سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه

معنویت در نگاه امام راحل و رهبر معظم انقلاب معنویت جهادی است

معنويت در نگاه امام راحل و رهبر معظم انقلاب معنويت جهادي است

هادي صادقي در نشست «معنويت و گام دوم انقلاب اسلامي» گفت: معنويت در نگاه امام راحل و رهبر معظم انقلاب يک معنويت جهادي است. اين معنويت بر بستر مجاهدت حاصل مي‌ شود، يعني يک جهاد همه جانبه.
پژوهشکدۀ اخلاق و معنويت با همکاري مرکز همکاري هاي بين المللِ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي، صبح روز پنج شنبه ۱۱ مهر، نشست علمي «معنويت و گام دوم انقلاب اسلامي؛ در راستاي تحقق بيانيه گام دوم انقلاب» را با ارائه حجت الاسلام هادي صادقي و حجت الاسلام مهدي عليزاده برگزار کرد.

در اين نشست حجت الاسلام هادي صادقي، معاون فرهنگي قوه قضائيه و مشاور عالي دانشگاه علوم حديث و حجت الاسلام والمسلمين مهدي عليزاده، رئيس پژوهکشده اخلاق و معنويت و معاونت  فضاي مجازي، هنر و رسانۀ دفتر تبليغات اسلامي، درباره موضوعاتي چون آينده پژوهي معنويت (بررسي روندهاي موجود و پيش‌بيني روندهاي آينده)، چالش‌ها و موانع پيش‌روي معنويت گستري در جامعه ايران معاصر و اولويت سنجي مراکز و نهادهاي جامعه در زمينه مداخله معنوي بحث خود را ارائه کردند.
حجت الاسلام والمسلمين هادي صادقي پژوهشگر کلام جديد و معاون فرهنگي قوه قضاييه در اين نشست با بيان اين که ابتدا بايد تعريف درست از معنويت مشخص شود، گفت: معنويت در زبان فارسي از «مينو» گرفته شده و هر آن چيزي است که در برابر ظاهر قرار دارد و معنويت به معناي وسيع کلمه را مدنظر داريم.
وي افزود: ما براي معنويت اقسام هفت گانه اي پيشنهاد داده ايم، نخست معنويت تفنني يا شبه معنويت است که از آن تعبير به معنويت بازاري هم شده است که قسمي است شبيه سازي شده براي سرگرمي گروه هايي از مردم که مي‌ خواهند لذاتي از سنخ ديگر هم داشته باشند.
معاون فرهنگي قوه قضاييه تصريح کرد: قسم دوم، معنويت انفسي گرايي است که بيشتر مورد توجه در دوره جديد قرار گرفته و به دنبال حقيقت از درون خود انسان است و مي‌ خواهد با کل هستي پيوند برقرار کند و شايد الهام گرفته از اديان شرقي هندي باشد.
وي با اشاره به اين که قسم سوم معنويت ديني است، گفت: اين قسم از معنويت يعني فرا رفتن از ماديت و کسب قداست به همراه مباني ديني که دارد؛ معنويت چهارم معنويت توحيدي است که عبارت است از فرا رفتن از ماديت در مسير تقرب به خدا و کسب قداست آن هم بر اساس مباني توحيدي.
حجت الاسلام والمسلمين صادقي عنوان کرد: پنجم معنويت اسلامي است که عبارت است معنويت بر اساس تفسيري که در دين مبين اسلام در ابعاد فردي و اجتماعي وجود دارد و فرا رفتن از ماديت در مسير تقرب به خدا بر اساس مباني اسلام که از اعتقاد به خداي واحد، اعتقاد به خاتميت پيامبر گرامي اسلام(ص) و اعتقاد به معاد شکل مي‌ گيرد.
وي بيان کرد: معنويت ششم معنويت شيعي است که مباني عدل و امامت نيز به نوع قبلي اضافه مي‌ شود و محور دين داري، انسان مؤمن قرار مي‌ گيرد و در تمام ابعاد زندگي فردي و خانوادگي و اجتماعي را شامل مي‌ شود؛ ولايت در فرهنگ شيعي محوريت تام دارد و عمود خيمه دين محسوب مي‌ شود.
اين پژوهشگر کلام جديد با تأکيد بر اين که آخرين نوع معنويت، همان معنويت شيعي انقلابي بر اساس تفسير حضرت امام(ره) است، خاطرنشان کرد: اين قيد به تعريف قبلي اضافه مي‌ شود که در زمان غيبت قائل به تعطيل بخشي از دين نيستيم بلکه همه دين با محوريت امامت با حضور نائب امام ادامه پيدا مي‌ کند.
وي خاطرنشان کرد: اين نوع از ولايت معنوي الزاما به معناي آن چيزي که در فرهنگ تصوف ياد مي‌ شود نيست، در اين نگاه اصل و اساس پيشرفت وتعالي معنوي ولايت است که اتصال به ولايت الله دارد و در ميادين فردي و اجتماعي حضور جهت دار دارد و زندگي انسان را به سمت عالم بالا مي‌ کشاند و به همه رفتارهاي او جهت مي‌ دهد.
حجت الاسلام والمسلمين صادقي اضافه کرد: ما اعتقاد داريم آياتي که در ارتباط با ولايت و امامت وجود دارد همچنان ادامه دارد، از جمله اين که جدا شدن از ولايت خدا و رسول و ولي که عاقبتي جز جهنم ندارد امروز هم هست.
وي با بيان اين که معنويت در نگاه امام راحل و رهبر معظم انقلاب يک معنويت جهادي است، گفت: اين معنويت بر بستر مجاهدت حاصل مي‌ شود، يعني يک جهاد همه جانبه با جان و مال براي خدا و تعالي و رسيدن به عالم قدس؛ اين جهاد دقيقا همان چيزي است که گفتيم در بحث معنويت بر محور خدا است و سود نهايي نيز از آن همين فرد مجاهد است.
حمعاون فرهنگي قوه قضاييه افزود: بلاکشي در اين معنويت شرط فرا روي از ماديت دانسته شده است و اين ها کساني هستند که خداوند به آنها وعده بهشت داده است؛ به همين جهت رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس يک شبه ره صد ساله را رفتند.
وي تصريح کرد: بايد بدانيم اگر قله هايي از معنويت را در عرصه جهاد و دفاع و ساير موارد مثل لبنان و عراق و سوريه شاهد هستيم که پر از فرا روي از جنبه هاي مادي است، امروز مدل ها و الگوهاي خوبي پيش روي ما هست که اين مسير را تسهيل کرده و نشان مي‌ دهد که افزايش معنويت در جامعه شدني است.
حجت الاسلام والمسلمين صادقي با اشاره به اين که رهبر معظم انقلاب نيز به همين مسأله تصريح دارند، خاطرنشان کرد: ايشان در بخشي از اين بيانيه از عبارت جهاد در بحث معنويت استفاده کرده اند که نشان مي دهد معنويت و جهاد با هم رابطه تنگاتنگي دارند.
وي عنوان کرد: وظيفه اصلي حکومت ديني تشکيل دولت رفاه و يک آسايشگاه در اين دنيا نيست بلکه غايت آن پروردن روح انسان ها است، البته به تعبير رهبر معظم انقلاب اين با زور و فرمان و دستور نمي شود بلکه مکانيزم آن چيز ديگري است.
معاون فرهنگي قوه قضاييه بيان کرد: براي آينده نيز بايد همين روحيه جهادي را گسترش بدهيم تا معنويت اصلي ما بالا برود چون گفتيم اين سطح عالي معنويت در جهاد حاصل مي‌ شود و پيش بيني مي‌ کنيم با وجود و حضور رهبر معظم انقلاب اين مسير ادامه پيدا مي‌ کند و از سوي ديگر معنويت هاي ديگر هم رشد مي‌ کند و آن هم در سطح دنيا مورد توجه قرار مي‌ گيرند و سير مسير تدريجي رو به تضايد براي افراد پديد مي‌ آيد.
وي با تأکيد بر اين که با جريان هايي از جمله اربعين معنويت جهادي گسترش خود را پيدا مي‌ کند، گفت: اگر ما در خارج از مرزهاي خودمان تلاش بيشتري داشته باشيم توفيقات ما چندين برابر مي‌ شود، چون گاهي اوقات بايد از بيرون به درون ترشح بشود تا اثر گذاري بيشتري داشته باشد.
حجت الاسلام والمسلمين صادقي در پايان تأکيد کرد: امروز فرصت هاي رشد معنوي زيادي از جمله اربعين، اعتکاف، فعاليت هاي جهادي، مناطق عملياتي جنوب و غرب و البته برخورد صحيح روحانيت و مسائل مختلفي وجود دارد که بايد از آنها به بهترين نحو استفاده کنيم؛ از جمله اين که شما ديديد همين فرصت سيل چه تأثيري در نگاه مردم به روحانيت و دين داشت چون حوزويان در اين جريان خوش درخشيدند
در ادامه اين نشست علمي، عليزاده، ضمن ارائه بحث درباره وضعيت فعلي معنويت ها، معنويت گرايي‌ها و نيز تغييرهاي آن پرداخت و معنويت قدسي را سيرورت توحيدي انسان دانست.
وي در سخنان خود درباره دو موضوع عمده بحث کرد که يکي شامل وضعيت کنوني معنويت گرايي در دنياي معاصر، آينده معنويت گرايي  و مطالبات انسان امروز از معنويت بود و ديگري، تبيين بايسته هاي معنويت در گام دوم انقلاب اسلامي.
عليزاده با اشاره به اين که امروز ما در حال گذار از مرحله اول هستيم، ضمن پرداختن به بيانيه گام دوم انقلاب اسلامي، گام اول را ظهور و تثبيت انقلاب برشمرد و گام دوم را بالندگي و توسعه عنوان کرد.
دبيري علمي اين نشست، بر عهده حجت الاسلام احمد کوهي بود؛ اين نشست که در سالن تالار امام مهدي (عج) پژوهشگاه دفتر تبليغات اسلامي برگزار شده بود، با استقبال علاقه مندان به اين مباحث و پوشش خبري خبرنگاران استاني به کار خود پايان داد. 
تعداد بازديد:201 آخرين تغييرات:98/07/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر