سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

قصه پر غصه چادر در سال رونق تولید

قصه پر غصه چادر در سال رونق توليد

عدم تخصيص ارز براي واردات پارچه، انحصاري بودن واردات و توليد کارگاه هاي توليدي با کمترين ظرفيت ممکن از دلايل اصلي افزايش قيمت چادر مشکي است.
چادر در حوزه پوشاک کشور از جمله کالاهاي استراتژيک محسوب مي‌شود. در واقع چادر در اين حوزه نه تنها يک کالاي تجاري است بلکه يک کالاي فرهنگي و مذهبي نيز محسوب مي‌شود. از اين رو مسئولان کشور بايد براي تامين آن حداکثر تلاش خود را کنند. اما اين روزها اخباري عجيب از سر به فلک کشيدن قيمت چادر به گوش مي‌رسد. موضوعي که حداقل از نظر برخي‌ها عامدانه و ضد پوشش برتر است اما اگر اين ادعا را هم قبول نکنيم قطعاً اين قيمت‌ها ممکن است در حوزه تامين پوشاک خانم‌ها تاثير بگذارد. از اين روست که با گراني اين کالا بسياري به تب و تاب افتاده‌اند که به علت جويي اين مسئله مهم بپردازند.

براندازي نرم در حوزه حجاب
در همين راستا، بررسي‌ها نشان مي‌دهد عدم تخصيص ارز براي واردات پارچه، انحصاري بودن واردات، نبود و کمبود مواد اوليه، توليد کارگاه‌هاي توليدي با کمترين ظرفيت ممکن از دلايل اصلي افزايش قيمت چادر مشکي بوده است.
افزايش قيمت‌ها در هر کالايي اثرات نامطلوبي در جامعه به دنبال خواهد داشت اما افزايش قيمت چادر از آنجايي که مستقيماً با پوشش برتر تعداد زيادي از افراد جامعه در ارتباط بوده و يکي از محصولات حجاب و عفاف تلقي مي‌شود تبعات نامناسبي به دنبال دارد.
برخي از فروشندگان و توزيع کنندگان چادر علت اصلي افزايش قيمت چادر را محدوديت واردات پارچه چادري به علت تحريم‌هاي اخير عنوان کرده‌اند؛ آنها معتقدند علت اصلي به هم ريختن تعادل ميان عرضه و تقاضا کم شدن واردات چادر است.
زهرا سعيدي مبارکه عضو فراکسيون زنان مجلس نيز با انتقاد از گراني قيمت چادر گفت: با توجه به گرايش مردم و بسياري از بانوان کشور به چادر مشکي و اينکه آن را به عنوان يک پوشش مطلوب برگزيده‌اند اما متاسفانه اخيراً گلايه‌هاي بسياري در مورد قيمت چادر شده تا جايي که شاهد افزايش ۴۰۰ درصدي قيمت آن بوده‌ايم.
وي با اشاره به وجود مافيا در حوزه چادر گفت: من به استناد بررسي‌هاي خود اين برداشت را دارم که مافيايي در حوزه چادر است؛ اصلاً دولت پاسخ منطقي دهد که چرا با وجود اينکه مصرف چادر در کشور زياد است اما توليد ژاپني و سوئيسي وارد مي‌شود و کارخانه توليد چادر با کيفيت در کشور وجود ندارد.
سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس توضيح داد: مطلع هستم زماني ژاپني‌ها و کره‌اي‌ها حاضر بودند در کشور ما اين سرمايه‌گذاري را انجام دهند و آن را به توليد برسانند اما دست‌هاي پشت پرده اجازه نداد.
اين درحالي است که در کشورمان مثل ساير بخش‌هاي توليدي استعدادهاي برتري وجود دارد که مي‌توانند دست به تامين نياز داخلي کشور بزنند و قطعاً در اين خصوص با ايجاد شغل وسيعي روبرو خواهيم بود. چراکه مصرف چادر در کشورمان تا حد بسيار زيادي انجام مي‌شود و اين موضوع براي توليد کنندگان هم سود آور خواهد بود.
علاوه بر آن کشورهاي ديگري مانند عراق در همسايگي ايران هستند که مشتري کشورمان در اين حوزه مي‌شوند. اما سئوال اساسي اينجاست که پاي چه کساني در ميان است که اين کالاي نسبتاً استراتژيک در کشورمان توليد نمي‌شود و بايد وارد کننده آن باشيم.
در حال حاضر نياز کشور به پارچه چادري حدود ۹۰ ميليون متر مربع است اما جالب اينجاست که تنها ۱۰ ميليون متر مربع اين کالا در کشورمان توليد مي‌شود.
نادر قاضي پور عضو کميسيون صنايع و معادن در اين باره بيان مي‌کند: اخيراً از اوضاع آشفته بازار چادر اطلاع پيدا کرده‌ام ولي متأسفانه برخي مسئولان از آنجايي که خانواده شان از پوشش برتر حجاب استفاده نمي‌کنند دغدغه‌اي براي افزايش قيمت چادر ندارند اين در حالي است که چادر پوشش اول بانوان در کشور است.
وي مطرح مي‌کند: تا کنون مشکلي از بابت تامين مواد اوليه توليد چادر يعني نخ، وجود نداشته است و محدوديتي براي واردات اين محصول وجود ندارد اما اگر کارخانه‌اي با مشکل مواد اوليه مواجه شده هرچه سريع‌تر به کميسيون صنايع اطلاع بدهد تا مشکل آن را برطرف کنيم.
موضوعي که اين روزها بيشتر از هر زماني به کشور و اقتصاد آسيب رسانده و منجر به گراني‌هاي دوره‌اي شده، واردات انحصاري است؛ در زمينه واردات چادر و همچنين مواد اوليه نيز انحصار مشکلات زيادي براي کشور به وجود آورده است.
از طرف ديگر واردکنندگان پارچه چادري هم معتقدند اگر اين روزها قيمت چادر ۵ برابر شده دليل آن واردات پارچه چادري با قيمت بالا است؛ به عقيده آنها از آنجايي که ارز دولتي به پارچه اختصاص پيدا نکرده است، پارچه‌هاي چادري قبلاً با ارز ۳ هزار توماني تهيه و به دست مصرف کننده مي‌رسيد اما اکنون قيمت ارز به بيشتر از ۱۴ هزار تومان رسيده است.
به هر جهت مانند بسياري از موارد ديگر کشورمان در حوزه توليد و کالاهاي مختلف آنچه خود داشت را از ديگران تمنا مي‌کند و بازهم حوزه ديگري مغفول مانده است که به همت توليد کنندگان داخلي بايد رونق بگيرد. عجيب است که در سال رونق توليد در اين حوزه مهم و فرهنگي از سوي مسئولان کمک و کاري ديده نمي‌شود. 
تعداد بازديد:223 آخرين تغييرات:98/07/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر