دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/خانواده

آغاز ثبت نام طرح ملی مسکن از امروز/ جزئیات و نحوه نام‌نویسی

آغاز ثبت نام طرح ملي مسکن از امروز/ جزئيات و نحوه نام‌نويسي

ثبت نام طرح ملي مسکن از امروز ۱۸ آبان در چهار استان قم، سيستان و بلوچستان، خراسان هاي شمالي و جنوبي آغاز شد و به مرور در ساير استان ها نيز نام‌نويسي انجام مي شود.
به گزارش خبرنگار مهر، پس از يک سال از وعده محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي مبني بر تلاش دولت دوازدهم براي احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکوني در کشور، امروز قرار است اين طرح که با نام برنامه اقدام ملي توليد و عرضه مسکن شناخته مي شود، از شهروندان در سراسر کشور اقدام به نام نويسي در سايت tem.mrud.ir کند.

اگرچه تا کنون جزئياتي از اين طرح اعلام نشده، اما امروز محمود محمودزاده قرار است درباره جزئيات اين طرح، ترتيب زماني استان هايي که ثبت نام در آنها انجام مي شود، قيمت تمام شده هر واحد، نحوه واگذاري اراضي دولتي به پيمانکاران و ... توضيح دهد.
يکي ديگر از نکات عجيب در اجراي طرح ملي مسکن اين است که تا کنون سه معاون مسکن و ساختمان تغيير کرده و هر بار هم بخشي از جزئيات اين برنامه با تغيير دبير شوراي عالي مسکن تغيير کرده است.
همچنين اظهار نظرهاي وزير راه و شهرسازي و معاونان مَسکني وي نيز در خصوص نحوه واگذاري اراضي به سازندگان، متناقض بوده است.
به عنوان نمونه علي نبيان معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل سازمان ملي زمين و مسکن از واگذاري اراضي دولتي به سازندگان در ساخت و ساز مشارکتي خبر داده بود؛ به گفته نبيان، در اين طرح، آورده سرمايه گذار، هزينه ساخت و ساز و آورده دولت، اراضي دولتي است که در پايان عمليات ساخت و ساز، واحدها بر اساس نحوه هزينه کرد، ميان دولت و سرمايه گذار تقسيم شده و هر کدام اقدام به فروش واحدهاي خود خواهند کرد.
از سوي ديگر وزير راه و شهرسازي اعلام کرده بود قرار نيست سازنده ها مالک زمين شوند و مالکيت اراضي در اختيار دولت باقي مي ماند؛ سازنده نيز تنها سود کمي به عنوان دستمزد ساخت و ساز براي خود برمي دارد.
حسن روحاني رئيس جمهور نيز اخيرا در مراسمي اعلام کرده بود در طرح ملي مسکن قرار نيست مانند مسکن مهر از منابع بانک مرکزي تسهيلات داده شود که پايه پولي افزايش يابد.
با اين حال تنها موضوعي که از جزئيات اين طرح اعلام شده، اعطاي تسهيلات ۷۵ تا ۱۰۰ ميليون توماني با سود ۱۸ درصد است که در اين طرح نيازي به خريد اوراق تسهيلات مسکن براي متقاضيان نيست.
همچنين به گفته مسئولان بانک مسکن، قرار است افرادي که حساب پس انداز صندوق مسکن يکم دارند، به اين طرح متصل شده و واحدهاي خود را با استفاده از تسهيلات اين صندوق دريافت کنند.
در استان تهران نيز سه شهر جديد انديشه، پرديس و پرند در زمره اين طرح قرار گرفته و ساير شهرستان هاي اين استان نيز به جز شهر تهران مشمول برنامه اقدام ملي مسکن خواهند بود.
همچنين محمودزاده سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي در گفت وگو با خبرنگار مهر، از ادغام همه شرکت هاي زيرمجموعه اين وزارت خانه در سامانه نام نويسي که امروز آغاز به کار مي کند، خبر داد.
در اين سامانه قرار است ۱۰۰ هزار واحدي که در بافت فرسوده توسط شرکت بازآفريني شهري، ۱۰۰ هزار واحدي که از سوي بنياد مسکن در شهرهاي زير ۵۰ هزار نفر و ۲۰۰ هزار واحدي که در شهرهاي جديد توسط شرکت عمران شهرهاي جديد احداث مي شوند، بارگذاري شود. 
تعداد بازديد:431 آخرين تغييرات:98/08/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر