سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه

راهپیمایی اربعین پیام عاشورا را به جهان منتقل می‌کند

راهپيمايي اربعين پيام عاشورا را به جهان منتقل مي‌کند

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: حرکت اربعين و اين حضور و رفت و آمد و قيام، محققين و پژوهشگران و نخبگان را وادار مي کند تا ببينند ماهيت اين حرکت چيست.
آيت‌الله سيدهاشم بطحايي پيرامون راهپيمايي اربعين حسيني گفت: حادثه دل خراش سال ۶۱ هجري که دل اهل حق را لرزانده بود و مي لرزاند موجب مي شود که اين ايام سرشار از حزن و اندوه باشد. حادثه کربلا در حقيقت سدي بود در برابر سيل بنيان کني که به وسيله يزيد اين نااهل بني اميه به وجود آمده بود. نهضت کربلا راه اين سيل را سد کرد و جلوي جريان آن را گرفت، اما با آن حوادثي که به وجود آوردند يعني ماجراي اسارت و تاخت و تازي که در ميدان کربلا نسبت به ابدان طيبه ائمه اطهار کردند، به خيال خودشان مي خواستند مشعل امامت و ولايت را براي هميشه خاموش کنند، اما همان طور که قرآن مي فرمايد: «يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ».

عضو مجلس خبرگان رهبري افزود: جريان کربلا با فراز و نشيب ها و افت و خيزها در طول تاريخ پيش آمد تا اين که جمهوري اسلامي شکل گرفت که در حقيقت برافرازنده پرچم ولايت و حق و حقيقت و اجراي احکام قرآن و سنت نبوي است. بايد بگوييم فرهنگي که براي نابودي آن قرن ها مبارزه شد، اما در عين حال چون حق بود از بين نرفت، جمهوري اسلامي آمد و اين پرچم را با همه هزينه ها و زحمت ها و سختي هايي که اين ملت متحمل شد دوباره به اهتزاز درآورد. سختي هاي مانند جنگ تحميلي، جنگ اقتصادي، جنگ فرهنگي، جنگ سياسي و حتي بين المللي عليه اين انقلاب به راه انداختند، اما موفق نشدند. به اين دليل که در مسير حق بود. قرآن مي گويد «إِن تَنصُرُوا اللَّـهَ يَنصُرْکُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ». آرام آرام در مقطعي قرار گرفتيم که نهضت حسيني احيا کننده فرهنگ و تمدن اسلامي شده است.
وي سپس گفت: پيامبر (ص) مي گويد «حُسَيْنٌ مِنِّي وَ أَنَا مِنْ حُسَيْن». پيامبر (ص) فرهنگ جاهليت را در زمان خود از بين برد، اما آثار آن باقي ماند و بعد از رحلت پيامبر (ص) باز هم آن هايي که دل شان براي جاهليت پر مي زد مثل بني اميه، به احياگر فرهنگ جاهليت تبديل شدند. امروز مي‌بينيم جمهوري اسلامي آمده و آن هدفي که حسين بن علي (ع) براي احياي آن قيام کرده بود و آن فرهنگ متمدنانه اسلام که پيامبر (ص) آورنده آن بود را بعد از افت و خيزهاي گوناگون در طول قرن ها زنده کرده است.
هاشم بطحايي ادامه داد: علي رغم هزينه هاي کلان و انساني، اقتصادي، سياسي و فرهنگي، جمهوري اسلامي امروز اين پرچم را به نحو محسوس و چشمگيري در دنيا برافراشته است. امروز اين قيام و حرکتي که در ايران به وجود آمده فراگير و بين‌المللي شده است و ديگر به منطقه منحصر نيست و بايد بگوييم پنج قاره روي زمين به اين پرچم گرويده اند. اين که هر سال مردمي از اطراف و اکناف دنيا و غرب و شرق با همه زحمت ها و راهپيمايي هايي که بعضاً خسته کننده و ناراحت کننده مي شود در هواي گرم در بيابان و در صحرا به اين سمت و سو مي آيند، قهراً انسان هاي مختلف را به اين پرسش و جويايي و تحقيق و پژوهش وادار مي کند که منشأ اين قضيه چيست؟
وي همچنين عنوان کرد: در دنيا انسانِ کشته شده و جنگ بسيار فراوان بوده است. جنگ ايران و عراق، جنگ ويتنام، جنگ جهاني اول، جنگ جهاني دوم و بسياري جنگ هاي ديگر که گاهي مي‌بينيم از آن ها يادي هم نمي شود و در بستر تاريخ افتاده اند. اما قيام حسين بن علي (ع) اين چنين دنيا را متوجه خود کرده است. اين حضور و رفت و آمد و قيام و حرکت، محققين و پژوهشگران و نخبگان را وادار مي کند تا ببينند ماهيت اين حرکت چيست؟ قضيه چه بوده است؟ آيا يک جنگ شخصي بوده يا يک جنگ فرهنگي بوده است؟ جنگ اقتصادي، سياسي و يا جنگ قدرت بوده است؟ خير، هيچ کدام از اين جنگ ها نيست، بلکه جنگ فرهنگ و تمدن با جاهليت بوده است. اين است که مقام معظم رهبري از فرهنگي نوين و تمدن نوين اسلامي سخن مي گويند.
هاشم بطحايي افزود: در لابلاي اين حرکت، پيام اين حرکت منتقل مي شود و افراد مختلف را وادار مي‌کند که ببينند جريان چه بوده است. بالاخره دو جريان و دو گروه با يکديگر درگير شده اند. يک گروه اندک و مدعو به فرماندهي حسين بن علي (ع) که دعوت شده بودند و ستيزه گر و جنگ طلب نبودند و از طرفي گروه ديگر با جمعيت انبوه و تسليحات که از جاهاي مختلف با خود جمعيت به همراه آورده بودند. چه شد که اين گروه اقليت پيروز شد؟ رمز اين نکته که قرآن مي گويد «کَم مِّن فِئَةٍ قَلِيلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً کَثِيرَةً» چيست؟ هر کس اين سوال را دنبال کند قهراً به پيام عاشورا مي رسد.
وي اضافه کرد: پيام عاشورا پيام تجديد تمدن خدايي و اسلامي و تمدن حقيقي بشري در برابر جهل است. يک جاهليت ديروز وجود داشت و جاهليت مدرن نيز امروز وجود دارد که سران آن اروپا، انگليس، فرانسه، آلمان، آمريکاي جنايتکار و همچنين صهيونيست هاي اشغالگر هستند. بنابراين اين راهپيمايي اين گونه نيست که به صورت يک حرکت ايستا انجام شود بلکه يک حرکت پويا است و افراد را به تحقيق و سوال وادار مي کند. نتيجه آن اين مي‌شود که به سمت فرهنگ اسلام که يک فرهنگ مترقي و متمدن است که حقوق بشر را احيا مي کند و از مظلوم دفاع مي کند و حق مظلوم را از ظالم مي گيرد برويم و ان شالله در اين مسير موفق باشيم.
هاشم بطحايي همچنين گفت: صدا و سيماي ما بايد با ارتباطي که با رسانه‌هاي خارجي دارد از طرق مختلف اين راهپيمايي عظيم را انعکاس دهد تا به گوش دنيا برسد. مبلغين ما که به کشورهاي مختلف مي روند و به خصوص سفارتخانه هاي ما با برقراري تماس با نخبگان کشورهاي مختلف مي توانند اين پيام را منتقل کنند.
وي افزود: توجه کنيم حساب ملت ها از دولت ها جداست. حتي دولت آمريکا که در رأس دشمني با جمهوري اسلامي قرار دارد و خبيث ترين دولت‌هاست اما در بين توده هاي مردم مخصوصاً تحصيل کرده ها و دانشگاهي ها و سياسيون و تجار هستند کساني که بتوان اين پيام ها را با آن ها مطرح کرد. سفارتخانه هاي ما در کشورهاي مختلف گذشته از ارتباطات سياسي و فعاليت‌هاي سياسي، يکي از وظايف شان فعاليت هاي فرهنگي است. وظيفه سفارتخانه ها اين است که بگردند و نخبگاني که متنفذ هستند را بيابند و با آن ها صحبت کنند و آن ها را بيدار کنند تا اين جريان جهاني شود.
هاشم بطحايي سپس خاطرنشان کرد: حسين بن علي (ع) در بحبوحه حمله دشمن و بلاهايي که بر سر خانواده او آوردند به مسئله نماز توجه ويژه داشت. در آن وقت حساسي که دشمن حريص اصرار داشت آن ها را به شهادت برساند و سر آن ها را ببرد و جايزه بگيرد اهميت نماز را فراموش نکرد. رسالت حسين بن علي (ع) در اين چند جمله است: «أَشْهَدُ أَنَّکَ قَدْ أَقَمْتَ الصَّلَاةَ وَ آتَيْتَ الزَّکَاةَ وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَيْتَ عَنِ الْمُنْکَرِ».
وي در پايان گفت: به همه آقايان، خانم ها، برادران، خواهران و کساني که در راهپيمايي اربعين حسيني شرکت مي کنند ،توصيه مي کنم که نمازشان را در اول وقت به جاي بياورند. امر به معروف و نهي از منکر را فراموش نکنند. خانم ها حجاب کامل خود را حفظ کنند. از آن جايي که ايران علمدار است و نگاه ها به ايران است، نبايد طوري عمل کنيم که دنيا بگويد اين ها ادعاي حسيني بودن مي کنند، اما اعمالي انجام مي دهند که منطبق با راه امام حسين (ع) نيست. با متانت و وقار رفتار کنند و هر کجا هستند حتماً نماز اول وقت را به جاي بياورند. 
تعداد بازديد:199 آخرين تغييرات:98/07/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر