دوشنبه 27 آبان 1398 - 20 ربيع الاول 1441 - 18 نوامبر 2019
صفحه اصلي/پزشكي

چقدر با خواص شگفت انگیز خاکشیر آشنا هستید

خواندن اين مطلب را از دست ندهيد؛

چقدر با خواص شگفت انگيز خاکشير آشنا هستيد

خاکشير از قديم به عنوان اشتهاآور، تقويت کننده معده، ضد تب، ملين بوده و در مشکلات سوء هاضمه و حتي درمان اسهال خوني استفاده مي شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، رزيتا کميلي کارشناس تغذيه انستيتو تحقيقات تغذيه اي وصنايع غذايي کشور ضمن اشاره به مصرف خاکشير در فصل تابستان به عنوان نوشيدني خنک گفت: مهمترين ترکيبات خاکشير شامل گلوکز اينولات ها بوده و ترکيبات ديگري نظير اسيدهاي چرب پالمتيک، لينولنيک، لينولئيک و استئاريک دارد. املاح موجود در دانه شامل گوگرد، کلر، فسفر، آهن، پتاسيم، کلسيم، سديم، منيزيم است و دانه حاوي پروتئين، صمغ، موسيلاژ، چربي و ترکيبات نيتروژن دار است.

وي افزود: خاکشير از قديم به عنوان اشتها آور، تقويت کننده معده، ضد تب، ملين بوده و در مشکلات سوء هاضمه و حتي درمان اسهال خوني استفاده مي شده است.

اين کارشناس انستيتو تغذيه در مورد اثرات درماني خاکشير گفت: در طب سنتي از دانه هاي خاکشير براي درمان اسهال، تب بر، رفع التهاب کليه، دفع کرم و درمان آب آوردن بافت (ادم) به صورت جوشانده استفاده مي شده است. از قديم در ايران خاکشير را با آب سرد مخلوط و به عنوان ملين و خنکي مصرف مي کرده اند. فعاليت ضد التهابي، ضد تب و ضد درد خاکشير به وجود ترکيبات فنوليک در آن نسبت داده مي شود. ترکيبات قندي (گليکوزيدهاي کاردياک) جدا شده از دانه هاي خاکشير مي توانند در درمان بيماري هاي قلبي-عروقي نقش داشته باشند. در برخي تحقيقات به خاصيت ضد سرطاني و مهار التهاب مزمن مصرف آن نيز اشاره مي کنند.

کميلي ادامه داد: مطالعات در مورد خاکشير نشان مي دهد که صمغ و موسيلاژ روي دانه خاکشير با جذب آب متورم مي شود و ژل حجيمي توليد مي کند که موجب نرم شدن مدفوع و سهولت خروج آن از بدن مي شود. از آنجا که ايزوتيوسيانات هاي موجود در آن داراي خاصيت ضد ميکروبي است، خاصيت ضد تب خاکشير را به آنها نسبت مي دهند. از طرفي چون هورمون تيروئيد باعث تنظيم درجه حرارت بدن مي شود، مصرف خاکشير ممکن است موجب کاهش ترشح تيروکسين، و در نتيجه کاهش متابوليسم پايه و در نتيجه کاهش درجه حرارت بدن شود.

به گفته وي، خاکشير گرفتگي صدا را باز مي کند و براي از بين بردن کهير و التهابات پوستي، خارش پوست، جوش هاي صورت استفاده مي شود. در کنترل فشار خون نقش دارد، خاکشير براي کاهش آلرژي و کند کردن رشد سلولهاي سرطاني نيز مي تواند موثر باشد.

کميلي افزود: امروزه بيماري کبد چرب به دليل داشتن استرس، مصرف زياد دارو، مصرف الکل و مصرف زياد فست فودها نظير سوسيس، کالباس و پنير پيتزا، کاهش تحرک و زندگي ماشيني و نيز کاهش وزن ناگهاني و گرسنگي هاي طولاني رو به افزايش است. و مصرف گياهان دارويي نظير خاکشير، کاسني، عرق خارشتر، عرق بيد، عرق شاه تره و رژيم غذايي مناسب و ورزش و کنترل وزن مي تواند در پاکسازي کبد موثر باشد.

وي در مورد نحوه مصرف خاکشير، گفت: خاکشير را مي توان با آب سرد چندين ساعت خيسانده و ميل شود ويا به صورت جوشانده (به مدت ۱۰ دقيقه با آب بجوشانيد و پس از سرد شدن) ميل شود.

کميلي افزود: بايد توجه داشت که شکل مصرف خاکشير در اثرات دارويي آن دخالت دارد مثلاً خاکشير مخلوط با آب سرد خاصيت ملين (ضد يبوست) و خاکشير به صورت جوشانده داراي خاصيت ضد اسهال است. تخم خاکشير ريز، کمي دراز و معمولاً به دو رنگ وجود دارد يکي قرمز داراي طعم کمي تلخ است و ديگري به رنگ قرمز تيره است.

تعداد بازديد:128 آخرين تغييرات:98/05/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر