سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

واکسن آنفلوانزا خوب است یا بد/تبعات همه گیری ویروس

واکسن آنفلوانزا خوب است يا بد/تبعات همه گيري ويروس

رئيس جامعه پزشکان متخصص داخلي ايران، در واکنش به برخي ادعاها در شبکه هاي مجازي مبني بر اينکه واکسن آنفلوانزا هيچ نفعي ندارد و هزينه نظام سلامت را افزايش مي دهد، توضيحاتي ارائه داد.
ايرج خسرونيا، با عنوان اين مطلب که واکسن آنفلوانزا در تمام دنيا استفاده مي شود، به خبرنگار مهر، گفت: تزريق اين واکسن به خصوص براي افراد سالمند، افرادي که بيماري هاي مزمن و تضعيف کننده سيستم ايمني بدن را دارند، مثل ايدز، سرطان، ديابت و...، بايد حتما اين واکسن را بزنند.
وي، همچنين بر تزريق واکسن آنفلوانزا براي کودکان و مادران باردار تاکيد کرد و افزود: آنفلوانزا همه گيري دارد و مي تواند به يکباره جمعيت زيادي را گرفتار کند. از همين رو، لازم است که اين واکسن براي گروه هاي پر خطر تزريق شود.

خسرونيا با عنوان اين مطلب که آنفلوانزا مي تواند کشنده هم باشد، گفت: اين ويروس در ابتدا به شکل سرماخوردگي بروز مي کند، اما عوارض آن به تدريج سخت تر از سرماخوردگي است. 
رئيس جامعه پزشکان متخصص داخلي ايران، با تاکيد بر تزريق اين واکسن براي افرادي بالاي ۷۰ سال، تصريح کرد: بسياري از اين افراد با ابتلا به آنفلوانزا بستري مي شوند و بعد فوت مي کنند.
وي ادامه داد: اينکه شايعه کنيم اين واکسن هيچ ضرورتي ندارد، حرف درستي نيست و ما بايد بتوانيم از شدت عوارض آنفلوانزا با واکسن آن، جلوگيري کنيم.
خسرونيا، به کيفيت واکسن هاي آنفلوانزا اشاره کرد و گفت: بعضي واکسن ها که در کشورهاي جهان سوم ساخته مي شود، ثابت شده در بعضي افراد ايجاد مشکل و عارضه کرده است.
وي افزود: از نظر بنده که يک پزشک هستم، استفاده از واکسن آنفلوانزا براي همه خوب است، اما براي گروه هاي پرخطر، واجب است.
رئيس جامعه پزشکان متخصص داخلي ايران، با عنوان اين مطلب که واکسن آنفلوانزا موجب تضعيف ويروس ها مي شود، گفت: اين واکسن همه ويروس ها را در نمي گيرد، اما همان مقدار هم که باعث تضعيف ويروس ها شود، کافي است.
خسرونيا با اشاره به شروع فصل پاييز و سرد و گرم شدن هوا، افزود: بهتر است که افراد براي تزريق اين واکسن اقدام کنند. با توجه به اينکه مدارس هم باز شده است، اگر يک دانش آموز مبتلا شود، بقيه هم کلاسي هاي خودش را مبتلا خواهد کرد و اين دانش آموزان، ويروس را به خانواده خود منتقل مي کنند و به اين صورت، باعث همه گيري اين ويروس مي شويم.
در همين حال، مسعود مرداني عضو کميته کشوري آنفلوانزا و متخصص بيماري هاي عفوني، گفته است که در حال حاضر ۲ نوع واکسن سه و چهار ظرفيتي آنفلوانزا در بازار موجود است. اين ۲ نوع واکسن نسبت به هم برتري ندارند، ولي در واکسن چهار ظرفيتي يک نوع ويروس بيشتر است، بنابراين افرادي که در معرض خطر هستند، بهتر است که از نوع چهار ظرفيتي استفاده کنند.
وي، اين موضوع را هم مورد تاکيد قرار داده است که فرآيند دريافت واکسن آنفلوانزا در کودکان زير سه سال همانند ساير گروه‌ها است و همان يک نوبت تزريق حتي براي اولين بار کافي است. 
تعداد بازديد:164 آخرين تغييرات:98/07/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر