چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 4 شوال 1441 - 27 مي 2020
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

توصیه‌های طب سنتی برای پیشگیری از بیماریهای‌های فصل پاییز

توصيه‌هاي طب سنتي براي پيشگيري از بيماريهاي‌هاي فصل پاييز

متخصص طب سنتي با اشاره به اينکه در فصل پاييز مزاج عموما سرد و خشک است، گفت: اگر به اصول تندرستي در آن توجه نشود، موجب ايجاد و تشديد برخي مشکلات مي‌شود.
ناصر رضايي پور در مورد توصيه هاي طب سنتي براي پيشگيري از بيماريهاي فصل پاييز گفت: مزاج فصل پاييز عموماً سردوخشک است و اگر به اصول تندرستي در آن توجه نشود، موجب ايجاد و تشديد برخي مشکلات مي‌شود.

 وي افزود: در اين فصل بايد از گوشت گاو، فست‌فودها، ادويه تندوتيز، ترشي‌ها، بادمجان، عدس، پنير شور، لبنيات ترش، رُب و سس‌ها، چاي پررنگ، شوري‌ها، قهوه، نسکافه، کاکائو و...خودداري شود و در عوض خوردني‌هاي گرم و تر مانند مرغ‌هاي درشت، تخم‌مرغ عسلي، شيريني‌هاي طبيعي از شکر و بادام و پسته، مغزها، انجير، کشمش و مويز، شيره انگور، زيتون، به، سيب، انار، انگور، خربزه، گلابي،‌ سبزي خوردن، شلغم، خاکشير و...استفاده شود.
متخصص طب سنتي تاکيد کرد: همچنين بايد از نوشيدن آب بسيارسرد و از سرماي بامداد و شب و گرماي ميانه‌ روز پرهيز شود.
وي بااشاره به اينکه در اين فصل به استفاده معقول از غذاهاي مقوي سنگين مانند هليم، آش‌ها، آبگوشت‌ها، کله‌پاچه و... تاکيد شده است، گفت: مصرف اين غذاها منجر به قوي‌شدن دستگاه گوارش در فصول سرد سال مي شود.
به گفته رضايي پور، پوشاندن سر در زمان خواب و پرهيز از خواب روز، خواب با معده پر، خوابيدن در مکان‌هاي سرد و مرطوب، زيادخوابيدن و زياد بيداري‌کشيدن، دوري‌جستن از خشم، اضطراب و اندوه و پرداختن در حد اعتدال، به شادي، پرهيز از انواع خون‌گيري از جمله فصد و حجامت، مگر به تشخيص پزشک متخصص، بوئيدن عطرها و گل‌هاي خوش‌بوي ملايم و مناسب مزاج، حمام يک‌روز درميان با آب نيم‌گرم و چرب‌کردن بدن با روغن بادام يا بنفشه بادام و ...از ديگر اقداماتي است که بايد انجام شود.
وي گفت: در اين فصل که بيماري سرماخوردگي نيز زياد است مي توان از يک قاشق عسل و يک برش  ليمو ترش درون آب ولرم استفاده کرد البته مي شود هنگام استفاده از اين معجون از چوب  دارچين هم براي افزايش عطر و همچنين خاصيت ضد ويروسي آن بهره‌ مند شد که باعث بهبود زودتر علايم سرماخوردگي، افزايش آرامش و  نشاط و همچنين کاهش علايم آلرژي نيز خواهد شد. 
تعداد بازديد:149 آخرين تغييرات:98/08/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر