دوشنبه 27 آبان 1398 - 20 ربيع الاول 1441 - 18 نوامبر 2019
صفحه اصلي/مقالات

اساس زندگی مشترک را دوستی عاقلانه و گذشت عطوفانه حفظ می‌کند

گفتاري از آيت الله جوادي آملي؛

اساس زندگي مشترک را دوستي عاقلانه و گذشت عطوفانه حفظ مي‌کند

با همسرتان طوري که عقل و دين مي‌پسندد رفتار کنيد؛ او کارگر منزل نيست او کارگزار منزل نيست بلکه او رفيق و دوست و همسر و هم‌سنگ و هم‌وزن شماست.

به گزارش خبرگزاري مهر، امروز اول ذي الحجه، سالروز ازدواج امام علي و حضرت زهرا سلام الله عليهما است که بدين مناسبت به اصول ديني و اساسي زوجين از منظر آيت الله جوادي آملي مي پردازيم.

اساس زندگي انسان بر پايۀ رهنمود کسي است که ما را آفريد و آن خداي کريم است. انسان چون مثل فرشته‌ها نيست که بماند براي اينکه نسل محفوظ باشد مسئله نکاح و ازدواج مطرح شد و نکاح و ازدواج هم بايد برابر اصولي باشد که پايدار باشد و نسل آينده يعني فرزند صالح از اين خانواده برخيزد، لذا ذات اقدس الهي اين مطلب را کاملاً تحليل کرد که وقتي اقدام مي‌کنيد به نام خدا شروع بکنيد و از خدا فرزند صالح طلب بکنيد.

زندگي مشترک زن و شوهر يک سلسله وظايف مشترک دارد يک سلسله وظايف خاص را خداي سبحان در قرآن کريم بيان کرد و هم وظايف مخصوص به هر کدام از دو طرف را. درباره وظايف مشترک فرمود شما يک هسته مرکزي هستيد که از شما دو نفر فرزندان صالح ظهور مي‌کند ﴿نِسَاؤُکُمْ حَرْثٌ لَکُمْ فَأْتوْا حَرْثَکُمْ أَنَّي شِئْتُمْ وَقَدِّمُوا لْأَنْفُسِکُمْ﴾لذا در طليعه ازدواج فرمود: به فکر فرزند صالح باشيد اين وظيفه مشترک بين زن و شوهر است اما درباره وظيفه مخصوص مردها که مسئول تأمين زندگي هستند فرمود:﴿وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ﴾ يعني با همسرتان راهي که عقل و دين مي‌پسندد رفتار کنيد؛ او کارگر منزل نيست او کارگزار منزل نيست بلکه او رفيق و دوست و همسر و هم‌سنگ و هم‌وزن شماست، يعني طرزي مرد بايد در زندگي داخلي با زن رفتار کند که نزد دين معرفه باشد.مرد بايد طرزي در منزل زندگي کند که اين روش، روش عقلاني باشد که نزد خدا معروف باشد لذا در قرآن کريم فرمود: ﴿وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ﴾

زن وظيفه سکينت و آرامش در خانه را دارد

درست است که مرد مسکن تهيه مي‌کند، هزينه تهيه مي‌کند، لباس تهيه مي‌کند، غذا تهيه مي‌کند، اما سَکينت به عهده مرد نيست؛ نه آن قدرت را دارد نه آن وظيفه را، بلکه اين وظيفه مخصوص زن است و ايجاد سکينت و آرامش از زن برمي‌آيد و هم به عهده زن است؛  چرا که فرمود: ﴿خَلَقَ لَکُم مِنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْکُنُوا إِلَيهَا﴾ آرامش مربوط به امر عاطفي است اين سرمايه را خدا گرچه به مرد هم داد اما آن قدري که به زن عطا کرد به مرد عطا نکرد؛ آن مهرباني، آن عاطفه، آن رأفت، آن گذشت، آن حسّ مادري که در زن هست در مرد نيست چه اينکه آن کار کردن و تلاش و عرق ريختني که از مرد برمي‌آيد از زن برنمي‌آيد.

اساس زندگي؛ دوستي عاقلانه و گذشت عطوفانه از لغزش‌هاي يکديگر

بالاخره اين دو عنصر اگر بخواهند با هم هماهنگ باشند هم جهيزيه مي‌خواهد هم مهريه اما هم جهيزيه بايد ساده باشد و هم مهريه چون زندگي پر تلاش و کوشش و پر تجمّل جز دشواري چيز ديگر نيست. همه ما تجربه کرديم ديگر انسان تلاش و کوشش مي‌کند يک فرش تهيه کند، يک اتومبيل تهيه کند، آخر با اقساط هم تهيه کرد ولي ديد آرام نيست، معلوم مي‌شود اين را نمي‌خواست بلکه چيز ديگر مي‌خواست. انسان يک محبوب ازلي مي‌خواهد و خيال مي‌کند که محبوب او در مال و باغ و راغ است لذا در ذيل آيه سورهٴ مبارکهٴ نحل که اين آيه است ﴿فَلَنُحْيينَّهُ حَياةً طَيبَةً﴾ ما او را به حيات طيبه نايل مي‌کنيم يا حيات او را طيب مي‌کنيم. وجود مبارک حضرت امير(ع) فرمود: حيات طيبه، «قناعت» است، يک انسان قانع خيلي بزرگوارانه زندگي مي‌کند. فرمود: ﴿وَجَعَلَ بَينَکُم مَوَدَّةً وَرَحْمَةً﴾ اين دو چيز است که اساس زندگي مشترک را حفظ مي‌کند يکي دوستي عاقلانه نسبت به يکديگر و ديگري مهرباني و گذشت عطوفانه از لغزش‌هاي يکديگر. جهيزيه معمول، مهريه معمول يک امر عادي است اما آنها هرگز زندگي را گرم نمي‌کند؛ فرمود اين دو چيز زندگي را گرم مي‌کند ﴿وَجَعَلَ بَينَکُم مَوَدَّةً وَرَحْمَةً﴾؛ دوستي عاقلانه و گذشت از لغزش‌هاي ديگران! چون همه ما غير از معصومين بالاخره لغزشي داريم اگر دوستي بر اساس جواني و غريزه باشد همين که سن بالا آمده غريزه اُفت مي‌کند و اساس خانواده شروع به پاشيدن مي‌کند.

تعداد بازديد:117 آخرين تغييرات:98/05/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر