پنج شنبه 8 اسفند 1398 - 3 رجب 1441 - 27 فوريه 2020
صفحه اصلي/پزشكي

اخلاق پزشکی در مواجهه با کودک بیمار بسیار اهمیت دارد

رئيس بيمارستان کودکان محک؛

اخلاق پزشکي در مواجهه با کودک بيمار بسيار اهميت دارد

رئيس بيمارستان کودکان محک، گفت: روز پزشک بهانه‌اي مي‌شود براي مرور دوباره ويژگي‌هاي خاص اين حرفه و نگاهي مجدد به تعابيري که در دنياي متفاوت آن وجود دارد.

به گزارش خبرگزاري مهر، عظيم مهرور رئيس بيمارستان فوق‌تخصصي سرطان کودک محک به مناسبت روز پزشک، نوشت: بارها درباره اخلاق پزشکي شنيده‌ و خوانده‌ايم و در خصوص تعهدهاي پزشکي گفتگو کرده‌ايم. آنچه که در نخستين روز از فعاليت خود به آن متعهد مي‌شويم و سوگند ياد مي‌کنيم تا بر آن پايبند بمانيم. در اين ميان، آنگاه که صحبت از کودک بيمار مي‌شود، اين موضوع حساسيت بيشتر مي‌يابد چرا که کودک، فردي است که آينده را مي‌سازد و پزشک در آينده کودک بيمار، نقش دارد.

کودک بيمار يک فرد نيست، خانواده‌اي است که مفهوم آينده را همراه خود دارد. به ديگر سخن بالندگي اخلاق پزشکي در حوزه کار با کودک بيمار بسيار اهميت دارد و حال اگر درمان، فرآيندي سخت و طولاني باشد، هر روزِ آن براي پزشک معالج تجربه‌اي فراتر از تخصص را رقم مي‌زند. تجربه‌اي که اولين قدم و ساده‌ترين آن تلاش براي همدردي و عضو خانواده شدن است.

به عنوان عضوي از جامعه درمان کودکان مبتلا به سرطان، گاهي با اعتراض‌هايي از سوي خانواده بيماران روبرو مي‌شويم که بي‌شک با توجه به شرايط سخت روحي ايشان کاملاً قابل درک است؛ اعتراضي که در بيشتر مواقع به تفاوت در ارائه درمان به بيماران است. اما با اطمينان مي‌گويم که براي پزشک تفاوت‌ها معنايي ندارد؛ او تخصص خود را به عادلانه‌ترين روش ممکن به کودکان مبتلا به سرطان ارائه مي‌کند و در تلاش است تا روزهاي سخت درمان براي قهرمان کوچک مبارزه با بيماري و خانواده‌هاي ايشان، به سلامتي برسد.

پزشک مي‌بايست در مواقعي دست به تصميم‌گيري‌ها و اولويت‌بندي‌هايي با توجه به شرايط باليني بيمار بزند که ممکن است در آن لحظه براي خانواده بيماران پذيرش آن سخت باشد اما اخلاق پزشکي در تخصص مداري آن را ايجاب مي‌کند. در بيمارستان فوق‌تخصصي سرطان کودکان محک، براي ارائه شايسته‌ترين خدمات، در مسير درمان با ديگر تخصص‌ها نظير روان‌شناسي و مددکاري اجتماعي همراه و هم قدم شديم تا کودک و خانواده‌اش با دريافت خدمات چند تخصصي از بالاترين استانداردهاي درماني برخوردار و به تمام نيازهاي روحي و رواني‌اش پاسخ داده شود؛ رفتار، اخلاق، مهرباني و نگاه فارغ از تفاوت‌ها به بيمار مي‌تواند به مانند دانش و تخصص براي بهبود بيمار و اميد بخشيدن به خانواده وي مؤثر باشد.

روز پزشک بهانه‌اي مي‌شود براي مرور دوباره ويژگي‌هاي خاص اين حرفه و نگاهي مجدد به تعابيري که در دنياي متفاوت آن وجود دارد.

تعداد بازديد:198 آخرين تغييرات:98/06/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر