سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

امام حسین(ع) به ما آموخت حقیقت نباید مورد معامله و سازش قرار گیرد

امام حسين(ع) به ما آموخت حقيقت نبايد مورد معامله و سازش قرار گيرد

پروفسور «لياقت تکيم» معتقد است پيام امام حسين(ع) ايستادگي و مقابله براي ارزشهاي اسلام و قيام براي آنها بود و به ما مي آموزد «حقيقت» نبايد مورد معامله و سازش قرار گيرد.
حادثه کربلا و سخناني که امام حسين(ع) و خانواده او داشتند و روحيات و خلق و خويي که از حماسه‌سازان عاشورا به ثبت رسيده است، منبع ارزشمندي براي آموزش اخلاق و الگوگيري در زمينه خودسازي، سلوک اجتماعي، تربيت ديني و کرامت انساني است. ‏

مهمترين پيام نهضت حسيني(ع) از يک منظر «آزادگي» است. آزادي در مقابل بردگي، اصطلاحي حقوقي و اجتماعي است؛ اما «آزادگي» برتر از آزادي است و نوعي حريت انساني و رهايي انسان از قيد و بندهاي ذلت آور و حقارت بار است. تعلقات و پاي بندي‌هاي انسان به دنيا، ثروت، اقوام، مقام، فرزند و... در مسير آزادي روح او، مانع ايجاد مي‌کند. اسارت در برابر تمنيات نفساني و علقه‌هاي مادي، نشانه ضعف اراده بشري است. ‏
در گفتگو با پروفسور «لياقت تکيم» استاد دانشگاههاي مک‌مستر کانادا و دنور آمريکا به بررسي پيام نهضت حسيني(ع) و اهميت پيام اربعين پرداخته ايم که در ادامه مي آيد؛
تکيم دکتراي تاريخ اديان خود را در سال ۱۹۹۰ از دانشگاه لندن اخذ کرده است. وي در حوزه مطالعات اسلامي صاحب آثاري است که به زبانهاي مختلف ترجمه شده است. «مقدمه‌اي بر اسلام»، «راهنماي زيارت»، «راهنماي زوار»، «شيعيان در آمريکا» و «پرسشهايي از فقه» از جمله کتابهاي او به شمار مي‌روند. حوزه‌هاي تخصصي او عرفان اسلامي، اسلام کلاسيک و معاصر و مطالعات تطبيقي اسلام است.
*به نظر شما اهميت راهپيمايي سالانه اربعين که از مناطق مختلف به سمت شهر مقدس کربلا برگزار مي‌شود، چيست؟
راهپيمايي اربعين بيانگر وفاداري و بيعت به امام حسين(ع) است. اين راهپيمايي نشان عشق و محبت به اهل بيت(ع) و امام حسين(ع) است.
*راهپيمايي اربعين در جهان نمونه منحصربه‌فرد و نشان‌دهنده عشق و علاقه شيعيان به امام حسين(ع) است. با اين حال چرا اين مراسم به‌خوبي در رسانه‌هاي غربي انعکاس خبري و پوشش ندارد؟
رسانه هاي غربي علاقه چنداني براي پوشش اين رويداد مهم ندارند. آنها دنبال حوادثي مي گردند که خبري متناسب با اهداف آنها داشته باشد.
رسانه هاي غربي دنبال رويدادهاي هستند که خبري براي آنها بسازد. رسانه هاي کشورهاي اسلامي بايد اين راهپيمايي را برجسته سازند. وظيفه رسانه هاي کشورهاي اسلامي است تا اهميت اين راهپيمايي را منعکس سازند.
* راهپيمايي اربعين چه پيامي براي ما دارد؟
پيام اين راهپيمايي تنها عشق و ارادت به امام حسين(ع) نيست بلکه اين راهپيمايي نشان از پيروي از امام حسين در جهت مقابله با ظلم و بي عدالتي نيز هست.
*هدف قيام امام حسين(ع) نبرد عليه ظلم‌وستم بود و حال راهپيمايي اربعين بر اين موضوع تاکيد مي‌کند. نظر شما درباره ديگر پيام‌هاي قيام امام حسين(ع) چيست؟
پيام امام حسين(ع) ايستادگي و مقابله براي ارزشهاي اسلام و قيام براي آنها بود. امام حسين(ع) به ما مي آموزد «حقيقت» نبايد مورد معامله و سازش قرار گيرد.
پيام امام حسين(ع) اين است که براي ارزشها بايد ايستادگي کرد و آنها را به هر قيمتي حفظ کرد. 
تعداد بازديد:183 آخرين تغييرات:98/07/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر