جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

واقعی شدن تعرفه های پزشکی امکان پذیر نیست

واقعي شدن تعرفه هاي پزشکي امکان پذير نيست

عضو شوراي عالي نظام پزشکي با بيان اينکه تعرفه هاي پزشکي به شدت با ميزان واقعي خود فاصله دارد، گفت: واقعي شدن تعرفه هاي پزشکي با توجه به شرايط اجتماعي جامعه خيلي امکان پذير نيست.
حسين قشلاقي، با اشاره به واقعيت هاي موجود جامعه از جمله تورم، اظهار کرد: تعرفه هاي پزشکي با ميزان واقعي خود به شدت فاصله دارد و اين مهم را مي توان با دلايل و مستندات کافي به سياستگذاران عرصه سلامت نشان داد.

وي افزود: سازمان نظام پزشکي روي اين مبحث علمي کار کارشناسي انجام داده است و هزينه تمام شده و قيمت واقعي خدمات از سوي اين سازمان اعلام خواهد شد اما اجرايي شدن آن جاي سوال دارد زيرا هر ساله به بهانه هاي مختلف دولتمردان بسترهاي لازم را براي افزايش تعرفه هاي پزشکي فراهم نمي کنند.
قشلاقي ادامه داد: در طي چند سال گذشته با چالش هاي متفاوتي از جمله افزايش قيمت ارز،تورم و جابه جايي وزير بهداشت مواجه بوديم و سازمان نظام پزشکي نيز در فضاي کنترل قيمت نتوانست آن چنان که انتظار مي رود از حقوق اعضاي خود دفاع نمايد.
عضو شوراي عالي نظام پزشکي با بيان اينکه تعرفه هاي پزشکي در مقايسه با حقوق کارمندان از افزايش چشمگيري برخوردار نبوده است، تصريح کرد: امسال هم در فصل تعريف و تدوين تعرفه با گراني بنزين مواجه شديم و اصرار نظام پزشکي براي واقعي شدن تعرفه هاي پزشکي با توجه به شرايط اجتماعي جامعه خيلي امکان پذير نيست اما سازمان نظام پزشکي در راستاي اجراي وظايف خود بايد از حقوق اعضاي خود دفاع کند، هر چند که هر سال به بهانه هاي مختلف بسترهاي لازم براي افزايش تعرفه پزشکي فراهم نمي شود.
قشلاقي تاکيد کرد: به رغم اين که قيمت واقعي خدمات به مراکز درماني و جامعه پزشکي ابلاغ نمي شود ؛مردم بايد بدانند که ويزيت پزشکي که به آن مراجعه مي کنند، چقدر است اما در عمل اجرايي نمي شود.
وي ادامه داد:  در چند سال اخير شاهد هجمه هاي فراوان و ناعادلانه اي عليه پزشکان بوديم و مردم بايد بدانند که به دليل مشکلات اقتصادي و معيشتي ، پزشکان از آنها مبلغ واقعي تعرفه خدمات را دريافت نکرده و از جيب خود سوبسيد پرداخت مي کنند.
به گفته عضو شوراي عالي نظام پزشکي، عدم اعمال تعرفه واقعي و حق واقعي درمانگر مطابق عرف و قانون ،تبعات قابل توجهي دارد از جمله اين که شاهد افزايش دريافت هاي نامتعارف خواهيم بود که اثرات روحي و اجتماعي نامناسبي در جامعه ايجاد مي کند.
قشلاقي با بيان اينکه تعرفه فقط در ويزيت خلاصه نمي شود، خاطرنشان کرد: کلينيک ها و پاراکلينيک ها که با تجهيزات کار کرده و نيازمند دستگاههاي تشخيصي هستند ، بايد به موقع تعمير و سرويس شوند و اگر قيمت خدماتي که به بيماران ارائه مي دهند ، واقعي نباشد با گذشت زمان نمي توانند دستگاههاي خود را به روز و تجهيز کنند و طبيعي است که کيفيت خدمات نيز کاهش خواهد يافت.
وي ياد آور شد: با سلب اختيار تعرفه گذاري از سازمان نظام پزشکي بايد قوانيني اعمال مي شد تا ساختار و ترکيب امروزي شوراي عالي بيمه سلامت نيز تغيير کند و عادلانه نيست که خريدار خدمت براي خود نرخ تعيين کند بلکه بايد تعامل منطقي بين فروشنده و خريدار خدمت وجود داشته باشد. 
تعداد بازديد:141 آخرين تغييرات:98/09/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر