یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

آنکارا: تل ابیض به محاصره درآمده است/ قسد: ۴۵ کشته داده‌ایم

آنکارا: تل ابيض به محاصره درآمده است/ قسد: ۴۵ کشته داده‌ايم

نيروهاي قسد از کشته شدن ۴۵ نفر از نيروهاي خود طي چهار روز گذشته خبر دادند و اين در حالي است که وزارت دفاع ترکيه از کشته شدن بيش از ۴۰۰ نفر از نيروهاي قسد خبر داده است.
«رجب طيب اردوغان»، رئيس جمهور ترکيه روز چهارشنبه از آغاز رسمي عمليات نظامي در شمال سوريه خبر داد.  رئيس جمهور ترکيه با اعلام اين که عمليات نظامي در شمال سوريه با نام «چشمه صلح» است، همچنين گفته است که عمليات «چشمه صلح» عليه داعش و پ.ک.ک/ي.پ.گ است. رئيس جمهور ترکيه همچنين هدف از اين عمليات را جلوگيري از ايجاد گذرگاه تروريستي در طول مرزهاي جنوبي کشورش و  بازگرداندن صلح به مناطق شرقي فرات و شمال سوريه عنوان کرده است.به گفته اردوغان، عمليات چشمه صلح تهديدات تروريستي عليه ترکيه را خنثي خواهد کرد و منجر به ايجاد يک منطقه امن مي‌شود.

کشته شدن ۴۵ نفر از نيروهاي قسد طي ۴ روز گذشته
خبرنگار الجزيره گزارش داد: نيروهاي قسد از کشته شدن ۴۵ نفر از نيروهاي خود طي چهار روز گذشته خبر دادند و اين در حالي است که وزارت دفاع ترکيه از کشته شدن بيش از ۴۰۰ نفر از نيروهاي قسد خبر داده است.
الجزيره اعلام کرد که تاکنون هشت نفر از شبه نظاميان وابسته به ترکيه هم کشته شده اند.
درباره تحولات ميدان جنگ هم خبرنگار الجزيره گزارش داد که ارتش ترکيه و شبه نظاميان وابسته به آن تاکنون بر ۲۵ روستا در محورهاي تل ابيض و راس العين مسلط شده اند.
خبرنگار الجزيره اعلام کرد: نيروهاي ارتش ترکيه و شبه نظاميان وابسته به آن تل ابيض را محاصره کرده اند اما به آن وارد نشده اند تا بتوانند مين ها را جمع آوري کنند.
در حالي  که آنکارا از تسلط بر شهر راس العين خبر مي دهد اما نيروهاي قسد ضمن تکذيب آن از درگيري هاي شديد در منطقه صنعتي راس العين خبر دادند.
تسلط ارتش ترکيه و شبه نظاميان آن بر چند منطقه در حومه حسکه
از سوي ديگر خبرنگار سانا گزارش داد: نيروهاي نظامي رژيم ترکيه چند موضع وابسته به شبه نظاميان قسد را در حومه شمالي حسکه به اشغال خود درآورد. نيروهاي متجاوز رژيم ترکيه شهرک هاي مبروکه و تل جنب در حومه راس العين را به اشغال خود درآوردند و جنگنده هاي اين رژيم به روستاي صالحيه واقع در جاده تل تمر-راس العين در حومه شمالي حسکه حمله کردند. جنگنده پس از فرار نيروهاي قسد، نيروهاي رژيم ترکيه وارد روستاي التروازيه شدند و جاده بين المللي حسکه-حلب را قطع کردند.
خارج شدن نيروگاه برق قامشلي از مدار به علت هدف قرار گرفتن از سوي ارتش ترکيه
خبرنگار سانا در حسکه گزارش داد: نيروگاه برق در شمال قامشلي به علت هدف قرار گرفتن از سوي متجاوزان ترکيه از مدار خارج شد.
محتواي اطلاعيه هايي که هواپيماهاي ترکيه اي بر روي تل ابيض ريختند
هواپيماهاي ترکيه اي اطلاعيه هايي بر فراز شهر تل ابيض در شمال شرق سوريه ريختند.
در اين اطلاعيه ها از غيرنظاميان خواسته شده است که از مواضع شبه نظاميان قسد دور شوند.
ارتش ترکيه در اطلاعيه هاي خود تاکيد کرده است که اگر  گروههاي تروريستي و داعش نبودند، ساکنان اين مناطق همچنان در صلح به سر مي بردند.
در اين اطلاعيه ها، ارتش ترکيه اعلام کرده است که به دنبال بازگردانيدن امنيت به منطقه و نابودي گروههاي ترويستي که به دنبال فريب دادن ساکنان با وعده هاي توهمي هستند، است.
ارتش ترکيه در اين اطلاعيه هاي خود از همه کساني که به زور سلاح در دست گرفته اند خواست که سلاح خود را بر زمين بگذارند و به سوي خانواده خود بازگردند.
در اين اطلاعيه ها ادعا شده است که عمليات موسوم به چشمه صلح در راستاي برقراري صلح در همه اين مناطق است.
دست رد اردوغان به سينه ترامپ
مولود چاوش‌اوغلو وزير خارجه ترکيه امروز شنبه در سخناني پيشنهاد دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا در خصوص ميانجيگري ميان آنکارا و کُردهاي سوريه به منظور توقف حمله به شمال سوريه را رد کرد.
وزير خارجه ترکيه در اين باره اعلام کرد: ما با تروريست‌ها مذاکره نمي‌ کنيم. تنها چيزي که اين تروريست‌ ها بايد انجام دهند، اين است که سلاح را کنار بگذارند. ما پيشتر در ترکيه راه حل سياسي را آزموديم و ديديم که چه اتفاقي افتاد.
گفتني است، دونالد ترامپ رئيس‌جمهوري آمريکا پيشتر در حساب کاربري خود در توئيتر مدعي شده بود که ۳ راه حل درباره عمليات ترکيه در سوريه وجود دارد: يا هزاران نظامي اعزام کنيم و از نظر نظامي پيروز شويم، يا از طريق تحريم به امور مالي ترکيه به شدت آسيب بزنيم و يا ميان ترکيه و کردها براي يک توافق ميانجي گري کنيم.
واکنش آنکارا به بيانيه اتحاديه عرب
 وزارت خارجه ترکيه امروز شنبه در واکنش به اقدام اتحاديه عرب در محکوم کردن حمله آنکارا به شمالي سوريه اعلام کرد: دبيرکل اتحاديه عرب با متهم کردن آنکارا در جرايم گروه تروريستي شريک شده و به جهان عرب خيانت کرده است.
حامي آکسوي سخنگوي وزارت خارجه ترکيه در پاسخ به سئوالي درباره نشست امروز اتحاديه عرب گفت: اولين و بزرگترين قرباني پاکسازي قومي و نژادي و نيز جنايات ضدانساني که از سوي پ‌ي‌د/ پ‌ک‌ک به انجام رسيده و باعث شده است که آن ها از خانه هاي خود در شرق فرات آواره شوند، عرب ها هستند.
سخنگوي وزارت خارجه ترکيه در ادامه افزود: دبيرکل اتحاديه عرب به جاي اينکه صداي جهان عرب باشد و از حقوق اعراب سوريه دفاع کند، تعجب برانگيز است که از حاميان جنايت عليه عرب ها و تروريست هائي که يک وطن عربي را تجزيه مي کنند؛ حمايت مي کند.
وي بي‌اشاره به نقض منشور ملل متحد در حمله به بخشي از خاک يک کشور مستقل بدون کسب مجوز از دولت قانوني دمشق ادعا کرد: اتحاديه عرب که نسبت به اقدامات غيرانساني در قدس و خاورميانه و آفريقاي شمالي سکوت کرده است، با اشغالگر ناميدن ترکيه به جاي يک گروه تروريستي که تماميت ارضي سوريه را هدف قرار داده است، شريک جنايت اين گروه شده است و به جهان عرب خيانت مي کند.
بيانيه اتحاديه عرب درباره حمله ترکيه به شمال شرق سوريه
وزيران خارجه اتحاديه عرب در نشست ويژه خود درباره حمله نظامي ترکيه به شمال شرق سوريه با صدور بيانيه اي خواهان توقف حمله ترکيه شد و آنکارا را مسئول تبعات اين تجاوز شامل گسترش تروريسم و بازگشت گروههاي تروريستي دانست.
در اين بيانيه ضمن محکوميت حمله ترکيه به شمال سوريه از اين کشور خواسته شده که هرچه سريع‌تر نيروهاي خود را از سوريه خارج کرده و اين عمليات را متوقف کند.
وزيران خارجه اتحاديه عرب از شوراي امنيت خواستند که تدابير لازم را براي توقف حملات به ترکيه به کار گيرد.
در اين نشست احمد ابوالغيط دبير کل اتحاديه عرب مامور ابلاغ مضمون بيانيه و تصميم اعراب به شوراي امنيت با هماهنگي با عضو عربي در شوراي امنيت يعني کويت شد.
وزيران خارجه عربي بر وحدت اراضي سوريه تاکيد و اعلام کردند که خروج نيروهاي خارجي اجازه بازگشت سوريه را به جامعه عربي مي دهد.
در اين نشست اتخاذ اقدامات سياسي، اقتصادي، فرهنگي و گردشگري ضد ترکيه مورد بررسي قرار گرفت.
اتحاديه عرب در اين بيانيه با محکوم کردن تجاوز ترکيه به خاک سوريه، اين اقدام را در تناقض آشکار با منشور سازمان ملل و قطعنامه ۲۲۵۴ شوراي امنيت و تهديدي مستقيم عليه امنيت جهان عرب و صلح جهاني دانستند.
اين بيانيه هر تلاش و اقدام سوريه براي مقابله با تجاوز ترکيه را، حق مسلم اين کشور در دفاع مشروع از خود بر اساس اصل ۵۱ منشور ملل متحد خواند.
در ادامه اين بيانيه وزيران خارجه اتحاديه عرب بر پايان فوري تجاوز ترکيه و عقب نشيني بدون شرط نيروهاي نظامي اين کشور از خاک سوريه تاکيد کردند.
در بيانيه پاياني اين نشست همچنين هشدار داده شده است در صورت عدم توقف فوري عمليات ترکيه، اجراي برخي اقدامات تنبيهي عليه آنکارا مد نظر قرار خواهد گرفت.
اين بيانيه بر بررسي اتخاذ اقداماتي فوري براي مقابله با تجاوزگري ترکيه از جمله کاهش روابط ديپلماتيک و توقف همکاري نظامي و بازنگري در سطح روابط اقتصادي و فرهنگي و گردشگري با ترکيه تاکيد کرد.
قطر و سومالي با بيانيه صادر شده نشست وزيران خارجه اتحاديه عرب مخالفت کردند.
برلين فروش تسليحات به ترکيه را متوقف مي کند
هايکو ماس وزير خارجه آلمان امروز شنبه و در واکنش به ادامه حمله ترکيه به شمال سوريه اعلام کرد: برلين فروش تسليحات به ترکيه را متوقف مي کند.
بر اساس اعلام اين خبرگزاري، وزير خارجه آلمان در اين خصوص گفت: به دليل تهاجم ترکيه به شمال سوريه، دولت آلمان تصميم گرفته است تا مجوزهاي فروش هرگونه تجهيزات نظامي که مي تواند در سوريه توسط اين کشور مورد استفاده قرار گيرد را متوقف کند.
هايکو ماس در ادامه گفت که برلين پيشتر نيز در سال ۲۰۱۶ ميلادي محدوديت هائي را بر فروش تسليحات بر ترکيه وضع کرده بود و تنها در صورت توقف حمله کنوني آنکارا، امکان بررسي لغو اين محدوديت ها وجود دارد.
واکنش بوسني و هرزگوين به حمله ترکيه به شمال شرق سوريه
شفيق ظفروويچ عضو شوراي رياست جمهوري بوسني و هرزگوين امروز شنبه با صدور بيانيه‌اي در ارتباط با حمله ترکيه به شمال سوريه اعلام کرد: معتقديم که ترکيه استفاده از نيروي نظامي را به دلايل معتبري مانند حفظ ثبات و امنيت خود، مبارزه با تروريسم و کمک براي بازگشت پناهجويان سوري به کشورشان به انجام رسانده است.
عضو شوراي رياست جمهوري بوسني و هرزگوين در اين باره ادعا کرد: مطمئنيم ترکيه که استفاده از نيروي نظامي را ترجيح داده است، با اعتدال رفتار خواهد کرد و فعاليت‌هاي آن متناسب و متوازن خواهد بود. 
تعداد بازديد:217 آخرين تغييرات:98/07/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر