چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/قرآن

نشست علمی «تربیت از دیدگاه قرآن» برگزار شد

نشست علمي «تربيت از ديدگاه قرآن» برگزار شد

مدير مرکز تخصصي مشاوره امام خميني(ره) در نشست علمي «تربيت از ديدگاه قرآن» گفت: طلاب با درک معارف و مفاهيم قصه هاي قرآن مي‌توانند از قصه به صورت کاربردي در رشته‌هاي تخصصي استفاده کنند.
حجت الاسلام والمسلمين حسينخاني در نشست علمي «تربيت از ديدگاه قرآن» که به همت مؤسسه آموزش عالي حوزوي امام رضا(ع) برگزار شد، با بيان اين که مباحث مختلف تربيتي در قرآن کريم مطر ح شده است، اظهار کرد: يکي از روشهاي تربيتي که در اين نشست ارائه مي‌شود، بيان قصه در تعليم و تربيت به عنوان يک روش اصلي است.

وي با اشاره به مباني، اصول، روشها، مراحل، عوامل و مباحث مختلف تربيتي در قرآن کريم گفت: مباحث مختلف تربيتي در قرآن کريم مطر ح شده است؛ اما يکي از روشهاي تربيتي که در اين نشست ارائه مي‌شود، بيان قصه در تعليم و تربيت به عنوان يک روش اصلي است.
مدير مرکز تخصصي مشاوره امام خميني(ره) بيان قصه را با نقل تاريخ متفاوت دانست و تصريح کرد: قصه صرف نقل تاريخ نيست، بلکه يک روش تربيتي خلاق و جذاب است و مخاطبان به ويژه طلاب گرامي با درک معارف و مفاهيم قصه‌هاي قرآن مي‌توانند از قصه به صورت کاربردي در رشته‌هاي تخصصي مورد نظر خود استفاده کنند.
وي به تبيين قصه حضرت موسي(ع) در سوره قصص پرداخت و گفت: يکي از روش‌هاي موفق در تعليم و تربيت، تغيير موقعيت است و حضرت موسي(ع) بعد از مواجهه با فرعونيان از کشور مصر به شهر مدين رفت که از اين مهاجرت مي توان به تغيير موقعيت تعبير کرد.
حسينخاني به آموزه‌ها و عبرت‌هاي سوره قصص اشاره و اظهار کرد: خداوند در اين قصه از تکليف‌گرايي و عمل مخلصانه حضرت موسي(ع)، عفت و حياي دختران حضرت شعيب(ع)، مديريت و تدبير حکيمانه حضرت شعيب(ع) به نيکي ياد کرده است.
وي گفت: هنگامي که حضرت موسي(ع) با مردمي مواجه شدند که حقوق ديگران را رعايت نمي‌کنند، مخلصانه به تکليف و وظيفه خودشان عمل کردند و بي‌تفاوت نبودند.
مدير مرکز تخصصي مشاوره امام خميني(ره) رابطه عاطفي و پيامبرگونه حضرت شعيب(ع) با دخترانشان را آموزنده خواند و تصريح کرد: دختران حضرت شعيب(ع) با عفت و حيايي که داشتند، دو شاخصه قوي و امين بودن حضرت موسي(ع) را به پدرشان متذکر شدند که در حال حاضر، از آن به تخصص و تعهد تعبير مي‌شود.
وي خاطرنشان کرد: خداوند در اين قصه به نيازهايي که يک جوان در زندگي دارد از مسکن، ازدواج، کارآموزي و شغلي که براي خانواده و جامعه‌اش مفيد باشد، اشاره فرموده است. بنابراين پيشنهاد پدر دختر به داماد و حمايت کردن از جوانان براي رسيدن به اهدافشان بسيار پسنديده است. 
تعداد بازديد:303 آخرين تغييرات:98/09/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر