سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر از دیروز قطع شد

يارانه نقدي ۴۰۰ هزار نفر از ديروز قطع شد

يارانه نقدي ۴۰۰ هزار نفر از «يارانه‌بگيران غيرنيازمند» از بامداد جمعه و همزمان با واريز يارانه نقدي مهرماه قطع شد و مجموع کساني که يارانه نقدي شان قطع شده به يک ميليون و ۱۰۰ هزار نفر رسيد.
يکصد و چهارمين مرحله يارانه نقدي بامداد جمعه شب به حساب سرپرستان خانوار واريز شد که در ادامه حذف غيرنيازمندان از ليست يارانه‌بيگران، يارانه نقدي ۱۰۰ هزار خانوار که حدود ۴۰۰ هزار نفر را شامل مي‌شود از مهرماه قطع شد. 

فرايند قطع يارانه نقدي اقشار غيرنيازمند جامعه همزمان با واريز يارانه شهريورماه کليد خورد و در ماه قبل يارانه ۱۶۲ هزار خانوار معادل حدود ۷۰۰ هزار نفر قطع شد تا در مجموع طي ماه‌هاي شهريور و مهرماه يک ميليون و ۱۰۰ هزار غيرنيازمند، از فهرست يارانه بگيران حذف شوند.
 قرار است در هر ماه گروهي از جامعه که مستحق دريافت يارانه نقدي نيستند، از فهرست يارانه‌بگيران حذف شوند. بر اساس اطلاعات به دست آمده تمام سرپرستان خانواري که يارانه نقدي آنها در مهرماه قطع شده، در گروه سه دهک بالايي جامعه قرار دارند. 
همچنين بر اساس آنچه که پيش از اين اعلام شده بود، قرار است تا پايان سال يارانه نقدي سه دهک بالايي جامعه يعني دهک هاي هشتم، نهم و دهم شامل ۲۴ ميليون نفر قطع شود. 
روش ثبت اعتراض
براي تمام خانوارهايي که يارانه نقدي آنها قطع مي شود، پيامک «قطع يارانه نقدي» با سرشماره « YARANEH» ارسال مي شود و اگر خود را مستحق دريافت آن مي دانند، سرپرست خانوار به همراه يک مدرک شناسايي بايد در مرحله اول به يکي از دفاتر پيشخوان دولت مراجعه کند. پس از مراجعه به دفتر پيشخوان و تکميل برگه مجوز بررسي تراکنش هاي بانکي به دولت، شماره رهگيري براي وي پيامک خواهد شد.
نکته قابل توجه اينکه، «۴۸ ساعت بعد از دريافت پيامک کد رهگيري» بايد به سامانه https://yaraneh۱۰.mcls.gov.ir مراجعه کنند و با وارد کردن کد ملي و کد رهگيري دريافتي از دفتر پيشخوان، تمام اطلاعات و تراکنش هاي بانکي خانوار را مشاهده کنند.
سرپرست خانوار در اين مرحله و پس از مشاهده تراکنش‌هاي بانکي خود اگر اعتراضي به قطع يارانه خود ندارد بايد گزينه «انصراف از اعتراض و خروج» و در صورت اعتراض نيز بايد گزينه «ثبت اعتراض» را انتخاب کند تا پس از آن، اعتراض آنها مورد بررسي قرار گيرد. در صورت پذيرش ثبت اعتراض خانوار، يارانه نقدي آنها در ماهي که قطع شده، همراه با مرحله بعد به صورت يکجا واريز خواهد شد.
قانونگذار در تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸ کل کشور، دولت را مکلف به قطع يارانه نقدي غيرنيازمندان کرده است. بر اين اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با راه اندازي پايگاه اطلاعات رفاه ايرانيان و بر اساس ملاک‌هايي از جمله استان و محل زندگي، تعداد و ارزش املاک خانوار، ارزش خودرو يا خودروهاي خانوار، شغل و ساير پارامترها فهرست خانوارهاي غيرنيازمند را به سازمان هدفمندي يارانه ها اعلام مي‌کند و اين سازمان نيز نسبت به قطع يارانه نقدي اين خانوارها اقدام مي کند.
براي پيگيري برقراري يارانه به دستگاه‌ها مراجعه نکنيد
نکته ديگر اينکه، هيچ يک از دستگاه ‌هاي ذيربط براي برقراري يارانه نقدي خانوارهايي که يارانه آنها قطع شده، پاسخگو نخواهند بود، بنابراين در صورت قطع يارانه نقدي بايد منتظر پيامک باشيد و در غير اين صورت براي پيگيري سوالات خود با شماره ۰۲۱۶۳۶۹ تماس حاصل کنيد. 
تعداد بازديد:203 آخرين تغييرات:98/07/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر