چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 15 ذي الحجه 1441 - 5 آگوست 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

اسقاط پهپادآمریکایی توسط ایران تمایل دیدار با روحانی را بیشتر کرد

اسقاط پهپادآمريکايي توسط ايران تمايل ديدار با روحاني را بيشتر کرد

با وقوع بحران هاي متعدد در عربستان سعودي و پاسخ هاي حداقلي واشنگتن به آنها، متحدان ايالات متحده امريکا ممکن است نياز به ارزيابي مجدد برنامه هاي احتمالي خود داشته باشند.
سايت تحليلي نشنال اينترست اخيرا مقاله اي با قلم «ايلاد شاويت» با عنوان « بحران عربستان سعودي، نشان دهنده تغيير سياست خارجي ايالات متحده آمريکا» منتشر نموده است. نويسنده اين مقاله معتقد است متحدين امريکا بايد برنامه هاي خود را مجددا ارزيابي کنند و ديگر اميد چنداني به حمايت امريکا از خود نداشته باشند.

متن کامل مقاله در ادامه آمده است.
پاسخ بي رمق ايالات متحده امريکا به حملات عليه تأسيسات آرامکو عربستان سعودي، نشان دهنده تغييري چشمگير در سياست خارجي ايالات متحده امريکاست و متحدين آن بايد درک کنند که  آمادگي واشنگتن براي سرمايه گذاري در منابع نظامي و اقتصادي جهت دفاع از امنيت متحدين خود در حال کاهش است.
در حالي که رئيس جمهور دونالد ترامپ اين تغيير را با طرح ايدئولوژي و شعار اعلام کرد، نگرش رئيس جمهور باراک اوباما نسبت به متحدين امريکا به عنوان «موج سواران» منشا آن بود. امروزه بسياري از سياستمداران از دو حزب جمهوريخواه و دموکرات در مورد کاهش مسئوليت ايالات متحده در برابر متحدان اتفاق نظر دارند اما بايد گفت که اين رويکرد مي تواند پيامدهاي مهمي براي سيستم اتحاد جهاني در پي داشته باشد.
اکنون کسي نمي تواند در مورد تمايل واشنگتن به عدم دخالت در درگيري هاي خارجي بدون مراجعه به درگيري هاي طولاني، پرهزينه و بي شائبه آن در افغانستان و عراق بحث کند. به همين دليل بحث در مورد هرگونه اقدام احتمالي نظامي براي آمريکايي ها دشوار شده است، به جزء حملات هواپيماهاي بدون سرنشين عليه گروه هاي تروريستي بين المللي.
به نظر مي رسد گزينه هايي مانند جنگ نظامي تمام عيار تا حد زيادي از گفتمان ايالات متحده امريکا حذف شده است زيرا عموم مردم و تصميم گيران ايمان چنداني به توانايي واشنگتن جهت انجام عمليات نظامي خارجي ندارند. اين امر دست تصميم گيرندگان ايالات متحده را بسته و مانع استفاده قاطع از نيروي نظامي در خارج از مرزها مي شود. بايد گفت اعتبار کم تهديدات واشنگتن علي رغم لفاظي هاي رهبران آن، به بازيگران ياغي و آشوبگر فرصت فعاليت بيشتر داده است.
بايد گفت وقتي صحبت از متحدين مي شود، ترامپ بر موضوع انتزاعي نظم جهاني متمرکز نيست. در حال حاضر کاخ سفيد طرفدار فروش سلاح به متحدان مورد تهديد امريکاست به جاي اينکه نيروهاي نظامي خود را در خاک آنها مستقر کند،  با اين اميد که فروش اسلحه هاي گران قيمت به متحدين باعث مي شود آنها بتوانند از خود دفاع کنند (ضمن بهره مند شدن اقتصاد ايالات متحده از آن و کمک به انتخاب مجدد وي در سال ۲۰۲۰ و ادامه اين روند). اما همانطور که از مداخلات عربستان سعودي در يمن مشهود است، حتي گرانترين و پيشرفته ترين سيستم هاي تسليحاتي قادر به مقابله با تهديدات استراتژيک نخواهند بود اگر در چارچوب يک استراتژي منسجم توسط نيروهاي ذيصلاح به کار برده نشوند.
اين باور که ايالات متحده امريکا اکنون مستقل از انرژي است کاملاً صحيح نيست، با اين وجود در شکل دادن به سياست خارجي آمريکا مهم است زيرا رئيس جمهور به آن معتقد است.
مطمئناً، بازارهاي نفت هنوز جهاني هستند بنابراين قيمت در ايالات متحده از عرضه و تقاضا در سراسر جهان جدا نيست. با اين حال، اين واقعيت که بسياري از بزرگترين تأمين کنندگان انرژي جهان - از جمله ايالات متحده و روسيه که از نظر توليد از عربستان سعودي پيشي گرفته اند - در خاورميانه نيستند، قطعاً اهميت نسبي منطقه را در بازار نفت کاهش مي دهد.
به همين دليل امريکا به اقدامات ايران در منطقه پاسخ حداقلي داده است. با وجود خروج ترامپ از توافق برجام و تحميل سياست فشار حداکثري به تهران، بعيد است که ايران تسليم خواسته هاي ايالات متحده شود و محتمل تر اين است که به مقاومت ادامه داده و امريکا را مجبور به عقب نشيني کند. تهران از زماني که متوجه شد امريکا هر اقدامي را جهت جلوگيري از رويارويي نظامي انجام مي دهد در مقابل واشنگتن بي پروا شده از جمله به هواپيماي بدون سرنشين آمريکا در خليج فارس حمله نمود. در حقيقت، حمله ايران به هواپيماهاي بدون سرنشين امريکا و ساير اقدامات آن، تمايل ترامپ براي ديدار با رئيس جمهور حسن روحاني و حل و فصل اختلافات بين دو کشور را افزايش داده است.
سوال اکنون اين است که ساير متحدين ايالات متحده امريکا چه درسي بايد از حملات حوثي هاي يمن به عربستان و پاسخ حداقلي واشنگتن به آن فراگيرند؟
درسي که بايد فراگيرند اين است که آنها بايد براي مقابله با چالش هاي امنيتي خود آمادگي داشته باشند و فقط بر خودشان تکيه کنند. مطمئناً پرونده عربستان سعودي از بعضي جهات متفاوت از ساير متحدين بوده و باعث مي شود امريکا از آن دفاع چنداني نکند.
عربستان سعودي در آمريکا در پي قتل روزنامه نگار جمال خاشقجي، جنگ در يمن و نقش درک شده آن در ۱۱ سپتامبر بسيار نامحبوب شده است. علاوه بر اين، سياست هاي نامنظم و عمدتا خودسرانه وليعهد محمد بن سلمان و همچنين عملکرد ضعيف ارتش سعودي، احتمالاً مستحکم ترين طرفداران عربستان سعودي در واشنگتن را به مکث و بررسي مجدد روابط دوجانبه سوق داده است.
اما بايد گفت که بحران عربستان سعودي، نشان دهنده تغيير سياست خارجي ايالات متحده آمريکاست و قرار است پيامدهاي فراتر از عربستان سعودي داشته باشد.
اسرائيل ممکن است دريابد که واقعيت هاي جديد سياست خارجي ايالات متحده امريکا مبني بر اينکه ديگر واشنگتن از متحديني که در معرض تهديدات استراتژيک قرار دارند دفاع نخواهد کرد، به ارزيابي مجدد نياز دارد.
از آنجا که فرضيات ديروز درباره ميزان تعهد ايالات متحده امريکا به متحدانش مورد ترديد است، دشمنان امروز امريکا و متحدانش قطعا جسورتر مي  شوند. 
تعداد بازديد:212 آخرين تغييرات:98/07/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر