جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

نمی‌گذاریم موج گرانی راه بیفتد/ قیمت کالاها را کنترل می‌کنیم

نمي‌گذاريم موج گراني راه بيفتد/ قيمت کالاها را کنترل مي‌کنيم

وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: افزايش قيمت بنزين آثار واقعي و رواني روي قيمت ساير کالاها دارد که ما به دنبال آن هستيم که آثار رواني را کنترل کنيم تا موج گراني در کشور راه نيفتد.
رضا رحماني وزير صنعت، معدن و تجارت در جلسه علني امروز مجلس شوراي اسلامي که بحث تأثير افزايش قيمت بنزين روي قيمت ساير کالاها و خدمات در دستور کار بود،گفت: پس از آنکه موضوع اصلاح قيمت بنزين در عالي ترين سطح نظام تصميم گيري شد، وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز در حوزه کاري خودش ورود پيدا کرد.

وي با اشاره به اينکه پس از آغاز اجراي طرح اصلاح قيمت بنزين، کنترل قيمت ساير کالاها توسط وزارت کشور فرماندهي شد و وزارتخانه هايي چون نفت و ساير دستگاه هاي مرتبط هم در اين زمينه ورود کردند، افزود: يکي از دغدغه هاي جدي ما کنترل آثار تورمي موضوع افزايش قيمت بنزين روي قيمت ساير کالاها و خدمات بود.
وزير صنعت معدن و تجارت متذکر شد: به محض اجراي طرح اصلاح قيمت بنزين، ما تشکيل جلسه داديم و تا امروز به طور منظم جلسات ستاد تنظيم بازار برگزار مي شود و ما به صورت لحظه اي قيمت کالاها را کنترل و رصد مي کنيم.
رحماني بيان کرد: پيش از اجراي طرح اصلاح قيمت بنزين يکسري از دستگاه ها و مؤسسات پژوهشي، تحليل هايي را از لحاظ آثار افزايش قيمت بنزين روي قيمت ساير کالاها و خدمات انجام داده بودند که ما در جلسات اخير خود اين گزارش ها را در دستور کار قرار داده و تحليل کرده ايم.
وي گفت: براي مثال مرکز پژوهش هاي مجلس سال گذشته تحقيقي در اين باره انجام داده بود و نتيجه اين تحقيق حاکي از آن است که افزايش قيمت بنزين ۲.۶ درصد روي قيمت ساير کالاها تأثير مي گذارد و مطابق با تحقيقات بانک مرکزي اين تأثير ۴ درصد است.
وزير صنعت معدن و تجارت با بيان اينکه تحليل خود ما اين است که افزايش قيمت بنزين روي قيمت ساير کالاها و خدمات يک تأثير واقعي و يک تأثير رواني خواهد داشت، تصريح کرد: مهمترين دغدغه ما در وهله اول آن بود که کالا به ويژه مواد غذايي به وفور در دسترس مردم باشد و از سوي ديگر نگذاريم روند توليد آسيب ببيند.
رحماني با تأکيد بر اينکه ما آثار رواني حاصل از اين تصميم را کنترل مي کنيم تا موج گراني در کشور راه نيفتد، گفت: ما آثار واقعي افزايش قيمت بنزين روي قيمت ساير کالاها و خدمات را مي پذيريم اما دنبال آن هستيم که آثار رواني آن را کنترل کنيم و اجازه ندهيم کسي از اين فضا سوءاستفاده کند.
وي ادامه داد: بيشترين دغدغه ما اين بود که اجازه ندهيم موج گراني ايجاد شود در کنار اقداماتي از اين دست اقدامات عملياتي و اجرايي را شروع کرديم که تشديد نظارت ها بود.
وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه از مبدا توليد و يا واردات، قيمت کالاها را تا زماني که به دست مصرف کننده برسد کنترل مي کنيم، گفت: با تشديد نظارت ها تلاش کرديم تا آثار سوء  افزايش قيمت بنزين را به حداقل برسانيم. ادعا نداريم که بتوانيم که اين آثار را به صفر برسانيم.
رحماني با اشاره به تشکيل چند لايه براي ايجاد نظارت بر قيمتها، تاکيد کرد: اتاق اصناف را بسيج کرديم و موظف شدند اولين لايه نظارت را تشکيل دهند.
وي اضافه کرد: ۱۵ هزار نفر از طرف اتحاديه ها بازرسي انجام مي دهند، در لايه بعد بازرسي اتاق اصناف فعال شد و چهار هزار بازرس مشغول به فعاليت شدند؛ گزارش هاي مردمي سامانه ۱۲۴ در اختيار آنها قرار گرفت و بازرسي مشترک اصناف با سازمان تعزيرات انجام شد. به اين ترتيب ۱۹ هزار بازرس در کل کشور به کار گرفتيم.
وزير صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: پيش از اين تفاهم نامه اي با سازمان بسيج اصناف امضا کرده بوديم و اين سازمان را نيز فعال کرديم.
رحماني با بيان اينکه در کنار کنترل روندها و تشديد بازرسي ها تصميماتي عملياتي نيز اتخاذ شده است، گفت: هر روز ستاد تنظيم بازار و کنترل قيمت کالاها تشکيل جلسه مي دهد. از روز اول تلاش کرديم اقداماتي را انجام دهيم تا موج گراني ها را تحت تاثير قرار  دهد در اين راستا تمهيداتي انديشيده شد.
وي با بيان اينکه مقرر شد دستگاه هاي دولتي تا پايان امسال قيمت کالا و خدمات خود را افزايش ندهند، تاکيد کرد: علاوه بر اين با تشکلهاي توليدي و صنفي جلسه داشتيم و به آنها هم اعلام کرديم در اين مرحله نبايد افزايش قيمت داشته باشند. البته برخي معترض هستند و ما نيز بايد واقعيت را بپذيريم. در برخي کالاها و خدمات افزايش قيمت وجود داشته است.
وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اينکه در حوزه کالاها افزايش قيمت کمتر از خدمات بوده است، گفت: در حوزه خدمات افزايش قيمت بيشتر بوده به ويژه در خدمات مسافرتي و حمل و نقل.
رحماني همچنين از ابلاغ طرح تشديد نظارت به همه استان ها خبر داد و گفت: تا اين لحظه افزايش محسوسي در ميزان شکايت ها داشته‌ايم آمار بازرسي ها ۳۹ درصد افزايش يافته ۴۵ درصد تعداد پرونده هايي که به تعزيرات فرستاده مي شود افزايش داشته از نظر ريالي ۲۰۰ درصد ارزش ريالي پرونده هاي تشکيل شده افزايش داشته است.
وي همچنين از رايزني با وزارت دادگستري و سازمان تعزيرات براي بررسي خارج از نوبت پرونده تخلفات اصناف خبر داد و افزود: پيشنهاد بازار اين بود صنوف متخلف را با نصب پلاکارد اعلام کنيم اما دوستان منع قانوني دارند، خواستار سريع اين منع قانوني هستيم زيرا اين اقدامات بازدارنده است.
وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: واقعيت اين است که بنزين گران شده و جامعه را تحت تاثير قرار داده است و عده اي به دنبال سو استفاده هستند اما تلاش وزارت صنعت اين بوده که افزايش قيمت ها را به احداقل برساند.
رحماني با بيان اينکه سامانه هاي مورد نياز وزارت صنعت تا پايان سال کامل خواهند شد،گفت: راه حل درست اين است که اين سامانه ها کامل شوند تا از مبدأ تا مقصد ورود کالا را تحت کنترل داشته باشند.
وي تکميل سامانه ها و لجستيک کالاها را از برنامه هاي خود خواند و اظهار داشت: در بحث قيمت گازوئيل رئيس جمهور اعلام کرد تا پايان سال برنامه اي براي افزايش قيمت گازوئيل ندارد.
وزير صمت گفت: من در مورد سهميه ها نمي توانم نظر بدهم چرا که مسئول و کارگروه ويژه دارد اما در ستاد تنظيم بازار به اين نتيجه رسيده ايم که برخي از گروه ها از اختصاص سهميه از قلم افتاده است که مقرر شد ستاد تنظيم بازار پيگيري کند و اين سهميه ها برقرار شد. 
تعداد بازديد:129 آخرين تغييرات:98/09/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر