چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/خانواده

درماندگی ارتباطی، مهمترین عامل اختلافات خانوادگی وطلاق‌های عاطفی

درماندگي ارتباطي، مهمترين عامل اختلافات خانوادگي وطلاق‌هاي عاطفي

يک رفتارشناس گفت: درماندگي ارتباطي، مهمترين عامل اختلافات خانوادگي و طلاق هاي عاطفي در بين زوج هاي جوان است.
طاهره عزيزپور در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اين مطلب اظهار داشت: برخلاف تصور بسياري از افراد که تصور مي کنند بيشترين عامل اختلافات در زندگي زناشويي دلايل اقتصادي و معيشتي دارد ولي مشاهدات ميداني و مراجعات زوجين به روانشناسان نشان مي دهد که ريشه و اساس اختلافات به خاطر نداشتن مهارت هاي ارتباطي و درماندگي در اين حوزه رفتاري است.

وي تصريح کرد: ارتباط موثر، تسلط کلامي، اعتماد بنفس، کنترل خشم، ارتباط غير کلامي و زبان بدن، مهارت هاي شنيدن و دريافت پيام و همچنين تحليل پيام هاي پنهان در کلام تنها بخشي از مهارت هايي است که زوجين به دليل ناآشنايي با آنها در تعامل با شريک زندگي خود دچار درماندگي ارتباطي مي شوند.
اين مشاور روانشناس ادامه داد: افرادي که در روابط خود دچار درماندگي ارتباطي هستند اغلب مشکلات مشترکي دارند آنها همواره در گرفتن حداقل حق و حقوق زندگي خود ناتوان هستند و گوشه نشيني، انزوا و در مواردي افسردگي بخشي از چالش هاي آنهاست.
وي با بيان اينکه درماندگي ارتباطي باعث کاهش علاقه بين زوجين مي شود افزود: کساني که بدون شناخت خود و طرف مقابل، ديگري را با احساس کور کورانه دوست دارد پس از ازدواج به دليل نداشتن ارتباط موثر، راهشان از يکديگر جدا مي شود و اين احساس تبديل به بي تفاوتي نسبت به يکديگر و حتي تنفر مي شود، درحالي که ممکن است هر کدام از طرفين، افراد خوبي باشند ولي در کنار يکديگر نمي توانند تيم قوي و خانواده اي ريشه دار را تشکيل دهند که همه اينها به دليل ضعف در برقراري ارتباط است.
عزيزپور گفت: درحال حاضر خانواده ها به جاي تمرکز بيش از اندازه و وسواسي به موضوعات اقتصادي و کسب درآمد بيشتر بايد درصدد گفت و گو در خانواده و ارتباط اجتماعي موثر در جامعه  باشند چراکه رفع مشکلات و کاهش تنش و هيجانات منفي تنها عامل اقتصادي ندارد بلکه ريشه اختلافات در گفتمان زوجين نهفته است.
اين رفتار شناس ابراز کرد: رضايت خانواده با نوع ارتباطات اعضا مرتبط است؛ حمايت، مذاکره، برداشت مثبت، برقراري ارتباط متناسب با نيازها و نشان دادن درک اعضاي خانواده از يکديگر تنها تعدادي از رفتارهاي ارتباطي است که براي ايجاد يک خانواده سالم و خوشحال، لازم است.
 وي شبکه هاي مجازي را يکي از عوامل درماندگي ارتباطي بين زوجين دانست و افزود: نداشتن مهارت هاي ارتباطي و عدم گفت وگوي سالم همسران، خانواده ها را متزلزل کرده که البته فضاي مجازي هم مزيد برعلت شده است چراکه بخشي از نيازهاي گفت و گو افراد در طول روز در فضاي ابهام آلود و خاکستري شبکه هاي مجازي مرتفع مي شود که همين امر باعث کاهش مضاعف ارتباط زوجين مي شود.
عزيزپور خاطر نشان کرد: شکي نيست که نوع ارتباط زوجين در رفتار فرزندان نيز تاثيرگذار است مطالعات نشان مي‌دهد که نوجواناني که در ارتباط با والدين احساس نارضايتي کرده و عشق و مراقبت کافي از طرف پدر و مادر خود دريافت نمي‌کنند، احتمال اينکه دچار ناراحتي‌هاي عاطفي، مشکلات مدرسه،  و مصرف مواد مخدر شوند بالاتر است و آنان که رابطه خوبي با والدين دارند کمتر دچار افسردگي، اضطراب و عدم اعتماد به نفس شده و سطح عزت نفس، موفقيت و سلامت رواني کلي آنان بالاتر مي‌رود. 
تعداد بازديد:368 آخرين تغييرات:98/08/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر