحليل بود که بنده هم گفتم انتخابات بسيار با مشارکت بالا خواهد بود و جاي نگراني نيست.

کدخدايي درباره ميزان بررسي تخلفات انتخاباتي در قوه قضائيه بيان کرد: اين قوه نسبت به تخلفات گذشته و ادوار گذشته خيلي خوب عمل کرد و گزارش تخلفات خيلي سريع اعلام و رسيدگي شد. تخلفات نسبت به ادوار گذشته از سوي قوه قضائيه خيلي خوب رسيدگي شد.

وي با بيان اينکه تخلفات به دليل ناکارآمدي قوانين روز به روز افزايش پيدا مي‌کند، گفت: مذاکراتي با قوه قضائيه داريم که تدابيري انديشيده شود تا بتوانيم دريافت بهتري در گزارشات تخلفات داشته باشيم.

حضور جوانان در شوراي نگهبان تأثيرگذار خواهد بود

سخنگوي شوراي نگهبان درباره ترکيب جديد شوراي نگهبان گفت: در اين زمينه حرف‌هايي مي‌زنند که عموماً اينگونه موارد براي شورا اهميتي ندارد چرا که هر اتفاقي افتاده باشد از درون همين مجلس است. يک نفر از اين حقوقدانان متولد بعد انقلاب است و اين اتفاق جالبي است. گاهي ما را محکوم مي‌کردند که اعضا متولد قبل انقلاب هستند لذا اکنون انتخاب اين افراد باعث مي‌شود از نظرات جوانان بيشتر استفاده کرده و بررسي‌ها سرعت بيشتري پيدا کند.حضور جوانان در شوراي نگهبان قطعاً تأثيرگذار خواهد بود.
 

تعداد بازديد:145 آخرين تغييرات:98/04/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر