چهارشنبه 7 اسفند 1398 - 2 رجب 1441 - 26 فوريه 2020
صفحه اصلي/پزشكي

انجام روش های غیر جراحی فیستول رگ های خون رسان در کشور

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي ايران مطرح کرد؛

انجام روش هاي غير جراحي فيستول رگ هاي خون رسان در کشور

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي ايران، از موفقيت بالاي انجام روش‌هاي غيرجراحي فيستول رگ‌هاي خون رسان قلب در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر، عطا فيروزي، با اشاره به اينکه فيستول رگ‌هاي خون رسان قلب مي تواند در بزرگسالان تنگي نفس، درد قفسه سينه و علائمي شبيه سکته قلبي را ايجاد کند، گفت: امروزه با استفاده از روش‌هاي غير جراحي و اينترونشن مي‌توان اين بيماران را با موفقيت بالا در کشور درمان کرد.

وي اظهار داشت: يکي از مباحثي که در اين کنگره مورد بحث و گفتگو قرار مي‌گيرد بيماري هاي مادرزادي قلب و عروق در بزرگسالان همچون فيستول رگ‌هاي خون رسان قلب است.

فيروزي افزود: فيستول رگ‌هاي خون‌رسان قلب در کودکان مي‌تواند سبب نارسايي قلب و در بزرگسالان درد قفسه سينه، تنگي نفس را به همراه داشته باشد و علائم سکته قلبي را تقليد کند البته مشکل چندان شايع نيست ولي اختلال‌هاي زيادي را  مي تواند به همراه داشته باشد.

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي ايران ادامه داد: در گذشته تنها روش درماني براي افرادي که مبتلا به فيستول رگ هاي خون رسان قلب بودند جراحي باز بود که اين جراحي کم‌خطر نبود ولي در سال‌هاي اخير روش اينترونشن و غير جراحي در اين زمينه استفاده مي شود.

فيروزي با اشاره به اينکه در کشور ما تجربه‌هاي بسيار خوبي در روش‌هاي غيرجراحي و اينترونشن عروق قلب وجود دارد، گفت: در بيست و يکمين کنگره بين المللي تازه هاي قلب و عروق، جديدترين دستاوردها در اين زمينه مورد بحث و گفتگو قرار مي‌گيرد و پزشکان و متخصصان تجربيات خود را در اين زمينه به اشتراک مي‌گذارند تعدادي بيمار که وضعيت آنها نيز پيچيده بوده شرايطشان مطرح و همکاران نظرات خود را تبادل مي کنند.

وي گفت: هرچند که مشکل فيستول رگ‌هاي خون‌رسان قلب شيوع بالايي ندارد ولي افراد در سنين جوان و پايين را مي‌تواند درگير کند که اگر درمان خوبي صورت گيرد بيمار امر طبيعي خواهد داشت.

فيروزي خاطر نشان کرد: امروزه استفاده از روش‌هاي غيرجراحي غالباً با موفقيت همراه بوده و احتمال مرگ و ميرها در بيماران بسيار کمتر از روش‌هاي جراحي باز است.

بيست و يکمين کنگره تازه هاي قلب و عروق ۲۹ مرداد تا ۱ شهريور ۹۸ در سالن همايش هاي بين المللي برج ميلاد با حضور مهمانان خارجي و داخلي و صاحبنظران برجسته برگزار خواهد شد.

تعداد بازديد:137 آخرين تغييرات:98/05/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر