پنج شنبه 8 اسفند 1398 - 3 رجب 1441 - 27 فوريه 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

حذف ۴ صفر بدون اصلاحات اقتصادی موثر نیست

رئيس اتاق بازرگاني تهران:

حذف ۴ صفر بدون اصلاحات اقتصادي موثر نيست

رئيس اتاق بازرگانيتهران با اشاره به طرح مجدد موضوع حذف صفر از پول ملي، گفت: اجراي اين طرح اگرچه امور حسابداري را آسانتر مي‌کند، اما بدون اصلاحات اقتصادي ثمربخش نيست.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود خوانساري در نشست هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران با بيان اينکه طبق ماده ۱۹۱ قانون مالياتها، تشخيص بخشودگي مالياتي به عهده مميزان مالياتي است که سال گذشته در خصوص آن، شکايات زيادي داشتيم، گفت: با پيگيري معاون اول رئيس جمهور، سازمان امور مالياتي بخشنامه‌اي صادر کرد که بر مبناي آن، صد درصد بخشودگي براي افرادي که تا تاريخ مشخصي ماليات خود را پرداخت کرده‌اند، در نظر گرفته شده است.

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران افزود: حذف ۴ صفر از پول ملي که از سوي دولت وارد فاز جديدي شده است، مي تواند نتايج مثبتي را به همراه داشته باشد، چراکه در حال حاضر ريال در معاملات و گفتگوهاي اقتصادي، مطرح نيست و محاسبات را نيز مشکل کرده است و صفرهاي زيادي، بسياري از پروسه حسابداري را نيز با مهضل مواجه شده است.

وي تصريح کرد: اگر قرار باشد که تورم هاي بالاي ۳۰ درصد در سال داشته باشيم، هر سه سال يک صفر به پول ملي اضافه مي‌شود و باز بايد هر چند سال يکبار، اين صفرها حذف شود؛  پس بايد همزمان اصلاح ساختار اقتصادي نيز صورت گيرد.

به گفته خوانساري، تحريم محمدجواد ظريف مورد اعتراض بخش خصوصي است؛ چراکه وي توانسته افکار عمومي را بر عليه آمريکا و به نفع ايران تغيير دهد و اين امر باعث شده است که تحمل آمريکا در مورد وي کم شود؛ اين در حالي است که مصاحبه هاي وي توانسته بر عليه گروه B منجر به عصبانيت آمريکا شود. به همين دليل، بخش خصوصي قدردان زحمات اين فرد بزرگ خواهد بود.

وي اظهار داشت: استمرار پرداخت دلار ۴۲۰۰ توماني از سوي دولت مورد مخالفت بخش خصوصي است، چراکه ارز دولتي بستر فساد و رانت را ايجاد کرده و بي عدالتي ايجاد شده است که ادامه آن، منجر به اين شده که قيمت هايي بالاتر از نرخ هاي واقعي در خريدها داده شده و خروج سرمايه را سبب شده است.

رئيس اتاق بازرگاني تهران افزود: با توجه به اينکه سيستم توزيع صحيحي در کشور حاکم نيست، اقلام ۴۲۰۰ توماني با قيمت ارز آزاد به دست مردم مي رسد و در نهايت قاچاق کالا نيز رونق مي‌گيرد؛ چراکه ارز قيمت پايين دارد. البته لطمه به توليد را هم نبايد فراموش کرد.

خوانساري گفت: ما خواستار قطع سريع ارزهاي ۴۲۰۰ توماني بوده و فکر مي کنيم اگر قرار باشد دولت به اقشار آسيب پذير کند، تنها راه پرداخت يارانه به صورت نقدي است.

وي با اعتراض نسبت به ممنوعيت صادرات و واردات کالاها گفت: کالاها بايد با تغييرات تعرفه اي مديريت شوند، در حاليکه در هفته هاي گذشته، وزارتخانه‌ها، صادرات کالاها را ممنوع مي کنند که انتظار ما اين است که اگر دولت به هر دليلي، کالاهايي را مي خواهد با ممنوعيت صادرات مواجه کند، در سطح سران قوا آن را مورد تصويب قرار گيرد، چراکه اين روند باعث شکل گيري بستري براي انجام جرم شود.

رئيس اتاق بازرگاني تهران خاطرنشان کرد: ۱۷ ميليون پرونده باز در دستگاه قضايي وجود دارد که اگر هر پرونده دو نفر درگير آن باشد، در هر خانوار يک و نيم پرونده در دادگاه مطرح است که نشان مي دهد که همه کشور مجرم هستند و بنابراين بستر فعاليت درست نيست؛ انتظار ما از دولت و مجموعه قوا اين است که طوري سياستگذاري شود که مردم کمتر درگير تصميمات شوند.

تعداد بازديد:112 آخرين تغييرات:98/05/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر