جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

تحول فرهنگی و معنوی دانش آموزان در گرو سفر اربعین

تحول فرهنگي و معنوي دانش آموزان در گرو سفر اربعين

دبير و راهنماي مجتمع آموزشي امام صادق(ع) گفت: برگزاري سفر اربعين برنامه ريزي شده براي دانش آموزان مي تواند موجب تحولات فرهنگي و معنوي در آنها شود.
حسام الدين براتي دبير و راهنماي دوره متوسطه دوم مجتمع آموزشي امام صادق(ع) در نشست دبيرخانه ايده ها و تجربيات آموزشي – تربيتي کانون مدارس اسلامي با محوريت اربعين گفت: سفر اربعين براي دانش آموزان در صورتي که همراه با برنامه ريزي و زير ساخت هاي فرهنگي باشد مي تواند موجب تحولات معنوي و اخلاقي در نوجوانان شود.

وي گفت: امسال از مجتمع امام صادق(ع) ۵ دستگاه اتوبوس از مقطع متوسطه اول و دوم عازم سفر اربعين شدند. در ابتدا برخي مشکلات ميان دانش آموزان حس مي شد و علت اصلي آن رفاه زدگي دانش آموزان در مدارس غيرانتفاعي است.
براتي افزود: موضوع ديگر رفتارهاي کودکانه، کم طاقتي، وابستگي دانش آموزان به فضاي مجازي، ضعف ايمان، نبود نگاه تمدني و جهان وطني ميان دانش آموزان اين مدارس است.
وي با بيان اينکه به منظور رفع اين موارد لازم است اقدامات فرهنگي بر روي دانش آموزان انجام شود، تصريح کرد: مجتمع آموزشي امام صادق(ع) نيز در همين زمينه  مسائلي از جمله زيارت قبور شهدا، دوره هاي کتابخواني و برگزاري هيئت هاي مذهبي را براي دانش آموزان در نظر گرفته است.
يکي از لازمه هاي سفر اربعين براي دانش آموزان آمادگي جسماني است. به همين منظور اردوهاي جهادي، کوهنوردي و جنگل نوردي را براي دانش آموزان برگزار کرديم.
دبير و راهنماي مجتمع آموزشي امام صادق(ع) با اشاره به تشکيل کارگروهي با موضوع اربعين براي رفع موانع اين سفر با همراهي دانش آموزان اظهار داشت: يکي از اين موانع، مخالفت والدين با سفر دانش آموزان بود و علت اصلي آن نيز ارتباط کم يا نامناسب نوجوانان با والدين است. ما به منظور تسهيل روابط والدين و فرزندان راهکارهاي ارتباط بيشتر آنها با والدين را به نوجوانان ارائه داديم و اين امر علاوه بر رضايت بالاي خانواده ها نسبت به افزايش تعامل ارتباط خانوادگي منجر به رضايت آنها به سفر فرزندان خود شد به طوري که در حال حاضر و پس از سفر اربعين، خانواده ها از اين اقدام و ارتباط بيشتر فرزندانشان بااعضاي خانواده رضايت بالايي دارند.
وي با بيان اينکه يکي از موانع اين سفر موضوع مالي آن بود، اظهار داشت: براي حل اين مشکل و به بهانه سفر اربعين، دوره هاي کارآفريني را براي دانش آموزان برگزار کرديم و اين امر موجب تغيير نگاه دانش آموزان به بسياري از مسائل شد.
براتي ادامه داد: تاثير اين مسائل فرهنگي بر روي رفتار و اعتقادات نوجوانان به حدي مطلوب بود که امسال نيز والدين چندين برابر سال گذشته به شرکت فرزندان خود در سفر اربعين تمايل داشتند.
وي با اشاره به لزوم رعايت نکاتي از سوي مسئولان مدارس در سفر اربعين اظهار داشت: مديران مدارس در اين سفر بايد از مرکز اسکان دانش آموزان اطمينان داشته تا از سختي هاي سفر کاسته و به دانش آموزان فشاري بيش از توان آنها وارد نشود.
براتي تصريح کرد: لزومي ندارد دانش آموزان تمام مسير را پياده روي کنند و حتي پياده روي يک يا دو روزه نيز مي تواند تحول لازم را در آنان ايجاد کند.
وي با بيان اينکه در صورت عدم توجه مسئولان مدارس به برخي نکات اين سفر داراي آفت هايي نيز خواهد بود، بيان کرد: بي برنامگي يکي از آفت هاي سفرهاي اربعين است. به همين دليل براي لحظه به لحظه دانش آموزان بايد برنامه ريزي داشته باشيد. همچنين نکته ديگر نظارت و کنترل استفاده دانش آموزان از تلفن همراه است و مديران بايد نسبت به آن توجه کنند.
براتي گفت: يکي از خطرات اين سفر، کم شدن احساس وابستگي دانش آموزان به والدين است. به همين منظور ما همواره بر ارتباط تلفني نوجوانان با خانواده هاي خود تاکيد داشتيم.
دبير و راهنماي مجتمع آموزشي امام صادق(ع) در پايان تاکيد کرد: بهتر است مدارس پس از اين سفر نيز براي حفظ تحولات معنوي دانش آموزان برنامه هاي متعددي از جمله نهج البلاغه خواني، برگزاري مراسم هاي دعا و زيارت  را انجام دهند. 
تعداد بازديد:225 آخرين تغييرات:98/08/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر