سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

رایزنی سران ایران و ارمنستان درباره گسترش روابط اقتصادی و سیاسی

رايزني سران ايران و ارمنستان درباره گسترش روابط اقتصادي و سياسي

روساي جمهور ايران و ارمنستان، تلاش روز افزون براي تحکيم و تعميق روزافزون روابط و مناسبات تهران - ايروان را در حوزه هاي مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي مورد تاکيد قرار دادند.
حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور دوشنبه شب  در جريان سفر به ارمنستان براي شرکت در اجلاس سران اتحاديه اقتصادي اوراسيا با آرمن سرکيسيان رئيس جمهور ارمنستان ديدار کرد.

روحاني در اين ديدار با بيان اينکه تهران و ايروان همواره از روابط دوستانه و صميمي برخوردار بوده و سطح مناسبات دو کشور در مسير رشد و توسعه قرار دارد، اظهار داشت: توسعه و تحکيم بيشتر روابط با همه کشورهاي همسايه از جمله ارمنستان از اصول سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران است.
وي اشتراکات فرهنگي و تاريخي دو ملت را فرصت مناسبي براي برقراري روابط همه جانبه پايدار بين دو کشور دانست و گفت: جمهوري اسلامي ايران و ارمنستان از ظرفيت ها و پتانسيل هاي گسترده اي در حوزه‌هاي مختلف از جمله انرژي ترانزيت و حمل و نقل، گردشگري و صنعتي برخوردار هستند که مي توان از اين ظرفيت ها در راستاي منافع دو ملت بهره برداري کرد.
رئيس جمهور استفاده از توانمندي‌هاي بخش خصوصي دو کشور و سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک را مورد تاکيد قرار داد و گفت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا تجربيات خود را در عرصه هاي مختلف خدمات فني مهندسي سد سازي و انرژي در اختيار طرف ارمني قرار دهد.
دکتر روحاني همچنين همکاري در قالب اتحاديه اقتصادي اوراسيا را حائز اهميت توصيف کرد و گفت: حضور ايران در مناسبات اقتصادي منطقه اتحاديه ارواسيا مي تواند فرصت مناسبي براي تقويت مناسبات اقتصادي دو جانبه و همچنين همکاري و فعاليت اقتصادي در سطح منطقه‌ باشد.
رئيس جمهور بر ارتباط هر چه بيشتر مناطق آزاد دو کشور از جمله ارس و مغري و همچنين توجه به حفظ محيط زيست و استفاده بهينه از ظرفيت هاي دو کشور در زمينه گردشکري تاکيد کرد.
آرمن سرکيسيان رييس‌جمهور ارمنستان نيز در اين ديدار با تاکيد بر اينکه کشورش به توسعه بيش از پيش روابط با جمهوري اسلامي اهميت ويژه اي قائل است، گفت: ارمنستان به دنبال توسعه روز افزون روابط با جمهوري اسلامي ايران در عرصه هاي مختلف بويژه در زمينه هاي اقتصادي، صنعتي، انرژي و محيط زيست است.
رئيس جمهور ارمنستان گفت: فعاليت منطقه اوراسيا مي تواند بزرگتر از شرايط کنوني باشد و در اين راستا آماده توسعه همه جانبه روابط با تهران بوده و از فعالتر شدن مناطق آزاد کاملا استقبال مي کنيم. 
تعداد بازديد:187 آخرين تغييرات:98/07/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر