دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

از بین رفتن شنوایی کودک ۴ ساله/ لزوم بررسی احتمال قصور پزشکی

مهر گزارش مي دهد

از بين رفتن شنوايي کودک ۴ ساله/ لزوم بررسي احتمال قصور پزشکي

هفته گذشته سلامتي کودکي ۴ ساله به دليل سهل انگاري يک پزشک به خطر افتاد و شنوايي وي دچار مشکل شد.

خبرگزاري مهر؛ گروه سلامت_ ساناز باقري راد: چند روز پيش بود که گوش کودکي ۴ ساله در حين بازي کردن آسيب مي بيند و جسمي کوچک در آن گير مي‌کند. جراحتي که در حالت عادي مي‌تواند توسط يک پزشک متخصص و در عرض چندين دقيقه رفع شود. اما اين بار ماجرا متفاوت است و درمان سرپايي و چند دقيقه‌اي تبديل به پروسه‌اي طولاني مي‌شود.

ماجرا از آن قرار است که هفته گذشته يک مهره کوچک در گوش محمد امين ۴ ساله گير مي‌کند و مادر طفل براي خارج کردن آن به درمانگاه مراجعه مي‌کند. طبق روال معمول پزشکان، خارج کردن يک جسم کوچک از گوش بيماران اقدام تقريباً ساده اي است که حدوداً در عرض ۱۵ دقيقه انجام مي‌شود. اما داستان محمد امين طبق روال عادي طي نمي‌شود و يک اشتباه باعث يک فاجعه مي‌شود. اشتباهي که شايد در ابتدا ساده به نظر برسد اما مي‌تواند مسير زندگي فردي را تا سال‌ها دچار چالش کند.

پس از مراجعه خانواده محمد امين به درمانگاه، مادر از پزشک تقاضاي معاينه مي‌کند. پزشک نيز در ابتدا مي‌گويد: «من قادر به خارج کردن اين جسم نيستم، بهتر است به درمانگاه ديگري مراجعه کنيد.»

اما پس از چندين دقيقه، نظر پزشک تغيير مي‌کند و اقدام به معاينه کودک مي‌کند که در اين زمان پزشک با وارد کردن جسمي تيز به گوش طفل، موجب گريه شديد و بيتابي وي مي‌شود. با آسيب ديدن گوش کودک، پزشک ادعا مي‌کند که نمي‌تواند جسم را خارج کند و بايد کودک فوراً به يک مرکز درماني ديگر برود.

محمد امين همان شب به درمانگاه ديگري منتقل مي‌شود و پزشک اورژانس با معاينه گوش وي اعلام مي‌کند که به دليل دستکاري غير حرفه‌اي پزشک قبلي، گوش دچار خونريزي شده و بايد فوراً به يک بيمارستان تخصصي منتقل شود.

پس از رسيدن محمد امين به بيمارستان، پزشکان اعلام مي‌کنند که مهره‌اي که در گوش کودک بوده به دليل دستکاري شدن با يک جسم تيز، به گوش مياني رفته و ديگر قابل مشاهده نيست و براي خارج کردن آن نياز به عمل جراحي است.

بنا بر اعلام پزشکان بيمارستان، احتمالاً به دليل قصور نخستين پزشک معالج، موضوعي که بسيار ساده قابل حل و درمان بوده نه تنها درمان نشده بلکه به مرحله‌اي خطرناک رسيده و موجب پارگي پرده گوش و آسيب به شنوايي کودک شده است.

به دليل اضطراري بودن وضعيت محمد امين، صبح روز بعد طفل مورد عمل جراحي قرار مي‌گيرد تا علاوه بر خارج کردن مهره، پرده گوش و استخوانچه هاي آسيب ديده نيز ترميم شود.

مادر کودک: سهل انگاري پزشک، به شنوايي پسرم آسيب زد

در همين خصوص فاطمه شعباني مادر اين طفل در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره جزئيات اين ماجرا مي‌گويد: روز شنبه ۲۲ تير ماه بود که محمد امين فرزند ۴ ساله‌ام به دليل وجود جسمي درون گوشش احساس درد و ناراحتي کرد. ابتدا با نور موبايل داخل گوشش را ديدم و متوجه گير کردن يک مهره آبي رنگ درون گوش فرزندم شدم؛ مادرم و ديگر مهماناني که در منزلمان بودند گفتند که اگر خودم مي‌توانم مهره را دربياورم اما من اصرار داشتم که حتماً بايد پزشک ببيند و به گوش محمد امين دست نزدم.

وي ادامه مي‌دهد: پس از انتقال پسرم به درمانگاهي در نزديکي منزلمان، ابتدا وضعيت محمد امين را براي منشي درمانگاه شرح دادم و خواستم که اول توسط پزشک درمانگاه معاينه شود و اگر پزشک توانايي خارج کردن مهره را دارد بعد از آن فيش را تهيه و هزينه را پرداخت کنم. پزشک بعد از معاينه اوليه ابتدا گفت: «کار من نيست» اما هنگامي که در حال خروج از اتاق بوديم گفت: اجازه دهيد يک بار ديگر معاينه‌اش کنم و خيلي سريع پسرم را روي تخت نشاند و وسيله‌اي مثل «پنس» را داخل گوش محمد امين کرد. ناگهان نفس محمد امين بند آمد و با اينکه تا آن زمان ساکت و آرام بود و شروع به گريه کرد. بعد از آن پزشک در کمال خونسردي گفت: کار من نيست و نمي‌توانم مهره را خارج کنم و به بيمارستان ديگري مراجعه کنيد.

شعباني بيان مي‌کند: بعد از مراجعه به درمانگاه ديگر، پزشک مهره‌اي را که قابل مشاهده بود رؤيت نکرد و اظهار کرد که گوش دچار خونريزي شده است. به همين دليل پزشکان درمانگاه از اين بابت احساس خطر کردند و به ما پيشنهاد دادند که محمد امين را به يک بيمارستان تخصصي ديگر منتقل کنيم.

مادر با بيان اينکه به وجود آمدم اين شرايط موجب استرس و نگراني شديد من و همسرم شده بود، ادامه مي‌دهد: همان شب فرزندم را به بيمارستاني تخصصي برديم و در آنجا کودکاني را ديدم که جسم‌هاي سخت‌تري مثل منجوق، سوزن و مهره‌هاي درشت درون گوششان گير کرده بود اما بعد از ۱۰ دقيقه در اتاق عمل بودن، به راحتي و بدون هيچ مشکلي به همراه پدر و مادر خود به خانه باز مي‌گشتند اما سهل انگاري پزشکي باعث شد که محمد امين ۳ ساعت بيهوشي را تحمل کند.

وي با بيان اينکه اين اتفاق تلخ‌ترين روزهاي عمر من و همسرم بود، بيان مي‌کند: پزشکان بيمارستان به ما گفتند که مهره داخل گوش محمد امين به دليل دست کاري شدن، شکسته و به گوش مياني رفته و استخوانچه مياني را دچار آسيب کرده است.

وي در ادامه عنوان مي‌کند: به همين دليل پشت گوش پسرم را شکافته و مهره را خارج کردند. بنا بر اعلام پزشک به دليل پارگي پرده گوش، قسمتي از پوست سر به عنوان پرده گوش جايگزين شد و حتي استخوانچه ها نيز آسيب ديده بودند. به گفته پزشکان احتمال آسيب به شنوايي محمد امين وجود دارد و گفته‌اند که اگر بعد از مدتي بهبودي حاصل نشود بايد چند عمل جراحي ديگر انجام شود.

شعباني بيان مي‌کند: بعد از اينکه عمل جراحي بر روي محمد امين انجام شد به درمانگاه برگشتم و با معاون اجرايي درمانگاه درباره سهل انگاري پزشک معالج صحبت کردم که در ابتدا برخورد بسيار سرد و بي تفاوت داشتند و در نهايت با ديدن وضعيت روحي من و شرح ماجرا، اعلام کردند که در اين باره با پزشک مذکور صحبت مي‌کنند؛ اميدوارم اين سهل انگاري ناديده گرفته نشود تا با سهل انگاري پزشک، خطر بزرگ‌تري شامل حال کودکاني همچون فرزند من نشود.

وي درباره اقدامات قانوني انجام شده نيز مي‌گويد: ۴ شنبه هفته گذشته با مراجعه به مجتمع قضايي، به دليل «تخلف و قصور پزشکي منجر به پارگي پرده گوش و شکستگي استخوانچه هاي گوش مياني» از پزشک مذکور شکايت کرديم و در حال حاضر پرونده به دادسرا جرائم پزشکي ارجاع داده شده است. حال بايد منتظر تشکيل دادگاه و مشخص شدن مقصر اصلي پرونده باشيم.

در حال حاضر وضعيت عمومي محمد امين خوب است اما شنوايي وي کاهش يافته و بنا بر نظر پزشکان، در صورت افزايش ميزان آسيب، احتمال لزوم انجام چندين عمل جراحي ديگر نيز وجود دارد.

شنوايي محمد امين ۴ ساله در حالي دچار مشکل شده که اگر پزشک معالج با علم به عدم توانايي خود براي خروج مهره اقدامي نکرده بود، گوش کودک آسيب نمي‌ديد و با يک معالجه کوتاه مشکل طفل رفع مي‌شد.

حال در اين بين مي‌توان گفت، احتمالاً مقصر اصلي در کاهش شنوايي کودک پزشک معالج است. پزشکي که به دليل سهل انگاري پزشکي موجب آسيب به سلامتي فردي شده است. اين در حالي است که با وجود مراجعه خانواده اين کودک به درمانگاه اوليه و اعلام خطاي پزشک، تاکنون هيچ اقدامي براي برخورد با اين پزشک انجام نشده و حتي مسئولين درمانگاه نيز با اين موضوع بسيار ساده برخورد کرده‌اند.

تعداد محمد امين هايي که در کشور به دليل قصور پزشکي سلامتي خود را از دست مي‌دهند کم نيست و روزانه بسياري از اين موارد مشابه در نقاط مختلف رخ مي‌دهد. با اين وجود لازم است تا مراجع ذي‌صلاح ازجمله وزارت بهداشت و رؤساي بيمارستان‌ها در نظارت بر اقدامات و تخصص پزشکان سخت‌گيري بيش‌تري داشته باشند تا شاهد رخ دادن مواردي مشابه نباشيم.

به علاوه هرچند که اغلب پزشکان با خلوص نيت براي درمان بيماران تلاش مي‌کنند اما اجراي جدي مجازات‌هاي بازدارنده در خصوص قصور احتمالي تعدادي از پزشکان، مي‌تواند موجب افزايش توجه و دقت آنها در امور درماني شود.

تعداد بازديد:715 آخرين تغييرات:98/05/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر