چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان

عدم موفقیت ترامپ و اردوغان در حل و فصل تعارضهای دوجانبه

عدم موفقيت ترامپ و اردوغان در حل و فصل تعارضهاي دوجانبه

رئيس جمهور آمريکا در ديدار با همتاي ترکيه اي خود خريد سامانه پدافند موشکي «اس- ۴۰۰» روسيه را «چالشي بسيار مهم» براي روابط ميان واشنگتن- آنکارا خواند.
به نقل از رويترز، به رغم آنکه «دونالد ترامپ» ديدار خود با «رجب طيب اردوغان» را فوق العاده خواند؛ خريد سامانه پدافند موشکي روسيه را «چالشي بسيار مهم» براي روابط دو کشور دانست و از آنکارا خواست تا از خريد اين سامانه منصرف شود.

ترامپ پس از برگزاري نشستي دوجانبه با اردوغان در کاخ سفيد براي حل و فصل بحران موجود در روابط دو کشور، گفت که طرفدار رهبر ترکيه است و اينکه دو طرف با يکديگر ديداري «سازنده» داشتند.
اما در عين حال، سران دو کشور نتوانستند در مورد چگونگي حل و فصل اختلافهاي دوجانبه بر سر موضوعاتي همچون حمله نظامي ترکيه به نيروهاي کُرد متحد آمريکا در سوريه و خريد سامانه پدافند موشکي «اس- ۴۰۰» روسيه توسط آنکارا به توافق دست يابند.
ترامپ در کنفرانس خبري مشترک با اردوغان گفت: «دستيابي ترکيه به تجهيزات نظامي پيشرفته روسيه همچون اس- ۴۰۰ چالشهاي بسيار مهمي را براي ما بوجود مي آورد و در مورد آن همواره صحبت مي کنيم».
وي در ادامه افزود: «ما امروز در مورد آن حرف زديم، در آينده نيز در مورد آن صحبت خواهيم کرد، و اميدواريم که بتوانيم اين وضعيت را حل و فصل کنيم».
دقايقي پس از اين کنفرانس خبري، کاخ سفيد بيانيه اي منتشر کرد که به رغم لحن مثبت و دلگرم کننده سران دو کشور در مورد روابط دوجانبه، لحني قاطعانه تر را به کار مي گيرد. در اين بيانيه آمده است: «به منظور پيشرفت در تمام جنبه ها، واجب است که موضوعاتي همچون خريد سامانه پدافند هوايي اس- ۴۰۰ روسيه توسط آنکارا و تقويت شراکت دفاعي خود را حل و فصل کنيم».
گفتني است که مقامات واشنگتن خريد اين سامانه توسط آنکارا را با پدافندهاي ناتو سازگار نمي دانند و معتقدند که سامانه اس-۴۰۰ تهديدي عليه جت جنگنده «اف- ۳۵» ساخت شرکت لاکهيد مارتين است. 
تعداد بازديد:238 آخرين تغييرات:98/08/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر