یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/قرآن

۵۰۰ محفل قرآنی در ایام اربعین، میزبان قاریان و گروه های تواشیح

۵۰۰ محفل قرآني در ايام اربعين، ميزبان قاريان و گروه هاي تواشيح

حسن محمدي، مسئول کارگروه قرآني اربعين در خصوص برنامه هاي جاري در موسم اربعين گفت: بالغ بر ۵۰۰ محفل را در موسم اربعين برگزار خواهيم کرد.
نشست خبري تشريح فعاليتهاي قرآني اربعين حسيني ۹۸ از سوي کارگروه فعاليتهاي قرآني کميته فرهنگي آموزشي اربعين با حضور حجت الاسلام حميد احمدي رييس کميته فرهنگي آموزشي اربعين و حسن محمدي مسئول کارگروه فعاليتهاي قرآني کميته فرهنگي آموزشي اربعين، عصر ديروز شنبه ۱۳ مهر ماه در محل اتحاديه تشکل هاي قرآن و عترت کشور برگزار شد.

در ابتداي اين نشست حجت الاسلام احمدي با بيان اينکه برنامه هاي متعدد فرهنگي در موسم اربعين حسيني طراحي شده است، گفت: بر اساس مخاطبان نوع فعاليتهاي فرهنگي متفاوت خواهد بود و برنامه هاي متعددي درهمين زمينه اجرا خواهد شد. از سوي ديگر تمام فعاليتها بايد در چارچوب قوانين دولت عراق بوده و احترام به حاکميت عراق و تکريم مردم عراق به عنوان ميزان اربعين بسيار ضروري و لازم است و بايد سنت هاي آنان محترم شمرده شود.
وي ادامه داد: يکي از برنامه هاي کميته فرهنگي آموزشي اربعين کاهش و مديريت انتظارات زائر است.  در اکثريت ذهن ها سفر اربعين سفري رايگان است در حالي که اين چنين نيست و عدم رايگاني نارضايتي را به ارمغان مي آورد. موارد زيادي بوده است که افرادي با مراجعه به بعثه مقام معظم رهبري، ستاد اربعين و يا کنسول گري ايران در عراق درخواست کمک براي بازگشت از اين کشور را داشته اند.
احمدي تأکيد کرد: بايد هشيار باشيم  که با وجود ذهنيت هاي خاص و متفاوتي که در عراق وجود دارد بتوانيم هوشمندانه عمل کنيم. «حب الحسين يجمعنا» حديث نيست، بلکه شعاري است که با بر اساس حساسيت منطقه و هوشمندي طرف عراقي انتخاب شده است.
وي با اشاره به اينکه امام حسين(ع) محور فضائل است، افزود: اربعين تجلي گاه تجمعي فراملي و فراديني و فراقومي است که  در اين موسم بيش از صد موسسه هماهنگي و هم افزايي انجام شده است.
رييس کميته فرهنگي آموزشي اربعين تأکيد کرد: اتحاديه تشکل هاي قرآن و عترت کشور از سال ۹۵ با رايزني و هماهنگي با کميته فرهنگي آموزشي اربعين فعاليتهاي قرآني را برعهده گرفت. علاوه بر آن نيز کاروان هاي قرآني از استانها عازم اربعين حسيني مي شوند.
احمدي اضافه کرد: بسياري از موکب داران قاريان را هماهنگ کرده از اين رو پس از پايان مراسم اربعين از برترين موکب داران عراقي تجليل خواهيم کرد. در اين تجليل به آنان هداياي فرهنگي اي اهدا مي شود که در آن قرآن کريم چاپ جمهوري اسلامي ايران است. اين امر باعث رفع شبهات و تبليغات گسترده خواهد بود.
وي در خصوص تحرکات اخير در عراق گفت: ما اجازه دخالت در مسائل داخلي عراق را نداريم، اما حفظ اربعين براي مردم عراق بايد بسيار مهم است و تضعيف و تخريب اين مسأله به ضرر مردم عراق خواهد بود.
۵۰۰ محفل قرآني در ايام اربعين ميزبان قاريان و گروه هاي تواشيح
در ادامه حسن محمدي، مسئول کارگروه قرآني اربعين در خصوص برنامه هاي جاري در موسم اربعين گفت: امسال کارواني ۳۰ نفره در بالغ بر سي موکب با همکاري کميته مراسمات اجراي محافل را بر عهده خواهند داشت.
وي ادامه داد: امسال ۲۰۰ نفر ثبت نام کردند که از ميان آنها قاريان برجسته و ممتازي براي همراهي و  اجراي برنامه انتخاب شدند.
محمدي افزود: بالغ بر ۵۰۰ محفل را در موسم اربعين برگزار خواهيم کرد و سه موکب موسسات قرآني را به عنوان محل استقرار قرار داده ايم. همچنين برنامه هاي فردي نيز همچون تجهيز مواکب و اهداي مصحف قرآن کريم با همکاري مرکز طبع و نشر قرآن کريم و سازمان اوقاف و امور خيريه از ديگر برنامه هاي امسال است.
مسئول کارگروه فعاليت هاي قرآني اربعين نيز گفت: چند محفل قرآني که به صورت مشترک با کشور عراق مي باشد از شبکه قرآن و معارف اسلامي پخش خواهد شد.همچنين طبق رايزني هاي انجام شده بعد از موسم اربعين نيز برنامه هاي خود را با برپايي دوره هاي آموزشي ادامه خواهيم داد. 
تعداد بازديد:241 آخرين تغييرات:98/07/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر