یکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 8 دسامبر 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

سازمان ملل محدودیت‌ها علیه هیئت دیپلماتیک ایران را پیگیری می‌کند

سازمان ملل محدوديت‌ها عليه هيئت ديپلماتيک ايران را پيگيري مي‌کند

سازمان ملل اعلام کرده که محدوديت‌هاي اعمال شده از سوي آمريکا عليه تردد ديپلمات‌هاي هيات نمايندگي ايران در نيويورک را پيگيري مي‌کند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از آسوشيتدپرس، «فرحان حق»، سخنگوي دبيرکل سازمان ملل، در واکنش به محدوديت‌هاي اعمال شده عليه تردد ديپلمات‌هاي هيأت نمايندگي ايران در سازمان ملل اعلام کرده که در حال بررسي و پيگيري اين موضوع است.

در همين ارتباط، معاون سخنگوي دبير کل سازمان ملل ضمن اعلام نگراني‌ها درباره محدوديت آزادي تردد ديپلمات‌هاي ايراني در نيويورک گفته است: ما اين موضوع را تا جايي که نياز باشد، دنبال خواهيم کرد.

به تازگي وزارت خارجه آمريکا اعلام کرده است که بيش از ده‌ها ديپلمات ايراني و خانواده‌هاي آن‌ها که در نيويورک زندگي مي‌کنند، مشمول محدوديت رفت و آمد در سطح اين شهر قرار گرفته‌اند.

گفته مي‌شود هيئت دائم نمايندگي ايران در سازمان ملل که در نيويورک مستقر است، بعد از اين مشمول همان محدوديت‌هايي هستند که پيشتر عليه محمد جواد ظريف وزير خارجه ايران و هيأت همراه که براي شرکت در نشستي به نيويورک رفته‌اند، اعمال شده است.

به اين ترتيب، ديپلمات‌هاي ايراني فقط مي‌توانند در حد فاصل مقر سازمان ملل، محل استقرار هيأت نمايندگي ايران، اقامتگاه سفير ايران در سازمان ملل و فرودگاه جان اف کندي رفت و آمد کنند و درخواست هرگونه سفري خارج از اين محدوده، بايد ۵ روز زودتر به وزارت خارجه آمريکا ارائه شود و هيأت نمايندگي ايران نيز بايد هتل و محل اقامت خود را به تأييد اين وزارتخانه برساند.

پيشتر نيز «فرحان حق» سخنگوي دبيرکل سازمان ملل متحد در واکنش به ايجاد محدوديت براي وزير امور خارجه و هيأت ديپلماتيک ايران در نيويورک گفته بود: اين نگراني‌ها را به آمريکا به عنوان کشور ميزبان انتقال مي‌دهيم.

همچنين وزير خارجه ايران در مصاحبه با شبکه «سي‌ان‌ان»، اعمال محدوديت تردد روي کارکنان نمايندگي ايران در سازمان ملل را «غير انساني» خوانده است.

تعداد بازديد:152 آخرين تغييرات:98/04/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر