دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

شاخص‌های رفاه کودکان سنجش ملی نمی شود

شاخص‌هاي رفاه کودکان سنجش ملي نمي شود

موسوي چلک گفت:مشکل اصلي فقر کودکان اين است که سنجشي از شاخص هاي رفاهي و اجتماعي و سلامت رواني و فردي آنها به صورت خاص انجام نمي دهيم و شاخص هاي رفاه کودکان سنجش ملي نمي شود.
سيد حسن موسوي چلک در پاسخ به اينکه آيا براي رفع فقر کودکان توسط متوليان دولتي برنامه ريزي مدوني انجام شده و خروجي نيز داشته  است، اظهار کرد: مساله فقر کودکان موضوعي است که بايد درباره آن مطالعات و پژوهشي هاي دقيقي انجام داد و نمي توان به راحتي درباره آن اظهار نظر کرد. براي نمونه با توجه به تشديد تورم در سال جاري هنوز تحقيقي درباره اثرگذاري اين تورم بر فقر کودکان انجام نشده است که با صراحت بگويم که فقر کودکان در کشور وخيم تر و تشديد شده است با نه؟

وي با بيان اينکه امسال درباره گسترش فقر کودکان پژوهشي مشاهده نکرده‌ام، تاکيد کرد: در شرايطي که فقر در جامعه رو به رشد باشد، کودکان بيش از ساير گروهها در معرض آسيب قرار مي گيرند و در سلامت و روان ، جسم  و روح، تحصيل، افزايش کار آنها تاثيرگذار خواهد بود. نمي توان در شرايطي که فقر در جامعه رو به رو رشد است، کودکان را مستنثي کرد بدون ترديد در سال جاري که نرخ رشد اقتصادي در کشور کاهش يافته است، فقر کودکان نيز رشد خواهد يافت و آينده کودکان نيز بيشتر تهديد مي شود. با اين حال از چند سال پيش طرح ها و برنامه هاي متعددي براي کاهش فقر کودکان و بهبود وضعيت کودکان در کشور در دستور کار قرار گرفته است و مهمتر اينکه مردم و سازمان هاي مردم نهادها نسبت به کودکان و حقوق آنها حساس تر شده اند و سلامت اجتماعي و مراقبت اجتماعي از کودکان در مرکز توجه قرار گرفته و تلاش شده در سياست گذاري کلان کشور به اين گروه از جامعه نيز توجه شود.
رئيس انجمن مددکاران اجتماعي ايران  با اشاره به اينکه تغذيه کودکان و سلامت جسمي آن و واکسينه کردن آن نسبت به بيماري ها در روستاها مورد توجه قرار گرفته است، تصريح کرد: مشکل اصلي فقر کودکان در اين است که سنجشي از شاخص هاي رفاهي و اجتماعي و سلامت رواني و فردي آنها به صورت خاص انجام نمي دهيم و اين غفلت جدي است در حالي است که براي برنامه ريزي کودکان به اين شاخصه ها نياز داريم.اميد است سالانه به صورت مستمر اين شاخص ها سنجش شود تا بر اساس خروجي اين شاخص ها نسبت به کودکان و رفع فقر از آنها برنامه ريزي اجرايي داشته باشيم. کودکان سرمايه هر کشوري است و اگر غلفت نسبت به آنها تداوم داشته باشند، صدمات جبران ناپذيري نسبت به سرمايه هاي اصلي هر جامعه خواهيم داشت.
موسوي چلک در پاسخ به اينکه حساس شدن جامعه و سمنها نسبت به فقر کودکان چه ميزان نسبت به بهبود وضعيت اين گروه مهم موثر بوده است، گفت: قطعا بي تاثير نبوده است. در حوزه مراقبت هاي اجتماعي از جمله تحصيل و بهداشت و درمان اثرات خود را داشته باشد اما انتظار مي رفت که خروجي کار بيش از اين باشد و حساسيت ها نسبت به فقر کودکان بيشتر باشد. متاسفانه در بهبود شاخص هاي رفاهي کودکان بايد انتخاب اول باشد اما اين انتظار کمتر مورد توجه قرار مي گيرد اما در زمان گسترش فقر و فشارهاي اقتصادي کودکان اولين گروهي هستند که حقوق آنها ناديده گرفته مي شود و اين مساله در مناطق محروم بيشتر رخ مي دهد که تبعات منفي گسترش فقر کودکان زخم عميقي بر کودکان و جامعه ايجاد خواهد کرد.
وي در پاسخ به اينکه آيا آماري از فقر کودکان در استانها و مناطق محروم وجود دارد، تاکيد کرد: متاسفانه اين آمار وجود ندارد زيرا شاخص هاي رفاه کودکان سنجش ملي نمي شود که بر اساس خروجي کار برنامه ريزي و تصميم گيري براي فقر کودکان انجام شود. با توجه به نبود سنجش هاي ملي برنامه ريزي جدي را نمي توان نسبت به کودکان و فقر آنها داشت از اين رو برنامه هايي که در راستاي کاهش فقر کودکان در سازمان هاي دولتي و حتي خصوصي انجام مي شود خروجي لازم را نخواهد داشت زيرا مشخص نيست براي چه بايد برنامه ريزي دقيق کرد.
رئيس انجمن مددکاران اجتماعي ايران  با تاکيد بر اينکه برنامه ريزي ها درباره فقر کودکان کارآمد نبوده است، اظهار کرد: در صورتي که ثبات اقتصادي در کشور حاکم نشود و رشد اقتصادي همچنان بماند، در صورتي که تدبير لازم را نداشته باشيم قرباني اصلي گسترش فقر در کشور، کودکان خواهد بود. آينده هر کشوري به کودکان آن بستگي دارد از اين رو بايد شاخص هاي رفاهي براي کودکان رشد يابد.
وي درباره نقص قوانين حمايتي از کودکان توسط مجلس نيز گفت: حساسيت نسبت به کودکان هميشه وجود دارد و در هر تصميمي بايد تمام نکات فرهنگي و اجتماعي را مورد توجه قرار داد، قوانيني که در مجلس درباره کودکان مطرح و بررسي مي شود با تفاسير مختلف مواجه و تصميم گيري مي شود. براي نمونه لايحه حمايت از حقوق کودکان از سال ۱۳۸۵ در مجلس بررسي آن آغاز شده است در چندين مرحله رفت و برگشت به قوه قضائيه ،دولت و مجلس در نهايت در سال جاري تصويب مي شود و همچنان چند ماده آن در حال بررسي است يعني براي يک لايحه قانوني حمايت از کودکان ۱۲ سال زمان صرف شده است و همچنان در حال بررسي است. حساسيت در بخش کودکان بسيار بالاست. 
تعداد بازديد:606 آخرين تغييرات:98/08/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر