یکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 8 دسامبر 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

حمایت از تولید محصولات دانش‌بنیان علوم شناختی شتاب می گیرد

در ستاد علوم شناختي؛

حمايت از توليد محصولات دانش‌بنيان علوم شناختي شتاب مي گيرد

حمايت از توليد تجهيزات داخلي و محصولات شرکت ­هاي دانش بنيان در حوزه علوم شناختي يکي از سياست هاي راهبردي ستاد توسعه علوم شناختي است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوريهاي شناختي، با هدف تشويق و ترغيب محققان و متخصصان براي دستيابي به خودکفايي و بومي سازي تجهيزات درحوزه علوم شناختي و نيز توسعه و گسترش دانش علوم شناختي در مراکز علمي و تخصصي ، حمايت از توليد تجهيزات داخلي و محصولات شرکت ­هاي دانش بنيان در حوزه علوم شناختي يکي از سياست هاي راهبردي ستاد توسعه علوم شناختي است.

تمرکز بر تربيت و آموزش نيروي انساني متخصص و همچنين تجهيز آزمايشگاهها و آماده­سازي ابزارها و زيرساخت­هاي مورد نياز حوزه علوم شناختي در مراکز علمي و تخصصي يکي از وظايف اصلي ستاد توسعه علوم شناختي است و اين امر به عنوان يک اولويت در راهبرد اين ستاد جايگاه ويژه­اي دارد.

ستاد علوم شناختي با حمايت از توليد تجهيزات داخلي و محصولات شرکت­ هاي دانش بنيان در حوزه علوم شناختي و با توجه به سياست­هاي کلي ستاد، بازديدها، تعاملات و جلسات متعددي با شرکت­ هاي مختلف برگزار کنند تا بدين وسيله علاوه بر شناسايي پتانسيل شرکت ­هاي موجود، نياز محققان داخل کشور به برخي از تجهيزات حوزه علوم شناختي را مرتفع سازند.

ستاد توسعه علوم شناختي در اين رهگذر تلاش مي­ کند از يک سو سياست تشويق و ترغيب محققان و متخصصان براي دستيابي به خودکفايي و بومي سازي تجهيزات در حوزه علوم شناختي را مورد حمايت و پشتيباني قرار دهد و از طرف ديگر دانش علوم شناختي در مراکز علمي و دانشگاهي توسعه و گسترش يابد.

در همين راستا با حمايت­هاي ستاد در سال­هاي گذشته و با تعاملي که با بيش از بيست شرکت فعال در حوزه علوم شناختي انجام شد، تاکنون سيزده مرکز درماني و دانشگاهي به دستگاهها و تجهيزات پيشرفته از جمله سيستم ثبت فعاليت­هاي الکتريکي مغز (الکتروانسفالوگرام) ۶۴ کاناله، سيستم رهگير چشمي، دستگاه طيف ‌نگاري کارکردي فروسرخ نزديک و سيستم تحريک الکتريکي فراجمجمه­ اي مجهز شده­ اند .

اين امر سبب خواهد شد تا با کمک به ارتقاي امنيت ملي کشورمان با استفاده از علوم و فناوري‌هاي شناختي در عرصه ‌هاي ملي و بين‌المللي، بسياري از تجهيزات و امکانات مورد نياز طرح ­هاي تحقيقاتي و علمي در داخل کشور ساخته و تامين شده و تلاش­هاي وسيعي با هدف کاهش وابستگي­ها و صرفه­ جويي­ هاي ارزي در اين زمينه انجام شود.

تعداد بازديد:86 آخرين تغييرات:98/05/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر