پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

سقط چه بر سر زنان می‌آورد

سقط چه بر سر زنان مي‌آورد

بر اساس مطالعات انجام شده، مادراني که اقدام به سقط جنين مي‌کنند بيش از ديگر زنان به رفتارهاي ناسالم ازجمله خودکشي، اعتياد، اضطراب و اختلالات رواني گرايش پيدا مي‌کنند.
دعوا بالا گرفته و مدت هاست مساله سقط جنين به جدالي چند بعدي تبديل شده است. دين، اخلاق، حقوق، فمينيسم، بهداشت و سلامتي به پاي ميز بحث آمده اند. فارغ از امکان، مجوز قانوني و حتي مخاطراتي که بر اثر سقط متوجه جسم مادر مي شود، روح و روان مادران را تحت تاثير قرار داده و به شدت به آن ها آسيب روحي مي زند.  

نرخ خودکشي يکي از فاکتورهاي بررسي سلامت و بهداشت روان است که از شرايط بحران رواني خبر مي دهد.  نرخ خودکشي زنان در ۱۲ ماه پس از سقط در مقايسه با زايمان، حدود ۶ برابر در کشورهاي اروپاي شمالي (اسکانديناوي) اندازه گيري شده است. در پژوهش هاي مشابه در انگلستان و ايالات متحده،  نرخ هاي ۳.۲۵ و ۲.۶ برابر به دست آمده است.
بيماري هاي رواني در کمين سقط کنندگان جنين
فاکتور ديگري که بيانگر شرايط بحراني روان است، تعداد افراد بستري شده در بيمارستان هاي روانپزشکي است. پژوهش ها نشان مي دهد در سه ماه اول پس از سقط جنين نرخ بستري مادران در بيمارستان روان پزشکي، بيش از ۵ برابر جمعيت گواه گزارش شده است.
نتايج پژوهشي که در نيوزيلند انجام شده است حاکي از اين است که زناني که به صورت خودخواسته و عمدي به بارداري خود خاتمه داده اند، بيشتر از زناني که باردار نيستند و همچنين بيشتر از زناني که بارداري خود را به پايان مي رسانند از مشکلات رواني مانند افسردگي اساسي، اختلالات اضطرابي، تفکرات خودکشي، وابسته شدن به الکل و مشکلات مربوط به مواد رنج مي برند.
مادران سقط کننده و درگيري با اعتياد
در زمينه مشکلات رفتاري مادران، نتايج آماري نشان دهنده تفاوت هاي چشمگير در ناسازگاري هاي رفتاري در ميان خانواده است.  بر اساس نتايج يک پژوهش کانادايي زنان پس از بحران سقط، اغلب مشکلاتي در ارتباط با فرزندان ديگر خود دارند و ريسک احتمال سوء رفتار با ديگر فرزندان در اين زنان بالاتر است.  همچنين سقط عمد فرزند با رفتارهاي پرخطر و خود تنبيه کننده ناشي از احساس گناه مانند خودعقيم سازي، سوء مصرف مواد مخدر، عادت هاي غيرعادي خوردن (که منجر به چاقي يا لاغري غير طبيعي شده) و افکار خودکشي همبسته است.
از سوي ديگر پس از سقط روابط زن با همسر و ديگر اعضاي خانواده اش به طور معناداري دچار تغيير مي شود. احساس ترس، ناراحتي، سردرگمي، اضطراب و خدشه دار شدن رابطه با والدين برخي علائم مشاهده شده در ديگر کودکان اين خانواده ها است.  
درگيري مادران پس از سقط با اضطراب مرگ
يکي از مشکلات اضطرابي زنان پس از سقط جنين انواع فوبيا است. تحقيقات نشان داده اند که زنان با يک بار سقط جنين کمتر از زناني که بارها به اين عمل مبادرت ورزيده اند دچار ترس هاي غيرعادي مي شوند.
اضطراب مرگ نيز در دوران سوگواري پس از سقط افزايش مي يابد.  همچنين اختلال اضطراب فراگير که با احساس نگراني بدون منبع مشخص و در اکثر ساعات روز همراه است (GAD) در اين زنان بيشتر گزارش مي شود.  
برخي پژوهش ها به صورت مقايسه اي به مشکلات روحي زناني که به صورت غيرعمد با سقط فرزندشان روبه‌رو شده اند با زناني که به سقط عمدي مبادرت ورزيده، پرداخته اند. در پژوهشي که در سال ۲۰۰۵ به چاپ رسيد ميزان اضطراب تا يک سال پس از سقط در سقط عمد بسيار بالاتر از سقط هاي خود به خودي اندازه گيري شده بود.  
سقط و بروز اختلالات خواب 
اختلالات خواب، از جمله مهم ترين مشکلات زنان پس از سقط است. ۲۳ درصد از زنان روياهاي تکراري اضطراب زا گزارش داده اند، ۴۵ درصد مي گويند گويي واقعه را دوباره زنده تجربه مي کنند، ۲۹ درصد مي گويند خاطرات سقط بارها هجوم مي آورد و ۳۵ درصد از زنان تا مدت ها از هر آن چه آن ها را به ياد سقط فرزندشان انداخته اجتناب مي کنند.
زني ۲۲ ساله در اين باره گفته است: روح کودکم را حس مي کنم که هر شب به سوي من مي آيد. برخي روياهاي حاوي مضامين مربوط به زنده بودن فرزند خود و بزرگسالي او مي بينند. در کتاب «سقط؛ فقدان و بازيابي هويت» نويسنده کابوس هاي خود را با مضمون مرگ يا غرق شدن يک نوزاد در آب تصوير کرده  است.
طيبه خدابخشي-کارشناس ارشد روانشناسي 
تعداد بازديد:253 آخرين تغييرات:98/07/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر