سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

هزار نیروی درمانی در کنار زائران اربعین/۱۷ هزار نیروی اورژانس

هزار نيروي درماني در کنار زائران اربعين/۱۷ هزار نيروي اورژانس

رئيس سازمان اورژانس کشور از همکاري وزارت بهداشت ايران و عراق براي ارائه خدمات سلامت به زائران اربعين حسيني خبر داد.
پيرحسين کوليوند، در حاشيه نخستين همايش بين المللي بهداشت و درمان به مناسبت اربعين حسيني گفت: کادر درماني ايران که به کشور عراق اعزام شده است براساس تفاهم نامه ميان وزارت بهداشت ايران و عراق علاوه بر موکب‌هاي سلامت و مراکز ويژه ايران، در بيمارستان‌هاي عراق نيز مستقر شده و به زائران خدمات رساني مي‌کنند.

وي افزود: متخصصان ايراني قلب، زنان، مغز و اعصاب، عمومي، جراحي، داخلي، گوش و حلق و بيني و ريه با استقرار در بيمارستان‌هاي کشور عراق به تمام زائران اربعين حسيني خدمات رساني مي‌کنند.
رئيس کميته بهداشت و درمان ستاد اربعين حسيني ۹۸ اضافه کرد: کادر کنترل و پيشگيري از بيماري‌هاي واگير و همچنين بهداشت و سلامت(محيط و تغذيه) ايران نيز با کارت شناسايي وزارت بهداشت عراق در مسيرهاي راهپيمايي، کنترل سلامت زائران را با همکاري کشور ميزبان انجام مي‌دهند.
رئيس سازمان اورژانس کشور با بيان اينکه امسال با توجه به پيش بيني افزايش تعداد زائران اربعين حسيني منابع انساني و پشتيباني نيز افزايش يافته است، گفت: در برخي منابع ۲۰ تا ۲۵ درصد و در برخي ديگر از منابع تا ۴۰ درصد افزايش داشته ايم.
وي با بيان اينکه ۱۷ هزار نيروي فوريت‌هاي پزشکي به زائران اربعين خدمات رساني مي‌کنند، افزود: ۲۰ هزار نيروي درماني در کنار نيروهاي حاضر در مناطق مرزي به زائران ارائه خدمات مي‌کنند. همه مرزهاي شرقي کشور که ميزبان زائران کشورهاي پاکستان و افغانستان هستند و مرزهاي شمالي کشور تحت پوشش خدمات بهداشتي درماني قرار دارند.
رئيس سازمان اورژانس کشور با اشاره به استقرار چهار بيمارستان تخصصي به منظور ارائه خدمات در بحران‌ها (بيوتروريسم، شيميايي و هسته اي) در مرزهاي غربي کشور، خاطرنشان کرد: در هر يک از گذرگاه‌هاي مرزي سه بالگرد آماده خدمات رساني است.
کوليوند افزود: در هر ۱۰ تا ۱۵ کيلومتر در مسير زائران اربعين حسيني در کشور، يک دستگاه آمبولانس و در هر ۳۰ کيلومتر يک دستگاه اتوبوس آمبولانس مستقر شده است. همچنين با برپايي درمانگاه‌ها و بيمارستان‌هاي سيار و نيز وجود دو فروند هواپيما که به بيمارستان هوايي تبديل شده اند، به زائران در حوادث احتمالي و موارد بيماري آنها خدمت رساني مي کنيم.
وي تاکيد کرد: کاروان سلامت براي ارائه خدمات به زائران اربعين حسيني به صورت رسمي روز دوشنبه از جوار مرقد بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران و شهداي معزز به مسيرهاي راهپيمايي ميليوني اربعين حسيني اعزام مي‌شوند.
وي با اشاره به برگزاري جلسه مشترک با سفراي کشورهاي افغانستان، پاکستان و عراق در روز گذشته گفت: هماهنگي‌ها و برنامه ريزي‌هاي لازم به منظور همکاري براي ارائه خدمت به زائران اربعين حسيني صورت گرفته است.
کوليوند اضافه کرد: براساس تفاهم نامه‌اي که با وزارت بهداشت عراق امضا شد پزشکان، متخصصان، نيروهاي درمان، اعزام و دارو و تجهيزات پزشکي به کشور عراق ارسال مي‌شوند و در قالب کارگروه‌هاي مشترک گروه‌هاي مديريت بيماري‌هاي واگير با اداره بهداشت عراق همکاري خواهند کرد.
وي با اشاره به افزايش مشارکت‌هاي مردمي با زائران اربعين گفت: ستاد اجرايي فرمان حضرت امام (ره)، کلينيک‌هاي سيار با ۳۵۰ متخصص داوطلب به کشور عراق اعزام کرده است که در آن‌ها درمانگاه‌هاي تخصصي دندانپزشکي و دياليز مستقر است.
رييس سازمان اورژانس کشور گفت: با کسب مجوز از کشور عراق، ۳۵ دستگاه آمبولانس و هفت دستگاه اتوبوس آمبولانس به اين کشور اعزام شده است و ۵۰ دستگاه آمبولانس و ۲۰ دستگاه اتوبوس آمبولانس ديگر نيز در مرزهاي دو کشور مستقر هستند تا در صورت نياز براي ارائه خدمت به عراق يا ايران اعزام شوند. 
تعداد بازديد:159 آخرين تغييرات:98/07/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر