سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

۴۵ هزار حمله سایبری به سامانه‌های اشتغال وزارت کار

۴۵ هزار حمله سايبري به سامانه‌هاي اشتغال وزارت کار

دو سامانه «کارورزي ويژه فارغ التحصيلان»و«يارانه دستمزد» وزارت کار طي هفته اول مهرماه جاري بيش از ۴۵هزار بار مورد حمله هکرها قرار گرفت اما اين حملات ناکام ماند.
برنامه سياست‌هاي فعال بازارکار در ايران طي دو دهه گذشته به صورت متفرق و بدون ارتباط سيستماتيک با ساير برنامه هاي توسعه اي کشور اجرا مي شد که اغلب به دليل همين ويژگي جدا انگاري از ساير برنامه‌ها، به موفقيت قابل توجهي منتهي نمي شد.

براي اولين بار در سه سال گذشته برنامه سياست‌هاي فعال بازار کار در دفتر سياستگذاري و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي براي تسهيل اشتغالزايي جوانان گروه سني ۳۵ سال و پايين‌تر و در قالب سه طرح کارورزي فارغ التحصيلان دانشگاهي، طرح معافيت بيمه کارفرمايي و طرح مهارت آموزي در محيط واقعي کار تحت عنوان طرح «کاج» (کارانه اشتغال جوانان) تدوين شد اما در سال جاري «طرح پرداخت يارانه دستمزد»   نيز به آن اضافه شد و عنوان آن از طرح «کاج» به «برنامه سياستهاي فعال بازار کار» تغيير يافت.  
تدوين و عملياتي کردن اين برنامه مثل هر برنامه جديد ديگري با تنگناها و مخالفت‌هايي هم مواجه بوده است که گاهي عدم همکاري ساير بخش‌هاي اجرايي در عملياتي کردن برنامه و بعضاً ايجاد مشکلاتي در پيشبرد برنامه چالش‌هاي زيادي براي مجريان ايجاد کرده است.
 
۴۵هزار حمله سايبري به سامانه 
در همين زمينه محمد آذرپناه، معاون دفترسياستگذاري و توسعه اشتغال وزارت کار و مسئول اجراي سياست هاي فعال بازار کار، با تاييد اين حمله سايبري گفت: سامانه سياست‌هاي فعال بازار کار احتمالا در حال تبديل شدن به عرصه جديد مواجهه دولت با بدخواهان و مخالفان پيشرفت کشور خواهد شد، چرا که  پس از دوسال تلاش شبانه روزي، در اواسط مهرماه سال جاري سامانه سياستهاي فعال بازار کار تکميل شده و به عنوان يک سامانه حرفه اي جهت استفاده در اختيار جوانان و فعالان اقتصادي کشور و ساير ذينفعان قرار گرفته است.
وي تاکيد کرد: در يک هفته نخست پس از تکميل سامانه سياست هاي فعال بازار کار که ذيل آن دو سامانه يارانه دستمزد و طرح کارورزي تعريف شده است، بيش از ۴۵ هزار بار مورد حمله هکرها قرار گرفته است که اين مساله مصداقي از وقوع جنگ تمام عيار در عرصه اقتصادي است.
طراح و مسئول اجراي سياست هاي فعال بازار کار در وزارت کار تاکيد کرد: خوشبختانه حمله کنندگان موفق به ورود به سامانه نشده اند و کارشناسان دفتر سياستگذاري و توسعه اشتغال که به مثابه افسران جنگ اقتصادي و جنگ نرم انجام وظيفه مي کنند، به صورت شبانه روزي از دستاوردها مراقبت کرده و راه شيطنت را بر بدخواهان وطن مسدود مي کنند.
معاون دفترسياستگذاري و توسعه اشتغال وزارت کار خطاب به مخاطبان اين سامانه اظهار داشت: از اين بابت هيچ نگراني وجود ندارد و از تمام اطلاعات کاربران محافظت شده است.
وي با اشاره به موفقيت اجراي برنامه سياستهاي فعال بازار کار و نتايج قابل توجه آن گفت: در طول مدت اجراي برنامه سياست‌هاي فعال بازار کار فاصله نرخ بيکاري استان‌ها کاهش معناداري پيدا کرده و همچنين نرخ بيکاري جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال در يک سال گذشته بيش از ۲ درصد کاهش يافته است. 
تعداد بازديد:185 آخرين تغييرات:98/07/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر