سه شنبه 29 بهمن 1398 - 24 جمادي الثاني 1441 - 18 فوريه 2020
صفحه اصلي/خانواده

ثبت شناسه سمن ها؛ مهم ترین اقدام در توسعه تشکل ها

معاون ساماندهي امور جوانان مطرح کرد

ثبت شناسه سمن ها؛ مهم ترين اقدام در توسعه تشکل ها

معاون ساماندهي امور جوانان گفت: موضوع شناسه سمن ها با همکاري و تعامل وزارت کشور حل شد و با امضاي دو وزير موضوع ثبت شناسه سمن ها در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاري مهر، محمد مهدي تندگويان در نشست صميمي با اعضاي مجامع استاني سمن هاي آذربايجان غربي، خراسان شمالي و لرستان که با حضور وزير ورزش و جوانان برگزار شد، گفت: بسيار خوشحالم که پس از دو سال از زمان ورود به اين حوزه که جوانان اعتراضات زيادي داشتند و هر روز مي خواستند از تشکل ها خارج شوند، امروز براي ماندن و ادامه دادن کار چانه زني مي کنند.

وي ادامه داد: اين اقبال جوانان نشان ميدهد که شأنيت، شخصيت و جايگاه واقعي جوانان در حوزه سمن ها به رسميت شناخته شده است. اين امر يکي از دستاوردهايي است که حاصل اعتماد وزير ورزش و جوانان به معاونت جوانان و مديران جوان آن است. اما ديدگاه خودم هميشه اين بوده است که عقب هستيم و بايد کارهاي زيادي انجام دهيم و هميشه خود را بدهکار کشور و جوانان ميدانيم.

تندگويان با بيان اينکه در اين دو سال اخير چندين اتفاق اساسي در حوزه جوانان افتاد که براي بار اول بود رقم خورد، از تشکيل مجمع ملي جوانان نام برد و گفت: آغاز به کار اين مجمع در بهترين سطح ممکن و با حضور معاون اول رئيس جمهور و چندين وزير کابينه صورت گرفت که کار بزرگي بود و يکي از آرزوهاي جوانان تحقق يافت. هرچند معتقديم که تازه کار آغاز شده است.

وي ادامه داد: در حوزه وام ازدواج براي اولين بار پرداخت وام به روز شد و با توجه ويژه دولت و سيستم بانکي، زوج هاي جوان کمتر از يک ماه وام خود را دريافت مي کنند.

تندگويان با بيان اينکه امسال وام ازدواج به ۳۰ ميليون تومان براي هر يک از زوجين افزايش پيدا کرد، گفت: اين در حالي است که در ابتداي دولت تدبير و اميد، وام ازدواج فقط سه ميليون تومان بود و بسياري از جوانان سال ها در نوبت گرفتن همين سه ميليون تومان بودند و اين امر به معضل جدي تبديل شده بود اما دولت در سال گذشته ۱۵ هزار ميليارد تومان وام ازدواج پرداخت کرد و امسال نيز با افزايش وام به ۳۰ ميليون تومان براي هر يک از زوجين پيش بيني مي شود ۳۰ هزار ميليارد تومان وام ازدواج پرداخت شود.

معاون امور جوانان همچنين به موضوع ثبت شناسه سمن هاي جوانان اشاره کرد و گفت: براي اولين بار در اين دولت موضوع شناسه سمن ها با همکاري و تعامل وزارت کشور حل شد و با امضاي دو وزير موضوع ثبت شناسه سمن ها در حال انجام است. همچنين گام بعدي ما در حوزه سمن ها بيمه ي آنهاست.

تندگويان ادامه داد: در موضوع ازدواج جوانان، ۱۴ سال پيش قانون تسهيل ازدواج جوانان تصويب شده ولي در آن هيچ نامي از وزارت ورزش و جوانان و يا سازمان ملي جوانان سابق به چشم نمي خورد اما با اين وجود به اين حوزه ورود کرديم و در اين راستا دفاتر مشاوره ازدواج و خانواده را توسعه داديم و امروز تعداد اين دفاتر به ۴۰۰ مرکز در کشور مي رسد. همچنين براي اولين بار براي تاسيس و توسعه دفاتر مشاوره ازدواج وام پرداخت مي‌کنيم.

معاون وزير ورزش و جوانان به حوزه خيرين ازدواج اشاره کرده و گفت: در اين حوزه خيرين کارهاي بسيار خوبي انجام مي دادند ولي هيچ ساختاري نداشتند که براي اولين بار در روز شنبه گذشته و به دستور وزير ورزش و جوانان استارت تشکيل اولين مجمع ملي خيرين ازدواج را زديم که اميدواريم با تشکيل ساختار کمکهاي زيادي به حوزه ازدواج انجام شود.

تندگويان با بيان اينکه در حوزه بين الملل جوانان هيچ دستاوردي تا دو سال قبل نداشتيم گفت: اما الان در سطح جوانان کشورهاي اسلامي عضو موثر داريم و همچنين مراودات بين‌المللي خوبي با کشورهاي همسايه در اين خصوص انجام مي شود.

وي با بيان اينکه نظام رتبه بندي تشکل ها را براي اولين بار آغاز کرديم گفت: اين رتبه بندي را در دو استان به پايان رسانده ايم و در استان هاي ديگر در حال انجام است که اين مدل ما مي تواند الگوي خوبي براي رتبه بندي سمن هاي وزارت کشور هم باشد.

تندگويان با اشاره به برگزاري هفته گرامي داشت ازدواج گفت: در اين هفته برنامه هاي بسيار زيادي در کشور انجام شد که به اعتقاد بنده بعد از انقلاب بي سابقه بوده است. برنامه هاي روحيه بخش و شادي آفرين همراه با احياي سنت ها در کل کشور برگزار شد. همچنين براي اولين بار جشنواره ملي فيلم ازدواج و جشنواره ملي آيين هاي ازدواج اقوام در کشور برگزار شد.

وي با بيان اين که در هر حوزه سعي کرديم بهترين‌ها را براي تشکل ها به وجود آوريم، گفت: سازمان هاي مردم نهاد محمل هايي هستند که جوانان بتوانند به صورت آزمايشي وارد فعاليت هاي اجتماعي شوند، در آن رشد و توسعه پيدا کنند و توانمند شوند و هر وقت به بلوغ رسيدند و تجربه کسب کردند از مجموعه خارج شوند و جاي خود را به جوانان جديد بدهند. بنابراين حضور جوانان در تشکل ها بيش از حدي که قانون مشخص کرده مغاير با روح جوانگرايي است و اميدوارم همه ما به قانون احترام بگذاريم.

تعداد بازديد:194 آخرين تغييرات:98/05/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر