دوشنبه 27 آبان 1398 - 20 ربيع الاول 1441 - 18 نوامبر 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

حل مشکلات ازدواج جوانان در گرو عمل‌گرایی مسئولین

مهر گزارش مي دهد

حل مشکلات ازدواج جوانان در گرو عمل‌گرايي مسئولين

بررسي علل فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي کاهش آمار ازدواج حاکي از آن است که نقش و کم کاري مسئولين اعم از قانون‌گذار و فرهنگ‌ساز ازجمله مهم ترين عوامل موثر در اين زمينه است.

خبرگزاري مهر؛ گروه جامعه: اگر جامعه را همچون بدن يک انسان در نظر بگيريم، بايد از تعداد زيادي سلول تشکيل شده‌ باشد. لازمه سالم بودن اين بدنه نيز سالم بودن تک تک سلول‌هاست و هر خانواده به عنوان يک سلول در جامعه ايفا نقش مي‌کند. پس اگر سلول‌ها مريض، معيوب يا معدود باشند، سلامت کل جامعه در خطر است.  در فرهنگ اسلامي – ايراني کشور ما، ازدواج امري مبارک،  مقدس و مقدمه تشکيل خانواده است. اما به دلايل متعددي شاهد کاهش هر ساله آمار ازدواج و افزايش سن ازدواج هستيم که در واکاوي علل اين موضوع، ابعاد فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي آن بايد بررسي شوند.

  عده‌اي تاثير بعد اقتصادي ماجرا را پررنگ‌تر از ابعاد فرهنگي و اجتماعي مي‌دانند؛ و برخي بالعکس. اما در حقيقت، فرهنگ همچون روح در همه مسائل دخيل در امر ازدواج، خانواده و سبک زندگي، وجود دارد و نمي‌توان به عنوان موضوعي واحد و ثابت به آن پرداخت. زيرا با نگاهي موشکافانه، نقش فرهنگ در مشکل قلمداد کردن يک مسئله اقتصادي، مشخص مي‌شود. اگر بخواهيم از ديدگاه اسلامي به مسئله بنگريم، صرفا داشتن حداقل بلوغ‌ها و احساس نياز به داشتن همسر براي ازدواج کافيست؛ حتي مي‌توان گفت که بايد در اين سن ازدواج جوانان صورت بگيرد.

مسائلي از قبيل داشتن شغلي با حقوق ثابت، مسکن با تمام امکانات و جهيزيه اي بدون ذره‌اي کم و کاست از عرف روز، ارمغان فرهنگ وارداتي غرب است. البته هدف از طرح اين ديدگاه ابدا اين نيست که بايد زمان را به عقب برگردانيم و همه پيش‌ انگاره‌هاي غلط فرهنگي را حذف کنيم تا مشکلات اقتصادي به حداقل برسد؛ بلکه هدف نشان دادن اهميت فرهنگ غالب بر سبک زندگي‌ها است که متاسفانه امروزه شاهد غلبه سبک زندگي اسلامي نيستيم.

طرح تسهيل ازدواج همچنان خاک مي خورد

  با اين حال، وظيفه سياست‌گذاران و مجريان قانون در تسهيل امر ازدواج به خصوص حل معضلات اقتصادي، بسيار پررنگ و جدي است. در اين زمينه مي‌توان به قانون «تسهيل ازدواج جوانان» اشاره کرد. اين قانون که در سال ۱۳۸۴ و در مجلس هفتم تصويب شد، شامل مواردي اعم از مسکن موقت به مدت سه سال و کمک هزينه زندگي براي زوج‌ هايي که محل درآمد ندارند به مدت دو سال، است. متاسفانه اين قانون تاکنون به درستي اجرا نشده‌ است.

محمد عباسي وزير ورزش و جوانان دولت دهم، در اين زمينه گفته است: «در هيچ‌کدام از سال‌هاي گذشته در بودجه، مبلغي را به عنوان تسهيل در ازدواج جوانان قرار نداده‌اند.» همچنين علي مطهري، عضو کميسيون فرهنگي مجلس، ادغام سازمان جوانان با وزارت ورزش را يکي از دلايل درست اجرا نشدن اين قانون دانسته است.

 يکي از مهم‌ترين وظايف دولت در حل مشکلات اقتصادي ازدواج، کمک به تهيه مسکن است. آيا با توجه به شرايط اقتصادي امروز، مي‌توان از جوان ۲۵-۲۰ ساله توقع داشت که در شهرهاي بزرگ مانند تهران خانه اجاره کند يا بخرد؟ و در عين حال مخالف افزايش سن ازدواج بود؟ بديهي است که اگر بخواهيم سن ازدواج کاهش و آمار ازدواج فزوني يابد، بايد سياست‌هاي فعلي در اين حوزه تغيير کند. براي تحقق روياي ازدواج در اوج سنين جواني، بايد سياست‌هايي کارا و اجرايي براي تامين مسکن جوانان، طرح‌هاي تشويقي براي زوجين در سن مناسب ازدواج، اعطاي وام‌هايي با بهره کم و اقساط بلندمدت در نظر گرفت.

 مسئله ديگر تسهيل روند اخذ وام ازدواج است. از آغاز سال ۹۸ مبلغ اين وام براي هر يک از زوجين به ۳۰ ميليون تومان افزايش يافته‌ است. اما شرايط ضامن و سفته‌هايي که بانک‌ها براي دادن وام طلب مي‌کنند، موجب شده عده زيادي نتوانند از اين وام برخوردار شوند. البته مبلغ وام با توجه به هزينه‌هاي کنوني در شهرهاي بزرگ، کفاف مخارج دختر و پسر را نمي‌دهد؛ اما بايد شرايط به گونه‌اي تنظيم شود که قوانين دست‌ و پاگير، مانع دريافت همين مبلغ نگردد.

 اشتغال‌ زايي براي جوانان، شاخص مهم ديگري در افزايش آمار ازدواج محسوب مي‌شود. زيرا در عرف امروز جامعه ما، حداقلي‌ترين توقع از يک مرد، داشتن شغل براي گذران مخارج زندگي است. البته نبايد توقع جوانان از شغل، لزوما پشتِ‌ميزنشيني با حقوق عالي از نخستين روز باشد.

رسانه ملي؛ اولين مقصر در ترويج فرهنگ تجمل گرايي

 اما در حوزه مسائل فرهنگي، بسياري از نقادان و جامعه‌ شناسان، انگشت اتهام را اول به سوي ماهواره و رسانه‌ها و سايت‌هاي آن طرف مرزها مي‌برند. در حاليکه طبق شواهد، متهمان اصلي صداوسيما و سينماي کشور خودمان هستند. اين مسئله که اين دو نهاد در حوزه ساده‌ زيستي، تشويق جوانان به ازدواج ساده و در سنين کم، ترويج جهيزيه و مهريه،  سبک و ساير زمينه‌هاي ايجابي هيچ فعاليت موثري نداشته‌اند، نيمي از ماجراست.

اما فاجعه آنجاست که تجمل‌گرايي، فرهنگ اسراف و مصرف‌گرايي، سخت‌گيري در مراسمات ازدواج و ازدواج در سنين بالا، از پنجره تلويزيون و پرده سينما بيشتر از هر منبع ديگري، در زندگي مردم رسوخ کرده‌اند. از تبليغات بازرگاني سيما که خانه‌هايي با ابعاد وسيع، وسايل خانه لوکس، سبک معماري غربي و تماما رفاه‌ پرستي را ترويج مي‌کنند گرفته تا سريال‌ها و فيلم‌هايي که در هرچه دشوار نشان دادن مراسم‌هاي خواستگاري، عقد و عروسي، فروگذار نمي‌کنند، همگي نمونه هايي از خط دهي هاي غلط رسانه ملي است.

 اين در حالي است که خلا هاي اين سيستم به نظر دست‌اندرکاران اين سازمان، با چند برنامه مصاحبه محور و مناظره برطرف خواهد شد اما بايد ابتدا آينه‌اي در برابر عملکرد صداوسيما و سينما ايران براي مسئولين و متوليان آن قرار داده‌ شود تا دريابند منشا بسياري از مشکلات، تبليغات و برنامه‌هاي خود اين دو نهاد است. در نهايت پيشنهاد مي‌شود دلسوزان و دغدغه‌ مندان امر ازدواج جوانان، آستين‌ها را بالا زده و از حاشيه ايده‌ پردازي، وارد ميدان عمل شوند. اولين گام در حل مشکل نيز جدي گرفتن آن توسط مسئولين مربوطه است.

تعداد بازديد:89 آخرين تغييرات:98/05/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر