جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

اصلاح سبک زندگی راهی برای کاهش عارضه قلبی

اصلاح سبک زندگي راهي براي کاهش عارضه قلبي

استاد دانشگاه علوم پزشکي ايران با اشاره به عوامل بروز سکته قلبي به راه‌هاي تشخيص و درمان اين عارضه پرداخت.
سکته قلبي يا ام آي با نام علمي «آنفارکتوس ميوکارد» عبارت است؛ از انهدام و مرگ سلولي دائم و غير قابل برگشت در بخشي از عضله قلب (ميوکارد) است که به دليل از بين رفتن جريان خون و وقوع يک ايسکمي (کاهش جريان خون) شديد در قسمتي از قلب روي مي دهد. اين توقف گردش خون ممکن است ناگهاني و بدون هيچ علائم قبلي نمايان گردد يا پس از چند حمله و درد قفسه سينه نمود يابد. گفتني است؛ عمده ترين دليل سکته بسته شدن رگ هاي تغذيه کننده قلب است. سکته قلبي نوعي عارضه فراگير است که هر ساله باعث در گذشتن هزاران نفر مي گردد و علائمي مانند احساس سرگيجه يا سبکي سر، تورم در ساق پا و مچ پا، گلو درد يا فک درد، خستگي زود و بي رمق شدن، خروپف، تعريق و سرفه اي که متوقف نمي شود را شامل مي شود.


 
کاهش سن بروز عارضه هاي قلبي 
دکتر منوچهر قاروني، استاد دانشگاه علوم پزشکي ايران در خصوص سن بروز سکته قلبي در گفت و با
خبرنگار مهر گفت: سن سکته قلبي در گذشته، بالاي ۶۰ سال بوده است اما در حال حاضر به دليل تغيير سبک زندگي سن بروز سکته هاي قلبي به ۳۰ سال نيز رسيده است.
وي همچنين با اشاره به عوامل بروز سکته قلبي اظهار کرد: عوامل بسياري در بروز سکته هاي قلبي از جمله فشار خون، چربي خون، قند خون و اسيد اوريک بالا وجود دارند که از آنها به عنوان ريز فاکتورهايي که به مرور باعث تنگ شدن رگ هاي قلب و سکته مي شوند ياد مي شود اما مهمترين عامل در بروز سکته هاي قلبي وراثت است.

استفاده از تلفن همراه دليل سکته قلبي نيست
قاروني در ادامه در خصوص استفاده از تلفن همراه و اهميت گروه‌هاي خوني در بروز اين عارضه عنوان کرد: استفاده از تلفن همراه با بروز سکته قلبي ارتباطي ندارند؛ اما استرس و هيجان نيز عواملي هستند که باعث بروز سکته قلبي مي‌شوند؛ همچنين افرادي که گروه خوني A را دارا هستند بيشتر از بقيه در معرض خطر بروز سکته‌هاي قلبي هستند.
استاد دانشگاه علوم پزشکي ايران با اشاره به اينکه آمار مرگ و مير توسط سکته‌هاي قلبي بيشتر از مغزي است بيان کرد: افرادي که مي‌خواهند از بروز اين عارضه جلوگيري کنند در ابتدا بايد بدانند از چه خانواده‌اي هستند و اگر زمينه ارثي بروز سکته‌هاي قلبي در اين خانواده بيشتر بود از همان کودکي نسبت به تغذيه و اصلاح شيوه زندگي کودکان حساس باشند.

راه هاي تشخيص و درمان سکته قلبي
وي در خصوص راه‌هاي تشخيص و درمان اين عارضه گفت: براي تشخيص سکته قلبي ابتدا بايد يک شرح حال کلي از وضعيت بيمار يافت شود در ادامه انجام مراحلي مانند نوار قلب، اکو، تست ورزش، اسکن و آنژيوگرافي که امکان کارگزاري استنت و يا انجام بالن براي بازگشايي رگ‌هاي قلب و در نهايت انجام عمل باز است.
قاروني در آخر با بيان اينکه سکته‌هاي قلبي درمان کلي ندارند و براي کاهش بروز اين عارضه افراد بايد شيوه زندگي خود را اصلاح کنند گفت: نوع تغذيه از ابتداي دوران کودکي در بروز اين عارضه از اهميت بالايي برخوردار است؛ همچنين از مصرف فست فودها و غذاهاي چرب و استفاده از سيگار بپرهيزند؛ لازم به ذکر است استفاده از غذاهاي سنتي و انجام فعاليت‌هاي بدني مانند وزرش به جاي استفاده مدام از ابزار آلات الکترونيک مانند رايانه‌ها و گوشي‌هاي تلفن همراه در کاهش بروز اين عارضه بسيار مناسب است. 
تعداد بازديد:148 آخرين تغييرات:98/08/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر