دوشنبه 27 آبان 1398 - 20 ربيع الاول 1441 - 18 نوامبر 2019
صفحه اصلي/خانواده

مجلس قانون تسهیل ازدواج را ابلاغ کند

معاون امور جوانان خواستار شد

مجلس قانون تسهيل ازدواج را ابلاغ کند

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: در خواست ما از مجلس بازنگري و اصلاح اين قانون و ابلاغ صريح آن است.

به گزارش خبرگزاري مهر، محمد مهدي تندگويان امروز در نشست با جمعي از خيرين ازدواج کشور با تاکيد بر اهميت فرهنگ سازي در حوزه ازدواج گفت: همه ما اذعان داريم که بخش بزرگي از موضوع ازدواج فرهنگي است. امروز جوانان زيادي داريم که علي رغم تمکن مالي و اشتغال زير بار تعهد ازدواج نمي روند.

وي ادامه داد: تغيير نگرش فرهنگي در اين حوزه رخ داده که همه ما بايد بخشي از فرهنگ سازي اين حوزه را بر عهده بگيريم.

معاون امور جوانان گفت: در موضوع آسيب هاي اجتماعي بارها گفته ام که نبايد منتظر کسي يا نهادي باشيم و بايد خودمان ورود کنيم. آسيب هاي اجتماعي موضوع همه ماست. اگر در خانه خود با آسيب مواجه شويم آيا منتظر کسي مي مانيم؟ يا خودمان دست بکار مي شويم؟

وي همچنين با تاکيد بر ساده سازي ازدواج گفت: بايد با بيان خاطرات ازدواج هاي ساده براي جوانان اين فرهنگ سازي را آغاز کنيم. بنده زمان ازدواج خودم هيچ امکانات و مسکن و ثروتي نداشتم اما با خدا معامله کردم. مي خواهم بگويم اگر اعتقاد و باور به کمک خداوند باشد خودش زندگي را درست مي کند.

تندگويان با اشاره به کار داوطلبانه و خيرخواهانه خيرين, افزود: معامله اول خيرين با خداست که اگر واقعي باشد پاداشي خواهد داد که باور کردني نيست.

وي اظهار داشت: بايد فرهنگ سازي کنيم که مي توان با کمترين امکانات زندگي را شروع کرد و گام به گام در کنار هم و با توکل به خدا زندگي را ساخت.

معاون وزير ورزش و جوانان گفت: براي اولين بار يک سال و نيم پيش ايده تشکيل مجمع خيرين ازدواج با ديدن نمايشگاه ملزومات ازدواج در استان گلستان به ذهنم رسيد و معتقديم اگر يک کار ملي و کشوري و با وحدت رويه باشد و مجمع ملي شکل بگيرد خيلي از مشکلات در اين حوزه حل خواهد شد.

وي تصريح کرد: موضوعات مانند اخذ تسهيلات, معافيت هاي مالياتي و عوارض ساخت و ساز , عرضه کالا و... مي تواند در داخل مجمع و با درخواست مجمع ملي صورت بگيرد. حتي مي توان با درخواست مجمع ملي خيرين ازدواج قوانين مناسب از مجلس شوراي اسلامي گرفت.

تندگويان اظهار داشت: تاکيد ما کمک خيرين براي شکل گيري مجمع ملي خيرين ازدواج است. مجامع استاني خيرين ازدواج شاخه هاي اصلي مجمع ملي هستند که بايد تشکيل مجامع استاني را به تصويب ستاد ملي ساماندهي امور جوانان برسانيم تا برخي استانها که با مشکل در اين زمينه مواجه هستند موظف به تشکيل مجمع خيرين ازدواج شوند.

وي به قانون تسهيل ازدواج جوانان اشاره کرد و افزود: ايجاد مسکن موقت براي جوانان جزء قانون تسهيل ازدواج است که متاسفانه گامي در اين خصوص برداشته نشده است.

وي تصريح کرد: بايد هر چه مي توان در زمينه در اختيار گذاشتن زمين رايگان براي ساخت مسکن توسط خيرين و معافيت هاي مالياتي و ساخت و ساز مسکن ارزان گام برداريم که همه اين موضوعات با تشکيل مجمع ملي خيرين ازدواج قابل حل است.

تندگديان با بيان اينکه در قانون تسهيل ازدواج هيچ مسئوليتي بر عهده وزارت ورزش و جوانان گذاشته نشده است, افزود: ولي بر اساس رصدي که از مشکلات جوانان داريم به حوزه ازدواج ورود کرده ايم.اگر صندوق اندوخته ازدواج در دولت نهم شکل گرفته بود ۸۰ درصد مشکلات امروز را نداشتيم.

معاون امور جوانان با تاکيد بر اينکه کار ازدواج جوانان با وام درست نمي شود, افزود: جوانان نيازمند شغل ايمن و مسکن ارزان هستند. در خواست ما از مجلس بازنگري قانون تسهيل ازدواج و ابلاغ صريح آن است.

وي با تاکيد بر فرهنگ سازي ازدواج تصريح کرد: ورود به موضوعات فرهنگي درخواست ما از خيرين ازدواج است. بايد بپذيريم که در اين خصوص حتما جدي تر وارد شويم.

وي ادامه داد:کار فرهنگي را با تاسيس و توسعه دفاتر مشاوره ازدواج و خانواده شروع کرده ايم. اين دفاتر با بهره گيري از مشاوران زبده به صورت تخصصي جوانان را آموزش مي دهند و در جهت شکل گيري ازدواج مناسب و جلوگيري از تشکيل زندگي نا مناسب گام بر مي دارند.

تندگويان تاکيد کرد: خيرين ازدواج در زمينه توسعه دفاتر مشاوره ازدواج و خانواده تا دل روستاها و همچنين برنامه سازي هاي حوزه ازدواج کمک کنند. گاهي توليد يک تيزر تاثير گذار تر از خيلي کارها خواهد بود.

وي با اشاره به برگزاري اولين جشنواره فيلم ازدواج گفت: امسال جشنواره فيلم هفته ازدواج را براي اولين بار برگزار کرديم. تغيير نگرش به حوزه ازدواج در برنامه هاي سينما, تلويزيون و برنامه هاي مختلف را بررسي مي کنيم. سنتها و آيين هاي ازدواج ساده فراموش شده و تجمل گرايي در برنامه هاي سينما و تلويزيون جاي آن را گرفته است که به اين موضوع ورود کرديم.

معاون امور جوانان در پايان گفت: امسال تحول خوبي در برنامه هاي هفته ازدواج به همت دفتر برنامه ريزي و توسعه اجتماعي جوانان در کل کشور رخ داد و همه برنامه ها توسط جوانان سمنها با همکاري نهادهاي استاني و با کمترين هزينه انجام شد که به سهم خودم از آنها تشکر مي کنم.

تعداد بازديد:72 آخرين تغييرات:98/05/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر