جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

عربستان بپذیرد، ایران در مسئله یمن میانجیگری خواهد کرد

عربستان بپذيرد، ايران در مسئله يمن ميانجيگري خواهد کرد

رئيس مجلس گفت: اگر سعودي‌ها راه حل سياسي را بپذيرند ايران در مسئله يمن ميانجيگري خواهد کرد، اما آمريکا تصور مي کند هنوز زمان دوشيدن پول از عربستان براي اصلاح تمام نشده است.
علي لاريجاني و «کلاود ياروت» نايب‌رئيس پارلمان آلمان امروز (سه‌شنبه 23 مهر) در حاشيه برگزاري يکصد و چهل و يکمين اجلاس اتحاديه بين المجالس جهاني (IPU) ديدار و گفت وگو کردند.

لاريجاني در ابتداي اين ديدار گفت: ايران در رابطه با رفتار ترکيه اعتراض و مخالفت هاي خود را اعلام کرده است چرا که کشتار و آوارگي را دامن مي‌زند و مسائل سوريه را پيچيده تر مي کند، اما نبايد اجازه داد ماجراي اخير سوريه عميق شود.
وي تصريح کرد: نقش اتحاديه اروپا در سوريه نمي تواند صرفاً نصيحت باشد، در حاليکه شما عادت کرده ايد فقط نصيحت کنيد؛ آلمان مي تواند نقش قوي‌تري بازي کند اما اين گونه نشده است.
رئيس مجلس با بيان اينکه تنشي در خليج فارس وجود ندارد، افزود: صيانت از خليج فارس جزو دستور کارهاي جمهوري اسلامي ايران است اما مشکل از بازيگران ديگر منطقه است، البته پيشنهاد "طرح صلح هرمز" مطرح شده توسط رئيس جمهور ايران براي حفظ امنيت خليج فارس است و در اين مسير نيازي به نيروهاي خارج از منطقه نيست.
وي بيان کرد: اگر سعودي‌ها راه حل سياسي را بپذيرند ايران در مسئله يمن ميانجيگري خواهد کرد، البته آمريکا تصور مي کند هنوز زمان دوشيدن پول از عربستان تمام نشده است.
در ادامه نايب رئيس پارلمان آلمان با بيان اينکه آلمان عميقاً نگران مداخله سياسي ترکيه در سوريه است، گفت: موج جديد مهاجرت به سمت اربيل و ديگر شهرهاي کردنشين عراق نگران کننده است.
نايب‌رئيس پارلمان آلمان در پاسخ به اين پرسش لاريجاني مبني بر اين که اتحاديه اروپا براي سوريه چه کاري مي تواند انجام دهد، تصريح کرد:  اتحاديه اروپا از روسيه درخواست فشار بر اردوغان را داشته و اينکه به ترکيه اسلحه فروخته نشود، اما اردوغان گفته است اگر در مسئله نظامي‌گري سخت بگيريد، موج آوارگان را به سمت اروپا رها مي کنم، البته ايران مي‌تواند در اين مسئله کمک رسان باشد.
وي ادامه داد: اتحاديه اروپا و آلمان همه بايد مسئوليت پذير باشيم، چرا که اين به نفع مردم و دولت هاست، لذا بايد از فرصت کميته قانون اساسي استفاده و اين کميته را تقويت کرد تا به گزينه‌هاي حل و فصل مسئله سوريه برسند.
نايب رئيس پارلمان آلمان با بيان اين که از نقش پاکستان براي مذاکره به منظور رفع اختلاف هاي ميان سعودي‌ها و ايران استقبال مي کنند، اظهار کرد: وضعيت انساني در يمن فاجعه بار است. 
تعداد بازديد:197 آخرين تغييرات:98/07/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر