دوشنبه 27 آبان 1398 - 20 ربيع الاول 1441 - 18 نوامبر 2019
صفحه اصلي/پزشكي

سالانه ۱۳۰۰ نفر در قزوین دچار سرطان می شوند

رئيس دانشگاه علوم پرشکي قزوين:

سالانه ۱۳۰۰ نفر در قزوين دچار سرطان مي شوند

قزوين- رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان قزوين گفت: سالانه ۱۳۰۰ نفر در قزوين به سرطان مبتلا مي شوند که با غربالگري بايد براي پيشگيري و درمان اقدام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر مهرام در جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان که با حضور معصومه ابتکار معاون رئيس جمهور در امور بانوان و خانواده روز دوشنبه در استانداري برگزار شد اظهار داشت: در دانشگاه علوم پزشکي ۶۱ درصد کارکنان را زنان تشکيل مي‌دهند اما بايد نگاه ما به حل مشکلات جدي اين حوزه باشد تا هزينه‌هاي بيشتري به نظام تحميل نشود.

سالانه ۱۳۰۰ زن دچار سرطان مي‌شوند

وي بيان کرد: سرطان زنان در استان آمار بالايي دارد و حدود يک دهم درصد جمعيت کشور به اين بيماري دچار مي‌شود و با توجه به جمعيت يک ميليون و ۳۲۰ هزار نفري استان به طور متوسط سالانه ۱۳۰۰ نفر در استان به سرطان دچار مي‌شوند اما در سال گذشته بيش از ۱۶۰۰ بيمار سرطاني داشتيم که نيمي از آنها زن بودند.

مهرام افزود: به طور متوسط در هر هفته تعداد ۴ نفر به سرطان پستان مبتلا مي‌شوند و ما نيازمند اجراي طرح غربالگري هستيم تا ضمن شناسايي اين بيماران بتوانيم براي درمان اقدام کنيم.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان قزوين يادآور شد: به دليل محدوديت امکانات خيلي از بيماران شناسايي نمي‌شوند لذا بايد با تأمين اعتبار لازم بتوانيم براي درمان و کنترل اين بيماري اقدام کنيم.

مهرام تصريح کرد: متأسفانه زمينه پوکي استخوان در ميان بانوان بسيار بالاست و تهيه دستگاه تراکم سنج بيش از ۶۰۰ ميليون تومان اعتبار لازم دارد که در توان ما نيست.

کودک همسري را جدي بگيريم

وي گفت: تعداد ۷۹ زن باردار بي بضاعت و با ريسک بالا در استان شناسايي شد که مي‌تواند کودکان معلول متولد کنند يا سقط جنين انجام دهند که پيامدهاي اجتماعي زيادي دارد.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان قزوين بيان کرد: گاهي اوقات مجلس و دولت تصميماتي مي‌گيرند که شايد براي بانوان در ظاهر جذاب و خوب باشد اما در نهايت به نفع آنها نيست مانند قانون مرخصي ۹ ماهه و پاس شير براي زنان که اين امر موجب شده بسياري از کارفرمايان رغبتي در استفاده از بانوان در شرکت‌هاي خود نداشته باشند و مردان را ترجيح دهند.

برخي تصميمات کشوري به زيان بانوان است / ‬بازنگري در برخي تصميمات ضروري است

مهرام اظهار داشت: بايد در برخي تصميمات و اصرارهاي ملي صورت گرفته بازنگري شود تا آثار رواني و اجتماعي بر روي زنان ما نداشته باشد.

وي بيان کرد: جمعيت کشور رو به پيري است و بايد کمک کنيم تا جمعيت جوان بيشتر شود اما گاهي در کنترل جمعيت سخت گيري هايي داريم که تبعات آن براي زنان است براي نمونه زناني که باروري نمي‌خواهند اما چون قانونا آن را محدود کرده ايم برخي زنان در مواجه با اين مشکل و سقط غيرقانوني دچار افسردگي مي‌شوند و گاهي فرزند معلولي متولد مي‌شود که هزينه‌هاي زيادي را به جامعه تحميل مي‌کند.

مهرام اظهار اميدواري کرد با لايحه دولت در اين زمينه بتوان برخي مشکلات حوزه زنان را کاهش داد و از تحميل هزينه‌هاي سنگين و آسيب‌هاي ديگر اجتماعي جلوگيري کرد.
 

تعداد بازديد:124 آخرين تغييرات:98/05/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر