سه شنبه 12 فروردين 1399 - 6 شعبان 1441 - 31 مارس 2020
صفحه اصلي/پزشكي

آثار مخرب تحریم ها بر سلامت مردم ایران/ اختلال در تامین دارو

در نامه وزير بهداشت به دبيرکل WHO تاکيد شد؛

آثار مخرب تحريم ها بر سلامت مردم ايران/ اختلال در تامين دارو

وزير بهداشت با اشاره به تحريم هاي ظالمانه آمريکا، از دبيرکل سازمان جهاني بهداشت، خواست تا اجازه ندهند، اين گونه تصميمات غير منطقي بر سلامت مردم تاثير مخرب بگذارد.

به گزارش خبرگزاري مهر، سعيد نمکي، در نامه اي به دبيرکل سازمان جهاني بهداشت دعوت کرد تا در شصت و ششمين اجلاس وزراي بهداشت کشورهاي منطقه مديترانه شرقي که در تاريخ ۲۲ تا ۲۵ مهرماه سال جاري در تهران برگزار مي شود، شرکت کند.

به گزارش وبدا، متن نامه وزير بهداشت به دبيرکل سازمان جهاني بهداشت به شرح زير است؛

جناب آقاي دکتر تدروس 

دبيرکل محترم سازمان جهاني بهداشت

پيام محبت آميز حضرتعالي که توسط معاون محترم دبير کل در اجلاس  کميته ملي کنترل و پيشگيري بيماري هاي غير واگير قرائت شد، موجب سپاسگزاري است.

همانگونه که بيان فرموديد، در سال هاي گذشته به رغم تحريم هاي سخت، جمهوري اسلامي ايران توانست در توسعه زيرساخت هاي نظام سلامت،  پوشش واکسيناسيون، مراقبت از گروه هاي آسيب پذير، مهار، کنترل و ريشه کني بيماري هاي واگير و همچنين، پيشگيري از بيماري هاي غيرواگير در عرصه منطقه اي و  بين  المللي، به رتبه درخشاني دست يابد.

اجراي طرح تحول نظام سلامت در دولت جناب آقاي دکتر روحاني نيز در تکميل اين خدمات ارزنده و افزايش حدود ۳ درصد سهم سلامت از GDP کشور بيانگر نگاه ويژه اين دولت به امر سلامت بوده که دستاوردهاي ملموس و قابل اندازه گيري آن مورد اذعان کارشناسان آن سازمان مي باشد. امروز، با بهره گيري و به کارگيري تمامي تجارب و انديشه کارشناسان کشور گامي نو در عرصه سلامت برداشته ايم.

اولويت پيشگيري بر درمان و درمان سرپايي بر درمان بستري، ريشه کني، حذف و مهار بيماري هاي واگيردار همچونHIV ، سل، بروسلوز، ليشمانيوز، هپاتيت C و افزايش واکسن هاي پنوموکوک و روتاويروس با تکيه بر توليد داخلي آنها به پروتکل واکسيناسيون کشور، در کنار پرداختن به بيماري هاي غيرواگير همچون، پرفشاري خون، ديابت، سرطان ها، بيماري هاي قلب و عروق، بهداشت روان، مديريت بلايا و حوادث جاده اي، از برنامه هاي مهم ما در مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت است.

استقرار پرونده الکترونيک سلامت به عنوان ريل عبور پزشکي خانواده و سيستم ارجاع به ما امکان داد تا در برداشتن گام هاي متعالي ديگر همچون، پرداختن به اقتصاد سلامت و جلوگيري از تقاضاي القايي و هدر رفتن منابع را سريع تر برداريم.

امروز در تلاشيم تا با جامعه محور کردن سلامت به درون خانواده ها برويم و با شعار «هر خانه يک پايگاه سلامت» در ۲۰ ميليون خانواده ايراني، حداقل يک سفير سلامت که با خدمات اوليه بهداشتي، درماني و توانبخشي آشنا خواهد شد، داشته باشيم.

متاسفانه تحريم هاي ظالمانه و غير منطقي دولت آمريکا به رغم ادعاي آنها بر آزادي عمل در تهيه دارو و غذا، مشکلات فراواني براي نظام سلامت کشور فراهم نموده که در آينده نزديک اثرات نامطلوب آن گريبان مردم کشورمان را خواهد گرفت.

تهيه مواد اوليه دارويي براي توليد داخل، تجهيزات پزشکي مورد نياز و داروهاي وارداتي براي بيماران خاص و صعب العلاج به دليل عدم امکان انتقالات بانکي ناشي از تحريم هاي ظالمانه دولت آمريکا مشکلات عديده اي براي نيازمندان اين عرصه به وجود آورده که با اجبار استفاده از راه هاي غير رسمي و امکان سواستفاده سودجويان، نگران ورود از منابع غير معتبر و ايراد خسارت و زيان به بيماران نيازمند و نهايتا آسيب کلي به نظام سلامت هستيم که اين حرکت هاي نابخردانه مي تواند به عنوان جنايت عليه بشريت تلقي شود.

تصميمات و اقدامات شتاب زده و نابخردانه زمامداران آمريکا تا بدان جا پيش رفته که اخيرا جناب آقاي دکتر ظريف، وزير محترم امور خارجه کشور جمهوري اسلامي ايران را نيز در ليست تحريم ها قرار داده است. مستحضريد اين اقدام بي سابقه در عرصه بين الملل توسط يک دولت قانون شکن عليه فردي اعمال مي شود که اقدامات مجدانه و صلح طلبانه وي دستاوردي همچون، توافق بين المللي برجام داشته، توافق نامه اي که کشور جمهوري اسلامي ايران طبق گزارشات مجامع ذي صلاح بين المللي، همواره به آن پايبند بوده است. لذا از آن مقام محترم تقاضا دارم به عنوان دبيرکل سازماني که در عرصه جهاني مدافع حقوق سلامت شهروندان جهان است، به نحو مقتضي در اين موارد مهم مداخله فرماييد تا يک دولت با زورگويي و قانون گريزي، نتواند در کشوري که سلامت، محور برنامه هاي ملي حکومت است، اينگونه بر سلامت مردم تاثير منفي و مخرب بگذارد.

اميدوارم در شصت و ششمين اجلاس وزراي بهداشت کشورهاي منطقه مديترانه شرقي که در تاريخ ۲۲ تا ۲۵ مهرماه سال جاري در تهران برگزار مي شود، ميزبان حضرتعالي در تهران باشم.

تعداد بازديد:182 آخرين تغييرات:98/05/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر