یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

جزئيات حمله موشکي به نفتکش ايراني در نزديکي بندر جده عربستان

سازمان بنادر و دريانوردي تاکيد کرد: هيچ مرجع دريايي منطقه اي به درخواست کمک نفتکش ايراني در زمان حادثه پاسخ نداد که اين خلاف عرف و تعهدات بين‌المللي است.
به نقل از سازمان بنادر و دريانوردي، اين سازمان درخصوص حملات تروريستي به کشتي MT Sabiti تحت پرچم جمهوري اسلامي ايران و برخي ادعاها مبني بر قصد کمک به اين نفتکش در زمان حادثه، معاونت دريايي سازمان بنادر و دريانوردي موارد زير را براي شفاف سازي حادثه و تنوير افکار عمومي اعلام کرد:

۱- کشتي MT Sabiti در تاريخ ۱۱ اکتبر ۲۰۱۹ در مسير درياي مديترانه در دو نوبت در ساعت هاي ۰۱:۳۰ و ۰۱:۵۰ GMT در درياي سرخ و در ۶۰ مايلي سواحل عربستان (بندر جده) از طريق اصابت احتمالاً دو فروند موشک مورد حمله تروريستي قرار مي‌گيرد. در نتيجه اين حمله، دو مخزن کشتي صدمه ديده، موجب خروج نفت خام به دريا مي‌گردد و کشتي در شرايط نامتعادل قرار مي‌گيرد.
۲- کشتي از طريق سه تجهيز ابتدا از ساعت ۰۵:۱۱ الي ۰۷:۲۰ GMT ‌بر روي کانال‌هاي MF، HF  و SAT-C و VHF براي ۱۶ مرتبه پيام اعلام اضطرار را مخابره مي‌نمايد. با توجه به عدم دريافت هرگونه پاسخ از مراکز نجات دريايي منطقه، مجدداً در ساعت ۰۸:۲۰ GMT از طريق ارسال ايميل به مرکز هماهنگي نجات دريايي جده، مصر و سودان اعلام مي‌نمايد که کشتي مورد حمله از سوي به احتمال قوي دو فروند موشک قرار گرفته و صدمه ديده است.
به علاوه، کشتي به سمت راست انحراف يافته است و بار آن در حال خروج به دريا است و از اين رو درخواست کمک فوري کرده است. همچنين در ساعت ۰۵:۵۵ GMT، مرکز هماهنگي نجات دريايي ‌بندرعباس، موضوع را از طريق تماس تلفني به مرکز هماهنگي نجات دريايي جده اعلام مي کند که پاسخ جده مبني بر بزرگ‌نمايي شرکت ملي نفتکش ايران و عدم تأييد پيام اضطرار را دريافت مي‌کند و قول بررسي و پاسخ مجدد داده مي‌شود.
۳- در ساعت ۰۷:۳۰ GMT، ‌ مرکز هماهنگي نجات دريايي جده مجدداً اعلام بي‌اطلاعي مي کند.
۴- در ساعت ۱۰:۰۰ دو فروند بالگرد، از روي ناو جنگي در نزديکي کشتي به سوي آن به پرواز در آمده، و پس از انجام گشت، در ساعت ۱۰:۱۰ مجدداً به کشتي جنگي ملحق شده است.
۵- در اين فاصله، از طرق متعدد از کشتي و مرکز هماهنگي نجات دريايي بندرعباس، اطلاع‌رساني لازم مطابق با مقررات بين‌المللي به مرکز هماهنگي نجات دريايي جده صورت مي گيرد که متاسفانه، علي رغم تاکيد مقررات بين‌المللي دريانوردي و نياز کشتي به کمک مبرم جهت برقراري تعادل، هيچ گونه اقدامي در منطقه صورت نپذيرفته است.
سازمان بنادر و دريانوردي به عنوان مرجع دريايي ذي صلاح جمهوري اسلامي ايران، اين مساله را خلاف عرف و تعهدات بين‌المللي و همچنين اصول انسان دوستانه تلقي مي کند. 
تعداد بازديد:203 آخرين تغييرات:98/07/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر