سه شنبه 19 آذر 1398 - 13 ربيع الثاني 1441 - 10 دسامبر 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

پاکستان خواستار برگزاری نشست شورای امنیت درباره کشمیر شد

پاکستان خواستار برگزاري نشست شوراي امنيت درباره کشمير شد

پاکستان از شوراي امنيت سازمان ملل متحد درخواست کرد تا درباره تصميم هند مبني بر لغو اختيارات ويژه جامو و کشمير تشکيل جلسه دهد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از رويترز، در نامه پاکستان به شوراي امنيت آمده است: اسلام آباد به دنبال درگيري نيست. اما هند نيز نبايد خويشتن‌داري ما را به عنوان ضعف تلقي کند.

در اين نامه به شوراي امنيت تصريح شده است: اگر هند تصميم بگيرد که مجدداً به استفاده از زور متوسل شود ، پاکستان خود را موظف مي‌داند با تمام توان از خود دفاع کند.

پاکستان تاکيد کرده به دليل پيامدهاي خطرناک تصميم اخير خواهان تشکيل نشست شوراي امنيت است.

رويترز مي‌گويد هنوز مشخص نيست که شوراي امنيت فورا به اين درخواست پاکستان پاسخ خواهد داد يا نه.

پاکستان اعلام کرده که چين از خواست اسلام آباد براي برگزاري نشست شوراي امنيت حمايت مي کند.

لهستان در ماه جاري رئيس دوره اي شوراي امنيت است. ژاکک چاپوتوويچ، وزير امور خارجه لهستان روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در سازمان ملل با تاييد دريافت نامه از پاکستان گفت: شوراي امنيت در خصوص اين موضوع بحث و رايزني مي‌کند ، در اين زمينه تصميم مقتضي خواهد گرفت.

کشمير پس از استقلال هند و پاکستان در سال ۱۹۴۷ ميلادي، ميان اين دو کشور تقسيم شد، ولي هر دو مدعي حاکميت بر کل اين منطقه هستند.

رهبران محلي در جامو و کشمير هشدار داده‌اند که لغو اختيارات ويژه اين ايالت بعنوان تعرضي به مردم کشمير تلقي خواهد شد. طي ۳۰ سال گذشته در جريان شورش‌ها عليه حاکميت هند بر اين ناحيه بيش از ۵۰ هزار نفر کشته شده اند.

ناحيه کشمير عامل اصلي دو مورد از سه جنگي بوده که تاکنون بين هند و پاکستان که هر دو قدرت هسته‌اي هستند، روي داده است.

هند وضعيت خودمختاري در کشمير را لغو کرده و براساس تصميم دولت هند ايالت جامو و کشمير ديگر حق تصويب قوانين داخلي خود را ندارد و غير کشميري‌ها مي‌توانند در اين ايالت زمين و مستغلات بخرند. با اعلام لغو اين امتيازات، خطوط تلفن ، اينترنت و شبکه هاي تلويزيوني در ايالت جامو و کشمير قطع شده است و دولت هند محدوديت‌هايي براي رفت و آمد و تجمعات اعمال کرده است.

تعداد بازديد:148 آخرين تغييرات:98/05/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر