چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

حمایت مردم از انقلاب امری بی‌نظیر است/ جمهوری اسلامی، بدیلی ندارد

حمايت مردم از انقلاب امري بي‌نظير است/ جمهوري اسلامي، بديلي ندارد

کچويان حمايت مردم از انقلاب را امري بي‌نظير در دنيا توصيف کرد وگفت: يکي ازعوامل سرخوردگي جريان معارض اين است که بديلي براي جمهوري اسلامي ندارند فلذا بر روي اراذل واوباش سرمايه گذاري مي کنند.
حسين کچويان شب گذشته در برنامه جهان آرا گفت: در مورد انقلاب اسلامي نسبت به ساير انقلاب ها استثنائاتي وجود دارد و يکي از مهم ترين آن ها نوع پيوند اين انقلاب با مردم است. هر انقلابي محصول مردم است يعني مردم خواستي براي شکل دهي نظم جديد فرهنگي و سياسي دارند و به دنبال ارزش هاي غايي هستند. در همه انقلاب ها مردم بعد از مدت کمي از صحنه خارج مي شوند. در انقلاب اسلامي هم يکي از بخش هاي تنازع نهضت آزادي و مرحوم بازرگان با جريان انقلاب اين بود که انقلاب تمام شده و مردم به خانه هايشان برگردند. اگر اين اتفاق مي افتاد کم ترين خسارتش اين بود که انقلاب ما هم مثل ساير انقلاب ها تبديل به ديکتاتوري مي شد.

آمريکا مي‌خواهد انقلاب داخل مرزهاي خود بماند
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: همه انقلاب ها به ديکتاتوري ختم شده اند و هيچ انقلابي نتوانسته بقاي خود را به دوش مردم بگذارد. اين منازعه به دليل رهبري حضرت امام(ره) به نفع جريان انقلاب تمام شد و اين که مردم به خانه هايشان برگردند و اين حرکت هم مثل جريان مشروطه عاقبت خوشي پيدا نکند اتفاق نيفتاد. انقلاب مستلزم سختي و مشقت است چون انقلاب به دنبال تغيير عظيم است. بقاي انقلاب بدون تغييرات در محيط پيرامون ممکن نيست در نتيجه قدرت هاي بزرگ مانع مي شوند. يکي از درخواست هاي آمريکايي ها از ما از ابتداي انقلاب اين بوده که انقلاب به مرزهاي خودش محدود شود. امروز هم اين نزاع را با داخل و خارج داريم که محدود به مرزهاي خودمان شويم. آمريکايي ها مار خورده افعي شده اند يعني تجربه زيادي در خوردن و نابود کردن انقلاب ها دارند.
بازتوليد نسلي؛ لازمه انقلاب
وي ايجاد نظم اجتماعي و نسل‌سازي را يکي از مولفه‌هاي قدرت و اقتدار يک نظم دانست و گفت: هر انقلابي اگر نتواند نسل تازه بسازد و آن را جايگزين نسل قبلي نکند، از حرکت مي‌ايستد. با اين حال، انقلاب اسلامي توانسته نسل‌هاي جديدي را ايجاد کند که انقلاب را پيش ببرند و اين موضوع بسيار مهمي است.
استاد جامعه شناسي دانشگاه تهران سپس گفت: انقلاب دائمي به عنوان يک ايده آل توسط برخي مانند چگوارا و دوبره مطرح شده و ما توانستيم اين را محقق کنيم يعني مردم همچنان در صحنه اند. البته ما اقتضائات اين مسأله را در اين سال ها به خوبي نديده ايم که در جاي ديگر مي توان راجع به اين موضوع بحث کرد. بحثي که مقام معظم رهبري درباره ريزش ها و به ويژه رويش ها مطرح کردند را ما تحت عنوان بازتوليد نظم اجتماعي مي شناسيم که يکي از نمودهاي آن را در همين راهپيمايي اين روزها ديديم. آيا ما تصور اين را داشتيم که روزي انگليسي ها و آمريکايي ها را بگيريم و گريه کنند؟ اول انقلاب به امام (ره) گفتند که آمريکايي ها دارند مي آيند امام گفتند اگر من بودم مي زدم اما نزديم. ولي امروز مي بينيم که به راحتي با آن ها برخورد مي کنيم. ما ظرفيت هاي اقتصادي زيادي هم داريم و کافي است مديريت خوب روي اين ظرفيت ها قرار بگيرد و کار کند.
وي در ادامه درباره دستاوردهاي فرهنگي و معرفتي انقلاب گفت: بايد دستاوردهاي اين عرصه مان را با کشورهاي ديگر مقايسه کنيم. يک ايده آل هايي داريم که قاتل روشنفکران است و از ديد اهل نظر و اهل فکر اين ايده آل ها کشنده است. يکي از تفاوت هاي نگاه اهل نظر با مردم عادي نسبت به حضور مردم همين جاست. اين احتمال که مردم به صحنه نيايند از ديد روشنفکران بيشتر مطرح مي شود چرا که مردم رشد خودشان را احساس مي کنند اما روشنفکران هميشه ايده آل ها و فاصله با آن ايده آل ها را مي بينند. نکته ديگر اين است که مديريت هاي طراز انقلاب اسلامي هنوز شکل نگرفته و يا ناقص شکل گرفته است.
حمايت مردم از انقلاب؛ امري بي‌نظير در دنيا
کچويان، حضور مردم در حمايت از انقلاب را امري بي‌نظير در دنيا توصيف کرد و گفت: مگر مي‌شود يک کشور در حالي که رو به ضعف حرکت مي‌کند و در حال شکست است، مردم آن هرسال در صحنه حاضر شوند؟! اين همان عاملي است که دشمنان انقلاب را کلافه کرده است.
حسين کچويان ادامه داد: چرا مردم ۴۰ سال است که به خيابان مي آيند؟ آيا تماماً بدبختي و شکست مي بينند و در نتيجه به خيابان مي آيند؟ خير بلکه يک ارزيابي ناخودآگاه دارند که مسير، مسير مثبتي است. مشکلات را مي بينند و به دنبال حل مشکلات هستند، اما اين ارزيابي را هم دارند. ما کشوري بوديم که هيچ چيز نداشتيم اما اين حجم عظيم از کار و تغييرات را صورت داده ايم و همچنان داريم به اين تلاش خودمان ادامه مي دهيم و امروز مي بينيم که در رشته هاي مختلف علمي رتبه هاي بالا داريم. اين ها همين طوري که به دست نيامده است.
وي خاطرنشان کرد: يک کشور را در دنيا مثال بزنيد که بتواند مردم را اين گونه به خيابان بياورد پيدا نمي کنيد. اين به صحنه آمدن مردم، ضد انقلاب را گيج کرده است. امروز کشورهايي مي آيند و درخواست تکنولوژي از ما مي کنند. گاهي دبي يا سعودي ها را مثال مي زنيم و مقايسه مي کنيم. سعودي ها که فقط با پول در علم حرکت مي کند و بدون غرب هيچ نيستند. دبي هم يک کازينوي جهاني است که غربي ها براي خودشان ساخته اند و بدون غربي ها چيزي نيست و هيچ ظرفيتي در مديريت، علم، معرفت و مسايل فني و همچنين شاخص هاي واقعي جامعه شناختي ندارد. قطعاً ما در منطقه نظير نداريم.
حسين کچويان يادآور شد: در ماجراي اعتراض به قيمت بنزين ريشه مسأله را فقط تغيير قيمت بنزين نمي دانم. چون ما در شرايط عادي قرار نداريم معتقدم به هر شکل ديگري تصميم گرفته مي شد باز هم اين اتفاقات را شاهد مي بوديم. در دولت آقاي هاشمي مجموعه شورش هايي را در چند شهر شاهد بوديم. بعد از آن شورش هاي سال ۷۸ در ماجراي کوي دانشگاه را داشتيم. بعد از آن هم شورش هاي سال ۸۸، ۹۶ و اخيراً هم ۹۸ را داشته ايم. بعضي از اين ها محلي و محدود بوده اند و برخي هم کشوري بودند. رفته رفته در وضعيتي کاملاً استثنايي قرار گرفته ايم و کنترل داخلي مان را از دست داده ايم. شورش ۹۶ و ۹۸ اجتماعي بوده اند و خارجي ها هم در آن دخالت داشته اند.
قدرت هاي بزرگ در کشورها مداخله مي کنند
وي همچنين عنوان کرد: در وضعيت پسا استعمار به سر مي بريم که به ظاهر استعمار وجود ندارد ولي همچنان قدرت هاي مسلط جهاني دارند جهان را اداره مي کنند و درست مانند دوران استعمار در کشورها مداخله مي کنند. از دوره دوم دولت آقاي هاشمي با امکانات و تحولات اجتماعي مثل ماهواره و اينترنت مواجه شديم. آمريکا، آلمان و فرانسه هم در مورد اينترنت و مداخله کشورهايي مثل روسيه در انتخابات شان دغدغه دارند. برخي آن قدر کوتاه بين و به دنبال منافع محدود حزبي خودشان هستند که باعث شدند در اين زمينه کوتاهي کنيم و کل اين امکانات را در اختيار غرب گذاشته ايم و در حقيقت کل جامعه مان را در اختيار غرب گذاشته ايم. کاري که کشورهاي ديگر نمي کنند.
حسين کچويان افزود: به نظر من هيچ يک از انتخاب هاي ما، انتخاب هاي واقعي مردم ما نبوده است. سال ۷۶ آغاز اين مسأله بود و از آن روز به بعد انتخابات هاي ما هر روز بيشتر تحت اداره غير واقع شده است. فرانسوي ها و آمريکايي ها با اين که سيستم ارتباطي شان مثل ما آن قدر هم باز نيست، اما مي گويند ديگران در انتخابات ما مداخله کرده اند. آن ها بگويند مداخله وجود دارد آن وقت ما بگوييم در کشورمان مداخله وجود ندارد؟ ما هر روز بيشتر داريم مهارمان نسبت به فضاي داخلي مان را از دست مي دهيم. در شبکه هاي اجتماعي هر چه که مي خواهند به شما القا کنند از طريق خود شما به شما مي گويند. تمام اين شبکه هاي اجتماعي دست آن هاست.
فيلم آنارشيستي را در فضاي مجازي تبليغ مي کنند
وي اضافه کرد: حتي در آپارات، فيليمو و ... شما همين روزها تبليغ و نمايش فيلم جوکر را مي بينيد که دعوت به آنارشيسم است. در برخي کامنت ها مي ديدم که جواني نوشته: " عالي بود، من از امروز با ديدن اين فيلم عوض شدم. " در سال ۸۸ ديديم که ساعات پخش بي بي سي فارسي از قبل از انتخابات غيرعادي شد. يا هيلاري کلينتون با صراحت گفت که در سال ۸۸ به توييتر گفتيم تغييرات خود را به تعويق بيندازد.
بيانيه ۷۷ نفر، با سخنان پمپئو فرقي ندارد
وي ادامه داد: برخي از غربي ها درباره اتفاقات سال ۸۸ گفتند اين وقايع محصول ۲۰ سال کار ما بوده است. برخي از جريانات داخلي ما هم به دليل منافع شان کاملاً در زمين غرب دارند بازي مي کنند. اگر پمپئو مي خواست عليه ما بيانيه بدهد آيا چيزي غير از اين بيانيه اخير ۷۷ نفر ارائه مي داد؟
حسين کچويان سپس گفت: کساني که نمي گذارند ما اينترنت را تحت کنترل بگيريم خائن اند و دارند براي دشمن معبر درست مي کنند. از هر جهتي نگاه کنيم اتفاقات اخير را نمي توانيم بگوييم يک شورش در اعتراض به قيمت بنزين بوده است. عناصر مختلفي که در اين ماجرا نقش داشته اند را بايد با هم ارزيابي کنيم و اين که چقدر از اين عوامل داخلي بوده اند و چقدر خارجي هم مهم است. از سال ۱۹۸۲ ميلادي به بعد هيچ اقدامي در منطقه انجام نشده است که بر عليه ما نبوده باشد و براي ما طراحي نشده باشد. البته در عراق ما بوديم که براي آن ها باتلاق درست کرديم و نگذاشتيم به ما برسند. هدف نهايي آن ها ما بوده و هستيم و اتفاقات اخير هم در همين راستا بود.
وي در ادامه گفت: در ابتدا بازي با مردم را شروع نکرده بودند و بازي با سطوح بالاي قدرت وجود داشت. مثلاً ماجراي ايران گيت و مک فارلين بود که سعي داشتند با مقامات ما گفتگو کنند. از سال ۷۶ به بعد راهبرد کار بر روي مردم و تحريک مردم عليه حکومت شکل گرفته است. مهم ترين دليل عدم موفقيت آنان مردم هستند. همان طور که گفتيم يکي از استثنائات انقلاب ما مردم هستند که حضورشان همچنان ادامه دارد. گاهي مي گويند مردم در۲۲ بهمن هر سال عادت کرده اند که مي آيند و براي فستيوال مي آيند. بايد پرسيد چرا در کشورهاي ديگر مردم براي فستيوال و طبق عادت نمي آيند؟
انقلاب اسلامي شورش‌هاي خود را با حضور مردم سرکوب مي‌کند
حسين کچويان اظهار داشت: در دنيا اين را پيدا نمي کنيد که حکومت ها با مردم شورش ها را سرکوب کنند. گاهي اوقات نفس آمدن مردم به صحنه همه چيز را در کشور ما تغيير داده است. حضور مردم امکان طراحي بديل براي جمهوري اسلامي را هم از آن ها گرفته است و شما مي بينيد بديل هاي آن ها چيزي جز محمد حسيني، علينژاد و رضا پهلوي نيستند. افرادي که رفتارهاي متعادلي هم ندارند و اسباب خنده اند. بديل دشمن براي جمهوري اسلامي، ربع پهلوي است که خود، اسباب خنده است و براي ادامه زندگي دست در جيب مادرش مي‌کند. برخي از جناح هايي که همچنان خود را داخل نظام تعريف مي کنند اما به نظر من کار آن ها تمام شده است وقتي از آن ها مي پرسيد که چرا سعي مي کنند داخل نظام باقي بمانند مي گويند چون بديلي براي نظام سراغ نداريم.
جمهوري اسلامي، بديلي ندارد
وي افزود: اين که نظام ما نگذاشته است بديلي برايش شکل بگيرد به دليل حضور مردم است. يعني امکان سرمايه گذاري روي مردم و جذب نيرو از ميان مردم را ندارند. اتفاقات اخير نشان داد که سرمايه گذاري اين ها صرفاً روي اراذل اوباش و خشونت و غارت است. يعني آمريکايي ها از اين که بتوانند چيزي به جاي جمهوري اسلامي بياورند مأيوس اند. فقط به دنبال هرج و مرج اند. مثل فرقه ها و گنگ ها دارند آدم ها را تربيت مي کنند. يعني آدم هاي صرفاً خرابکار تربيت مي کنند. در حالي که آمريکايي ها به راحتي قدرت ها را سرنگون کرده اند و کثيري از انقلاب ها را خورده اند و نگذاشته پر و بال بگيرند.
سرمايه‌گذاري آمريکا بر روي اراذل و اوباش
استاد دانشگاه تهران با اشاره به سرمايه‌گذاري آمريکا بر روي اراذل و اوباش گفت: اوباش در همه حرکت‌هاي اجتماعي حضور دارند، اما ميدان‌دار انقلاب‌ها نيستند. اينکه آمريکا بر روي خشونت و غارت سرمايه‌گذاري مي‌کند، يعني آنها از اينکه يک اقدام درست و حسابي در جمهوري اسلامي انجام دهند، مأيوس هستند و فقط به‌دنبال هرج و مرج و گسيختگي هستند. 
عضو شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي گفت: اين نکته بسيار مهمي است که کشوري مثل آمريکا که به راحتي قدرت‌ها سرنگون مي‌کند درباره جمهوري اسلامي، به ايجاد هرج و مرج، روي آورده است.
حسين کچويان در پايان گفت: برخي از روزنامه هاي ما از بيت المال دارند براي روزنامه شان پول مي گيرند اما خواهيد ديد به حضور اين روزهاي مردم نمي پردازند. بدون حضور مردم امکان نداشت ما به اين جايي که امروز هستيم برسيم. انديشکده بروکينز اخيراً در راستاي همين بحث که عرض کردم که نيروي ضد شورش جمهوري اسلامي خود مردم هستند، اعلام کرده است که يکي از دستاوردهاي بزرگ اين انقلاب دوام پذيري آن است. اين خيلي مهم است که با توجه به اين همه محرک هاي سست کننده، بي ثبات کننده و ساقط کننده ما مستحکم به راه مان ادامه مي دهيم و اين به حضور مردم مربوط است. 
تعداد بازديد:251 آخرين تغييرات:98/09/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر