جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

خانوارهای ایرانی از پس هزینه ها بر می‌آیند؟

خانوارهاي ايراني از پس هزينه ها بر مي‌آيند؟

هزينه هاي اولويت دار براي خانوارهاي ايراني در بخش خوراکي و غيرخوراکي که شامل گوشت و مسکن و سوخت مي شود که در آبان ماه به ترتيب با رشد تورم ۴۵.۷، ۲۱.۵ و ۳۹.۲ درصد مواجه بوده اند.
به گزارش خبرنگار مهر، بررسي تغيير قيمت کالاها و خدمات در آبان ماه سال جاري نشان مي دهد که شاخص کل نسبت به مهر ماه ۱.۶ درصد و نسبت به آبان ماه سال گذشته ۲۷ درصد افزايش يافته است. 

مطابق با آنچه که پيش از اين مرکز آمار ايران از نحوه هزينه کرد خانوارهاي ايراني (در سال ۹۷) گزارش داده بود، از هزينه‌ کل سالانه‌ خانوار شهري بيشترين سهم با ۲۱ درصد مربوط به گوشت و در بين هزينه‌هاي غيرخوراکي بيشترين سهم با ۴۵ درصد مربوط به مسکن، سوخت و روشنايي بوده است.
اگر اين آمار را براي سال جاري هم مدنظر قرار دهيم و گوشت، مسکن، سوخت و روشنايي را در صدر اولويت هاي مردم براي هزينه کرد در نظر بگيريم، خانوارها در آبان ماه امسال براي خريد کالاي خوراکي اولويت دار خود يعني گوشت قرمز و سفيد ۴۵.۷ درصد بيشتر از آبان سال گذشته هزينه کرده اند. اين عدد در تورم ۱۲ ماه منتهي به آبان ۸۰.۵ درصد بوده است.
همچنين خانوارها براي مسکن به عنوان کالاي غيرخوراکي اولويت دار، نسبت به آبان پارسال ۲۱.۵ درصد بيشتر هزينه کرده اند؛ اين عدد براي آب، برق و سوخت ۳۹.۲ درصد بوده است.
تورم ۱۲ ماه منتهي به آبان براي اين دو هزينه اولويت دار مردم، به ترتيب ۲۳.۵ درصد و ۲۸.۱ درصد بوده است.

بررسي اولويت هاي دوم و سوم خانوارها در بخش خوراکي ها يعني «نان و غلات» و «ميوه و سبزي ها» نشان مي دهد که مردم براي نان و غلات نسبت به آبان پارسال ۳۰.۳ درصد بيشتر هزينه کرده اند. تورم ۱۲ ماه منتهي به آبان براي اين خوراکي ۳۳.۵ درصد بوده است.
براي قيمت ميوه نيز شاهد افزايش ۱۱.۵ درصدي نسبت به آبان پارسال بوده ايم. البته تورم ۱۲ ماه اين کالا ۵۹.۹ درصد بوده است. بخش سبزيجات نيز رشد ۲۱.۱ درصدي را در آبان نسبت به ماه مشابه سال قبل تجربه کرده است. البته تورم ۱۲ ماه منتهي به آبان سبزيجات ۷۰.۸ درصد بوده است.
مردم براي «حمل و نقل و ارتباطات» به عنوان اولويت دوم در بخش خدمات، نسبت به آبان پارسال به ترتيب ۳۳.۴ درصد (حمل و نقل) و ۱.۷ درصد (ارتباطات) بيشتر هزينه پرداخت کرده اند. تورم ۱۲ ماهه براي اين خدمات به ترتيب ۴۴.۴ درصد و ۲۷ درصد بوده است.
«بهداشت و درمان» نيز به عنوان اولويت سوم مردم در بخش خدمات در آبان امسال با رشد تورم ۲۴.۲ درصدي مواجه بوده است.
اولويت چهارم خوراکي يعني شير و فرآورده هاي آن و تخم مرغ در آبان ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۲۹ درصد رشد تورم را تجربه کرده است. اين عدد براي تورم ۱۲ ماه منتهي به آبان ۴۳.۹ درصد بوده است.
گفتني است؛ آخرين گزارش رسمي از وضعيت معيشت خانوارهاي ايراني که مربوط به سال ۹۷ مي شود، از آن حکايت دارد که متوسط درآمد و هزينه سالانه‌ يک خانوار شهري به ترتيب حدود ۴۳ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان و ۳۹ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است. 
تعداد بازديد:164 آخرين تغييرات:98/09/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر